Sada je: 29 ožu 2024, 13:31.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Toliko je stvari u Linuxu koje mogu poboljsati performanse a ujedno se mogu napraviti na toliko razlicitih nacina...
Pa evo jedna opca tema... Podijelitie svoje tvikove ili nacine na koji se postigli vec podijeljene...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
ajd da ponudim nesto kao uvod.



pazite na hardware i garantirano imate do 15% brzi sustav
(oni koji zele jos bolje desktop performanse, nek skinu kernel i patch odavdje http://www.users.on.net/~ckolivas/kernel/ i patchiraju source prije konfiguracije)

Napomena moderatora:
Instalacija kernela iz nepouzdanog izvora izuzetno je opasna radnja za sigurnost vašeg sustava i podataka. Instalirajte kernel i kernel patcheve isključivo iz izvora kojima vjerujete i isključivo ako se možete uvjeriti u njihovu nepromijenjenost - primjerice, pomoću službenih ili pouzdanih repozitorija dane distribucije ili trećih izbora u koje vi stvarno vjerujete.

Ja osobno ovakvom izvoru ne bih vjerovao.
Zadnja izmjena: abnettaa; 06 tra 2019, 13:28; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Takodjer ako korsitimo systemd, mozemo ubrzati bootap pa cak i I/O maskiranjem nepotrebnih servisa.
Servis nije dovoljno disablati, jer ga systemd cesto automatski enabla... potrebno ga je maskirati.
Servisi se razlikuju medju distribucijama ali u 90% slucajeva su isti. Trenutno sam na OpenSuse, evo servisa koje sam maskirao

Kod: Označi sve
dev-mqueue.mount                                masked
btrfsmaintenance-refresh.path                   masked
cups.path                                       masked
issue-generator.path                            masked
auditd.service                                  masked
avahi-daemon.service                            masked
btrfsmaintenance-refresh.service                masked
cron.service                                    masked
cups.service                                    masked
dbus-org.freedesktop.Avahi.service              masked
dbus-org.freedesktop.ModemManager1.service      masked
dracut-shutdown.service                         masked
irqbalance.service                              masked
iscsi.service                                   masked
ModemManager.service                            masked
smartd.service                                  masked
systemd-backlight@backlight:acpi_video0.service masked
systemd-journal-flush.service                   masked
udisks2.service                                 masked
upower.service                                  masked
avahi-daemon.socket                             masked
cups.socket                                     masked
pcscd.socket                                    masked
syslog.socket                                   masked
systemd-journald-dev-log.socket                 masked
remote-fs-pre.target                            masked
remote-fs.target                                masked
swap.target                                     masked
backup-rpmdb.timer                              masked
backup-sysconfig.timer                          masked
btrfs-balance.timer                             masked
btrfs-scrub.timer                               masked
check-battery.timer                             masked
fstrim.timer                                    masked
mandb.timer                                     masked


Napomena moderatora:
Maskiranje određenih servisa može biti opasno za stabilnost i funkcionalnost vašeg sustava - nemojte ovo copy-pasteati, proučite servise koje koristite i trebate.

Kopiranjem ovoga, onemogućit ćete svome sustavu ispis, zakazane radnje pomoću crona, otkrivanje servisa pomoću mDNS/DNS-SD usluge i općenito ćete ga napraviti manje funkcionalnim.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Jos malo za performanse desktopa.... Xorg i desktop koriste Vesa drivere i ako vam grafika radi out of the box, ne znaci da imate najbolje performanse. Treba instalirati xorgov driver za grafiku na svakoj distribuciji, inace koristi vesa.
Cak i kad ga instaliramo, cesto ne korisit taj driver nego modesetting.
Osobno sam na svakoj out-of-the-box distribuciji morao instalirati driver i konfiguirati xorg da bi dobio najbolje od grafike.
Dakle, treba instalirati xf86-video-(intel, ati, noveau) ili xserver-xorg-video(ati, intel, noveau) paket, ovisno o distribuciji.
Otici u direktorij:

Kod: Označi sve
/env/X11/xorg.conf.d/


i u tom direktoriju obrisati sve fileove koje ne korisitmio sa imenom *inte, *ati... i editirati samo onaj koji korisimo ako je tamo, ako nije, napravimo ga . (takodjer lijepo je obrisat sve osatle viskove za syanptic, touchpad, wacom, vmware,...) Ja konkretno koristim intel, na nekim distribucijama sam trebao editiratio "Option" u njemu a na drugim fajla nije niti bilo. Evo moj file za primjer:

20-intel.conf (---ako nema fajla samo zamjenite intel u ati npr, mora biti 20- i mora biti .conf)
Kod: Označi sve
Section "Device"
Identifier "Device"
Driver "intel"
Option "sna"
EndSection


za druge kartice morat cete koristiti druge "Option".
man xorg ima sav ostali info.

Kad sam vec kod svog intel drivera i trenutno na open suse, open suse se razlikuje tu. Kod njega sam trrebao napraviti 3 fajla za istu karticu (ne 20-.conf nego 50-conf.)

50-device.conf
Kod: Označi sve
Section "Device"
Identifier "DefaultDevice"
Driver "intel"
Option "sna"
EndSection


50-monitor.conf
Kod: Označi sve
Section "Monitor"
Identifier "DefaultMonitor"
EndSection


50-screen.conf
Kod: Označi sve
Section "Screen"
Identifier "DefaultScreen"
Device "DefaultDevice"
Monitor "DefaultMonitor"
EndSection


U protivnom driveri rade out of the box ali su im performanse nikakve...

ali da ne pretvorim ovu temu u svoju.... navalite...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:Takodjer ako korsitimo systemd, mozemo ubrzati bootap pa cak i I/O maskiranjem nepotrebnih servisa.
Servis nije dovoljno disablati, jer ga systemd cesto automatski enabla... potrebno ga je maskirati.
Servisi se razlikuju medju distribucijama ali u 90% slucajeva su isti. Trenutno sam na OpenSuse, evo servisa koje sam maskirao

Kod: Označi sve
dev-mqueue.mount                                masked
btrfsmaintenance-refresh.path                   masked
cups.path                                       masked
issue-generator.path                            masked
auditd.service                                  masked
avahi-daemon.service                            masked
btrfsmaintenance-refresh.service                masked
cron.service                                    masked
cups.service                                    masked
dbus-org.freedesktop.Avahi.service              masked
dbus-org.freedesktop.ModemManager1.service      masked
dracut-shutdown.service                         masked
irqbalance.service                              masked
iscsi.service                                   masked
ModemManager.service                            masked
smartd.service                                  masked
systemd-backlight@backlight:acpi_video0.service masked
systemd-journal-flush.service                   masked
udisks2.service                                 masked
upower.service                                  masked
avahi-daemon.socket                             masked
cups.socket                                     masked
pcscd.socket                                    masked
syslog.socket                                   masked
systemd-journald-dev-log.socket                 masked
remote-fs-pre.target                            masked
remote-fs.target                                masked
swap.target                                     masked
backup-rpmdb.timer                              masked
backup-sysconfig.timer                          masked
btrfs-balance.timer                             masked
btrfs-scrub.timer                               masked
check-battery.timer                             masked
fstrim.timer                                    masked
mandb.timer                                     masked


Djud.... ovo je toliko epski loš savjet da bi mogao napisati doslovno knjigu zašto. Molim korisnike foruma da NE RADE ovo što je savjetovano.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ovisi
Ja necu imati problema sa ovim maskiranim servisima, neko bi mogao imati
Nekome treba syslog, meni ne jer znam da mi sustav nece imati problema pa mi ne trebaju logovi.
Nekom treba upower, meni ne... kao ni udisk, dbus avahi i modem, fstrim... ko nema ssd bolje da maskira
a avahi, cups, cpureq, irq, audit :lulz ... ako kome treba nek si ima...
Inace nije bio savjet, biristi ove servise, bio je primjer tipa, evo ove sam ja obrisao...
takodjer uvijek postoji unmask opcija, tako da ne vidim zasto neko ne bi pokusao i vidio treba li mu ili ne...
audit, avahi, cups, syslog i journald-dev-log su poprilicni zderaci performansa

Takodjer Linux i danas rezervira blokove na disku kao i prije 20god kad su dikovi bili 75gb, sto je nepotrebno

Kod: Označi sve
tune2fs -m 1 /dev/sdXX


gdje je 1 postotak rezerviranih blokova, sasvim dovoljan za moderne diskove umjesto defaultnog 5%
Ne za SSD !!

Swap samo usporava sustav i ko ima barem 4Gb memorije, mislim da mu swap ne treba jer cijelo vrijeme stetedi memoriju i stavlja stvari na disk sto usporava citanje.... osim maskiranja, dobro ga je i maknuti u /etc/fstab
Ali za swap treba provjeriti kako sustav trosi memoriju prije, genericne distr znaju zderati.... Meni osobno ma sta god da radim, kolko god tabova u browseru i programa pokrenem, ni jedan Linux ne uzima vise od 1,3gb ... tako da u tom slucaju swap samo usporava sustav

Linux ne treba defragmentirat ali nije lose nakon instalacije sustava odraditi defragment na rootu:

Kod: Označi sve
e4defrag /


Ne za SSD, SSD se cisti fstrimom
to ne cini nista konkretno ali ce sprijeciti dodatne fragemente tokom koristenja sustava jer i ext se fragmentira, ne kao ntfs ali ipak malo da... ovaj defragment ako napravimo nakon reduciranja rezerviranih blokova na disku, kroz mjesec dana disk ce biti 10% manje zauzet nego bi bio i buduci da je mehanicki, sama fizika kaze da ce imati barem 1% bolje performanse
1 tu, 2 vamo, 5 onamo, 10 tamo, 1 onamo... i na kraju linux leti ko pticica (svaki postotak zlata vrijedi pa taman bio samo 1)
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Poanta je sto vise reducirati sistem od trosenja memorije i onda koristiti preload skriptu https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-6 ... eload.html u bootu....
Oslobodit memoriju kako bismo je preloudali samo za ono sto koristimo... ako dobro sve slozimo, preloudane aplikacije i sam sustav nemaju razlike u radu na mehanickom disku ili ssd-u. Od sustava uzaludno potrosena memorija se zamijeni za memoriju koja prelouda najvise koristene aplikacije a ostatak ostane za ugodan rad...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Inace, to je jedna od ideja za Elisa Linux distribuciju. Distribucija bi imala defaultnu konfiguraciju kernela, pri instalaciji ucitala hardware i instaler bi konfiguirao ostatak konfiguracije na osnovu hardware. Korisnik bi bio upitan sto jos zeli optional hotplug supporta... i tokom instalacije u pozdini bi se kompajlirao kernel. Isto bi se radilo i kod apdejta kao i ako korisnik stavi novi hardware.
Takodjer, instaler bi upitao korisnika koje 3 aplikacije zeli najvise korisititi i to bi automatski radilo preload boot skriptu.
Automatski bi diseblao ili konfiguirao koristenje swapa na osnovu memorije, procesora i aplikacija
/etc/ direktoij bi bio nedostupan (zasticen virtual name spaceom) i root bi ga mogao samo citati ali ne i mijenjati. Izmjene bi radio korisnik sa root paswwordom u Gui konfiguratoru sustava (System settings) koji bi pokrivao svu konfiguraciju u /etc direktoriju koji bi zapravo uvijek ostao netaknut vec samo symlinkan na korisnikove postavke. Takav bi sustav u teoriji trebao biti neunistiv, sto god da se desi, "restore" grub menu entry bi maknuo sve symlinkove sa /etc postvaka i butao bi se sustav kakav je bio nakon instalacije sa sacuvanim /home postavkama usera koje bi takodjer imale svoj restore u login manageru...
U tom slucaju ne bi bilo lose i /sbin direktorij zastiti... ali nisam jos dosao do toga
Distribucija bi bila poprilicno drugacija od svih i vjerojatno dosta stabilnaa i brza, posebna ko i osoba po kojoj je nazvana <3 ....
ali kad mi se niko ne zeli pridruziti projektu :place da i mi hrvati imamo svoju distru, ne baziranu, drugaciju od drugih...
100 distribucija, medju njima 3, 4 razlicite... nixOS, Guix, Gobo... ostalo sve na isti kalup... treba inovirat i glupost moze ispasti nesto.
Gobo je nastao tako sto je izdrogirani brazilac na koki kompajlirao programe svaki u svoj direktorij pa na kraju kad je doso sebi je shvatio da mu je lakse to sacuvat nego prepravljat... i onda je s ostatkom developera izsymlinkao postavke i evo nevidjenog linuxa koji zapravo ima dosta prednosti.. steta to ga zapustaju. Da su malo vise ustrajali i ucinili ga user friendly binarnom distribucijom, danas bi bio medju prvih 20 najkoristenijih distribucija.... ovako je samo za hobiste koji vole errore :-D ali zanimljiv... osobno sam dosta naucio iz njega. Svakom kog zanima linux bih ga preporucio
Dveleloperi bi svakako trebali pojest gljivu ili malo LSD-a kad rade distre jer ova system schema koja se vuce vec 20 godina je postala dosadna...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:Ovisi
Ja necu imati problema sa ovim maskiranim servisima, neko bi mogao imati


Problem je što će netko aposlutno garantirano imati problema sa tim maskiranim servisima i to nisi jasno naglasio.
abnettaa je napisao/la:Nekome treba syslog, meni ne jer znam da mi sustav nece imati problema pa mi ne trebaju logovi.

:lulz :lulz :lulz :lulz :lulz
abnettaa je napisao/la:Nekom treba upower, meni ne... kao ni udisk, dbus avahi i modem, fstrim... ko nema ssd bolje da maskira
a avahi, cups, cpureq, irq, audit :lulz ... ako kome treba nek si ima...

Sve nabrojani servisi koji MNOGIMA trebaju, a netko neiskusan bi mogao dosta ujebat si sustav i žalit se da mu ne radi nakon „optimoizacije“.

abnettaa je napisao/la:Inace nije bio savjet, biristi ove servise, bio je primjer tipa, evo ove sam ja obrisao...
takodjer uvijek postoji unmask opcija, tako da ne vidim zasto neko ne bi pokusao i vidio treba li mu ili ne...
audit, avahi, cups, syslog i journald-dev-log su poprilicni zderaci performansa

Možda jer netko faking želi printat stvari? I želi imati security audit nekeakav? Ili vidjeti što mu se na sustavu događa?


Performanse diska se mogu poboljštati i drugim stvarima, ne samo sa defragmentacijom. Primjerice su disk scheduling: https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... d-io&num=2

VFS postavke su iduće (sudo sysctl -a | grep vm.), swappiness koji kontrolira koliko se swapa. I da, čak i na velikim količinama RAM-a ima potrebe nekada za swap-om, ali 4 GB bez swapa je premalo za dosta ljudi.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nisam ovo čitao do sad, al ozbiljno predlagat da si netko maska cups? Ajd još audit, ajd još bonjour ako ga imaš i takve stvari, ali cups? I sprdat se da je to smiješan servis koji rijetko kome treba? Bilo je svakakvih gluposti na ovom forumu, ali još majke mi nisam vidio nikoga da se pravi da printeri ne postoje pface

Nadalje, ovo da ti sistem neće imati problema je mokri san svakog sistemca. Ne događa se to.

Ljudi, ako idete tweakati svoj sustav izmjenom servisa, pazite što radite i proučite što koji servis radi i što ga koristi. Ne ulazite u to lagano, možete si napraviti gadne probleme.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.