Sada je: 16 tra 2024, 06:25.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

BSD su odlicni sustavi, mozda je openBSD malo konfigurabilniji od FreeBSD. Imao sam ga prije i nazalost nemam slobodnu primarnu particiju sada za njega. Jednom kad kupim novo racunalo cu staviti GPT i onda uzivati..
Za sad se zadovoljavam sa FreeBSD. Nekad se pogubim, odem tamo pa nesto radim i pocnem pisat Linux komande pa dodje error, ... zanese me bash pa zaboravim di sam
OpenBSD je vise namijenjen security, koriste ga pretezno hakeri i dark weberi dok je FreeBSD vise za desktop i produktivan rad.
Za server je FreeBSD sa hardened kernelom i vise nego dovoljan, inace BSD sustavi su dosta stabilniji i sigurniji od Linuxa
i sve rijedje koriste GNU,
Eventualno NetBSD je dobra zamijena za OpenBSD, iako su dosta drugaciji... ostali BSD su glupost bez smisla vise manje, neki tamo ghost i dragonfly ili sta ja znam sta, ne kuzim im svrhu
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Dragonfly i GhostBSD su BSD za mase. Mozes na njih gledati ko Ubuntu i OpenSuse BSD zajednice. Ok su i rade svoj posao. Sve stima za fre i openBSD i slazem se s tobom, medjutim najveci problem BSD-a je kompatibilnost sa hardwerom. Za openBSD bilo kaj novije od lenovo thinkpad x230 je migrena a za freebsd ako trebas cuda ili opencl jednostavno zaboravi, digni gore suse ili ubuntu i uzivaj ili ako imas zivaca za podesavanje dignio gentoo i uzmi jedno podne samo za to
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
freebsd i klonovi su nešto kao linux oko 2005, ne dalja od toga. Bar ne za desktop, a i za servere je upitno da li su bolji.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Zna bit ina konferencijama ponekad BSD korisnika. Majko mila koji su to supci i elitisti pface
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
Lutherus je napisao/la:Zna bit ina konferencijama ponekad BSD korisnika. Majko mila koji su to supci i elitisti pface


Flashback na debian IRC i liste iz perioda do cca. 2010, a za neke još uvjek.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Isti feeling je ako odes na Arch forum, Void Linux irc ili ako razgovaras sa libre nuts.
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
ne znam zasto, nisam primjetio... frebsd za desktop ima apsolutno sve sto mi treba i radi kako treba
mozda malo sa hardware support zaostaje u kernelu...ali standardni hardware podrzava sve, razlikuju se i verzije u tome,
current i stable. Current bi trebao imati bolji suport ali meni nije radio usb wireless na njemu pa sam morao uzeti stable gdje radi...
ali korisnici su linux hejteri obicno, to da... al nisu debili, barem ne oni na irc, ok ekipa...
za razliku od void irc... tamo je debilizam :lulz

svidja mi se kernel na freebsd, nije bas bogat opcijama twikanja ali sam po sebi je dobar, drugaciji od linuxa. I portovi su mi odlicni, skinem kolekciju portova i cijeli userland je u /ports a baza sustava ima svoje portove u /src. Gotovo svaka aplikacija ima cli konfigurator, one koje nemaju, tu je makefile.Jedino kernel i baza se konfiguiraju u text editor. Isto rade abs na archu i portage na gentoo, samo imaju tekstualne konfiguratore, opcije na archu i use flagovi na gentoo.
Sta god mi treba odem u direktorij toga u /ports ili u /src ovisno je li dio bsda ili userlanda i otvorim konfigurator, podesim i
"make install clean"
i eto aplikacije
sve ostalo je u /etc/mke.conf ko i na gentoo. Kad radim u freebsd imam osijecaj ko da radim na nekom uvrnutom gentoo

Za server ne znam, mislim da je kernel bolji ali mozda za sam server bi cak i linux bio bolji. Zato valjda postoji debian sa freeBSD kernelom. Teoretski razmisljam... u teoriji bi neki alpine sa busyboxom na hardened bsd kernelu bio opak server ali u praksi :nee zvuci na mazohizam
treba tako eksperimentirati... razmisljao sam vec gentoo na bsd kernelu ali nikako da probam, jednom cu i to
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Je radi super ako imas stari harware. Ako imas bilo kaj novo i zelis to 100% koristiti onda imas veliki problem sa BSDom. To da su hejteri se rijesava na lak nacin. Za server su Debian i Suse zakon, mozda cak Suse prije jer Suse ekipa radi pjesmuljke i vise se zaje***a
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
Lutherus je napisao/la:Za server su Debian i Suse zakon, mozda cak Suse prije jer Suse ekipa radi pjesmuljke i vise se zaje***a

A CentOS za server?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Sa CentOS smo imali par zestokih problema
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 8 gostiju.