Sada je: 18 tra 2024, 12:29.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Draga braćo,

Ako se tko sjeća, povremeno sam znao pisati kako imam problem sa zauzećem memorije, neovisno o distribuciji. Ranije sam na glavnoj mašini imao Ubuntu, zatim Mint i sad sam već dugo na Fedori KDE. Novije verzije Fedore inicijalno stave swap u RAM što meni iskreno nije imalo previše smisla pa sam isključio swap. Situacija se malo popravila, ali i dalje to nije to.

Na Windowsima s page fileom ograničenim na 512 MB sam bez problema vrtio 2-3 virtualke i uz to radio još nešto na hostu i ništa se nije rušilo. Sad na Linuxu mi OOM ubija aplikacije i bez virtualki, a kada mi slučajno treba neka VM, onda moram zatvoriti skoro sve što inače koristim, inače OOM opet ubija sve redom pa se bojim da mi ne zatvori neki nespremljeni dokument.

Evo sad radim neko projektiranje i moram imati 10-ak otvorenih PDF-ova i nekoliko ne prevelikih slika u GIMP-u. Par pokreta napravim i sustav se uspori sve dok OOM opet ne ubije neku app. Jednom mi ubije Chrome, drugi puta Signal, treći puta Thunderbird, kako mu se sprdne. Pa ne mogu stalno zatvarati te aplikacije jer ih koristim praktički 24/7 i trebaju mi za posao.

slika

Je li moguće da su aplikacije danas toliko gladne memorije da meni ni 16 GB RAM-a nije dovoljno za neki normalan rad? Koliko dugo ću moći normalno raditi ako kupim 32 ili 64 GB? :D Šalu na stranu, mora postojati neko drugo rješenje dok ne nadogradim RAM. Gledao sam vratiti swap pa opet testirati, samo je problem u tome što imam neke stvari koje nisu "na ti" sa swapom kao snapshoti i BTRFS kriptiran disk. OK, ovo posljednje prolazi u novijim kernelima, samo treba poštimati.

Imam 100 i nešto GB neparticionirano pa bih nekih 20-25 GB stavio za swap, e sada mene zanima što najbolje napraviti:
1. Novu particiju pa na nju swapfile ili swap particiju? Iako mislim da je to isto.
2. Koji file system bi bio najbolji za swap? EXT4, BTRFS ili nešto treće?
3. Pretpostavljam da se može kriptirati i ukomponirati u postojeći crypttab file i da to sve fercera po bootu.

Eto ako tko od eksperata ima ideju, bit ću jako zahvalan jer ne bih natrag na Windowse.
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Hm... Imam 16GB rama doma na Debian 10 i znao sam otvoriti po 3-4 virtualke istovremeno i radi. Doduše Ryzen je u pitanju.

A i sistem je samo na ssd-u dok je home particija na hdd-u i ne vidim problem osim kada testiram W10-11 i tu se vidi da je sam OS sporiji (windowsi).

kod mene je ext4 na sistemu.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Spider je napisao/la:A i sistem je samo na ssd-u dok je home particija na hdd-u i ne vidim problem osim kada testiram W10-11 i tu se vidi da je sam OS sporiji (windowsi).


Oprosti, čitam usput, pa nisam razumio: je li ti sporiji Debian, ili je sporiji MS Windows 10 (odnosno 11)?
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:
Spider je napisao/la:A i sistem je samo na ssd-u dok je home particija na hdd-u i ne vidim problem osim kada testiram W10-11 i tu se vidi da je sam OS sporiji (windowsi).


Oprosti, čitam usput, pa nisam razumio: je li ti sporiji Debian, ili je sporiji MS Windows 10 (odnosno 11)?


Debian nije ništa sporiji. Uredno upaljen FF sa jedno 10-ta tabova minimalno plus nekad i više od 3 virtualke. Koristim Virtualbox.

Windowsi u virtualci su sporiji i to samo 10 na više, dok recimo 7 i niže rade bez problema.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
OK, hvala. Logično je da je Debian brži.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
2.6 GB za okular PDF? to je suludo. Probaj neki drugi app za PDF ili je taj fajl stvarno toliko velik?!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:2.6 GB za okular PDF? to je suludo. Probaj neki drugi app za PDF ili je taj fajl stvarno toliko velik?!


Otvoreno je 13 PDF-ova ukupne veličine 2 MB. Probao sam neke druge preglednike, svi su bezveze. Okular je došao s Fedorom i najbolji mi je jer ima sve što se od PDF preglednika očekuje - pregled potpisa, dodavanje komentara, upravljanje layerima, fullscreen itd. Jednostavno nisam našao ništa bolje za Linux.

Danas se vratim s puta, dignem laptop iz standbya, taman me posere pa krene raditi snapshot i sustav je bio zamrznut dobrih 45 min. Ne možeš ništa, sat stoji, capslock LED-ica ne reagira,... Taman kad sam ga htio prisilno isključiti, sjetim se da hoće to tako sa snapshotima i pustim ga, pogotovo sad kad je RAM na 90% i više. Nakon 45 min mi je OOM ubio ono što trebam, a to je Thunderbird, Signal i GIMP, sreća pa je sve spremljeno.
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
nije ti to problem u verziji linuxa koliko u tim aplikacijima koje koriste evidnentno apsurdne količine rama. gigabajti za 10ak MB PDF-a?!?!?! wtf
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Jučer sam imao otvoren GIMP sa 5-6 slika, krenuo vući liniju, smrznuo se i OOM killer ga sredio. U pozadini su bili Firefox, Thunderbird, Signal, Telegram, Viber i par manjih aplikacija, ništa posebno, znači ovaj puta bez Okular žderača. Ovo više nije normalno, da ja moram rebootati svaka 2-3 dana kako bih očistio RAM. Što napraviti osim nadogradnje RAM-a?
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
domy_os je napisao/la:.................... Što napraviti osim nadogradnje RAM-a?


Što napraviti ne znam ali sumnjam da će ti povećanje rama pomoći. Ja sam nedavno povečao ram s 6Gb na 12Gb. Swapanje se samo odgodilo za to povečanje rama.
Evo primjer. Kopiram 15 Gb mapu i pratim stanje slobodne memorije koja se spušta na 100 Mb. Nijednu drugu aplikaciju ne otvaram tokom kopiranja. Kopiranje se završava, nema swapa. Vadim Usb stick čekam 15-20 minuta. Slobodna memorija i dalje stoji na 100 Mb, nema swapa. Tada pokrečem Firefox kojem treba nekih 40 sekundi da se pokrene i sustav ode u swap. Nakon toga se slobodna memorija počne povečavati i bilo koju drugu aplikaciju da otvorim ona se otvara normalno brzo.
I ja sam probao s više distribucija ali taj problem s swapanjem je uvijek prisutan. Već sumnjam da je problem u kombinaciji mog hardvera s Linuxom. Kad kopiram velike mape ostavim da se kopiranje završi i ne diram komp jer bilo koju aplikaciju da otvorim ode sustav u swap i kopiranje traje cijelu vječnost.
Naravno ako netko ima komp upaljen 24 sata dnevno tada ima veliki problem, na žalost.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.