Sada je: 19 ožu 2024, 04:10.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav kolege,

podijeliti ću s vama kako sam omogućio hardversku akceleraciju na Firefoxu 76 kao i potpunu WebGL podršku.
Distribucija koju koristim je Fedora 32 gdje je Wayland protokol po defaultu (kod svih ostalih distribucija to je Xorg - još uvijek...).
Također testirano i na Archu.
Valja napomenuti kako je u Fedori Firefox preglednik već namješten da se automatski pokreće pomoću Wayland protokola!

Možda će se neke stvari razlikovati od distre do distre...


Da bi vam ovo pošlo za rukom kao i meni, potrebno je pokretati Firefox u Waylandu te omogućiti dolje navedeno:

- ako već niste, ažurirajte Firefox na verziju 76;
- sljedeća naredba bi trebala biti stavljena u Environment Variable od Firefoxa tako da se preglednik može automatski pokrenuti s Waylandom. Mislim kako će ArchWiki to objasniti bolje od mene: (https://wiki.archlinux.org/index.php/Fi ... celeration). Sva sreća nemam problema s tim jer sam na Fedori.
Kod: Označi sve
MOZ_ENABLE_WAYLAND=1 firefox

- provjerite pokreće li se preglednik s Waylandom u about:support , Windows Protocol (treba pisati Wayland);
- instalirajte libva-utils (driveri za VA-API). Vjerojatno je drugačiji naziv u drugim distribucijama;
- osposobite OpenGL i WebRender compositing u about:config pomoću:
Kod: Označi sve
gfx.webrender.all
i
Kod: Označi sve
layers.acceleration.force-enabled

- provjerite jeste li uspjeli u about:support, Graphics>Compositing (treba pisati WebRender).
- osposobite VA-API hardversku akceleraciju i WebGL u about:config
Kod: Označi sve
widget.wayland-dmabuf-vaapi.enabled
i
Kod: Označi sve
widget.wayland-dmabuf-webgl.enabled



Nakon što ste napravili sve gore navedeno vrijeme je testirati funkcionira li:
- u svom terminalu pokrenite firefox sa sljedećom naredbom. LOG opcija će nam tekstualno izlistati određene parametre rada našeg preglednika
Kod: Označi sve
MOZ_LOG="PlatformDecoderModule:5" firefox

- potrebno je pokrenuti neki video koji će sigurno zahtijevati hardversku akceleraciju. Evo vam moj savjet: https://www.youtube.com/embed/hVvEISFw9w0. Jedan lijepi video o Maroku u 8K HDR 60fps;
- nakon što ste pokrenuli video, prebacite se na svoj otvoreni terminal i pogledajte što se događa. Biti će toga dosta. Nakon 5-10 sekundi možete zaustaviti video. U toj šumi podataka potrebno je pronaći dokaz da vam hardverska akceleracija funkcionira. Nešto što spominje V9 dekoder. Dolje priloženo imate moj izlist tih podataka...

Kod: Označi sve
[Child 6223: MediaPDecoder #1]: D/PlatformDecoderModule Initialising FFmpeg decoder.
[Child 6223: MediaPDecoder #2]: D/PlatformDecoderModule AudioTrimmer[0x7fe1368c5340] ::operator(): sample[47441000,47461000] no trimming information
[Child 6223: MediaPDecoder #1]: D/PlatformDecoderModule FFmpeg init successful.
[RDD 6410: MediaPDecoder #1]: D/PlatformDecoderModule OpusDataDecoder[0x7f142ff56350] ::ProcessDecode: Opus decoder skipping 312 of 960 frames
[Child 6223: MediaPDecoder #2]: D/PlatformDecoderModule Choosing FFmpeg pixel format for video decoding.
[Child 6223: MediaPDecoder #2]: D/PlatformDecoderModule Requesting pixel format YUV420P.
[vp9 @ 0x7fe13b7dd800] Format yuv420p chosen by get_format().


Vidljivo je kako se hardverska akceleracija odvija preko FFmpeg-a. Ukoliko ste na Fedori, savjetujem vam da omogućite 3rd party repository RPMFusion te da instalirate mpv ili celluloid zbog potrebnih kodeka.


Nadam se da vam sve funkcionira kao i meni.

Jedva čekam pročitati/čuti vaše dojmove :hihi


P.S.
Kada kažem da nešto osposobite u about:config to znači da mu vrijednost promijeniti u true!
roc1nante270
roc1nante270
Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.