Sada je: 29 ožu 2024, 09:48.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ali ako imaš Live verziju na USB sticku, recimo Mint 19, svejedno, zar ne možeš podići tu Live verziju preko sticka i onda intervenirati u Grub?
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
@rudar, tu nisam doma. Uz tutorijal možda a inaće ne volim čačkat po terminalu, osim kopi pejst i to na sigurno.
Instalirana je 19ica kraj 17ice na disku, ali ne buta. Kad je USB nutra onda buta samo 19 live.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
možda šta pomogne:
[img][img]https://i.postimg.cc/8sHhsGCg/IMG-Ispis1135.jpg[/img][/img]
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Nisam ni ja nikad ovo radio, pa nažalost (ili na svoju sreću!) ne mogu pomoći savjetom iz vlastitog iskustva.

Proguglao sam prvu liniju iz zapisa koji si dao, odnosno
Kod: Označi sve
kernel panic - not syncing
i pojavilo se puno rezultata, pri čemu su problemi većinom bili riješeni. Evo prvog linka https://askubuntu.com/questions/92946/c ... -kill-init

Tu negdje sigurno mora biti rješenje; ohrabrujuće je već to što nisi prvi kojem se pojavio problem. Žao mi je što ne mogu učiniti više, ali vjerujem da ćeš se izvući iz nevolje i da podaci s diska neće propasti.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ma najgore je da sam tipa ja nagovorio na linux i već 4 god. skoro je zadovoljan. E sad, s njim se razmazio jer je sa windovsima svako malo imao problema, pa sad paničari da će se vratiti na windowse. Jer tamo si lako mogao riješiti problem jer ima puuuuno servisa, a za linux ih treba tražiti ili iga nema. Sjetio sam se jednog lika, koji me pred 10ak godina i uputio na linux, pa ću probat skočit s frendom do njega, ako je još živ.
Čujemo se !
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Ako ti se taj kernel ne diže možda je oštećen. Jesi li probao drugi (stariji) kernel iz grub izbornika?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Imaš li link kako to srediti i jesi li pratio od početka. Da imaš viziju gdje tražiti.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
nešto se tu gadno pošemerilo jer ff ne zahtijva restart. wtf. napravi ovo što ti je rekao rudar, promijeni šifru root korisnika. kada se bootaš odi u konzolu (ctrl+alt+f1) i onda reinstaliraj xorg-server i koji već DE da si koristio.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Pomoću boot repair CDa sam uspio oživit Mint 19 uz 17 i sad mogu doći do dokumentacije sa nje. Shrike nije FF zahtjevao restart, krivo si razumio. A po kozoli neću prčkat kad neznam. Još da znam povući bukmarke sa 17ice riješio bi stvar. Guglao sam i probavao na desetke stranica bez rezultata. Skinuo sam i grub podešivać, da promijenim bootanje jer je 17 prvi ali u njemu nema 19 , pa nisam htio čačkat da ne napravim još veći rašomon. Promjena šifre mi ne dolazi,nešto blokira. Nijedno uputstvo me ne dovodi do kraja i riješenja. pface
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
oldman je napisao/la:Imaš li link kako to srediti i jesi li pratio od početka. Da imaš viziju gdje tražiti.

Nisam pratio LZS već dugo, samo sam naletio. Mislim, ako nisi u stanju odabrati u grub izborniku drugi kernel, bolje prepusti popravak nekome tko zna šta radi, bez uvrede.
Mint daje u grub izborniku stavku nešto poput "Dodatne opcije Minta" ili slično i tamo se nalazi izbornik s stavkama drugih kernela. Nedavno sam imao problematični laptop s kernel panicom - bio je prekinut usred updatea i oštećen kernel. Bootao sam u stari kernel i napravio ponovo update. Rješeno u dvije minute. Nadam se da će i kod tebe tako.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.