Sada je: 10 svi 2024, 21:51.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

jurastublic je napisao/la:
shrike je napisao/la:probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme.

Moram reagirati.
sudo fsck -y radi baš lijepo, koristio sam ga par puta i nije bilo problema, jer i tako -y znači "potvrdi svaki popravak" .

problem kod e2fsck -p je umjesto da automatski popravi stvari, može se desiti ovo:
If e2fsck discovers a problem which may require the system administrator to take additional corrective action, e2fsck will print a
description of the problem and then exit with the value 4 logically or'ed into the exit code.

Što pogotovo početniku koji ne zna ni što je grub, ne znači baš ništa.



Točno. Moje iskustvo je bilo da kada me sa -p pita stvari, tj. kada bi -y bio dobar da to znači neki data loss nakon popravka. Ovako je onda zgodnije, jer mi je neki hint vezan za to koliko čušpajza mogu očekivati u post fsck situaciji.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Možda bi problem trebao pokušati riješiti tako da kroz advansed option dođe do grub rescue moda i zatim standardno pomoću set prefix, set root i insmod normal riješi. U principu taj pristup rješava slične probleme i meni se čini jednostavnijim, ali to je već stvar ukusa.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
targavz je napisao/la:Ja sam popodne kad jos nije bilo odgovora pokusao staviti instalacijski disk i komp je uredno u probnoj verziji radio s njime nudi normalno novu instalaciju ako zelim ali reko necu nista instalirati na novo radije cu pricekati odgovore mozda se sve poslozi a i laicki mislim da bi izgubio sve datoteke od videa i slika kojke su trenutno bile na hardu ili se varam?


Pa ako su ti podaci još na životu i ako želiš spasiti podatke s pc-a, a pc radi s instalcijskim diskom, onda kad digneš bilo koju live distribuciju linuxa s cd-a ili dvd-a, ubaci u usb utor eksterni tvrdi disk ili nekoliko usb memorija (jednu za drugom), i onda na taj eksterni tvrdi disk ili memorije prebaci slike, filmove itd.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
targavz je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:Izgleda da je nestalo struje ili slično pa je disk dobio po khm.

Ako imaš instalacijski dvd ili usb bilo kojeg linuxa (najbolje od tog ubuntua 14), bootaj sa njega, otvori terminal i pogledaj koja ti je oznaka diska.

Kod: Označi sve
sudo fdisk -l

Recimo da možda imaš i Windowse pa neka je oznaka Linux particije npr. /dev/sda2.

Za svaki slučaj pokušaj odmontirati particiju ako je možda montirana:
Kod: Označi sve
sudo umount /dev/sda2


Pokreni provjeru diska:
Kod: Označi sve
sudo fsck -y /dev/sda2


Izvadi dvd(usb) i restartaj.

Ako nemaš nikakav dvd ili usb sa linuxom, skini najbolje takav ubuntu sa njihove stranice i stavi na instalacijski medij pomoću pržilice ili usb image writera u windowsima ili linuxu (što već imaš).

Nema Windowsa unutra samo je taj Ubuntu 14.o4 . Ja sam popodne kad jos nije bilo odgovora pokusao staviti instalacijski disk i komp je uredno u probnoj verziji radio s njime nudi normalno novu instalaciju ako zelim ali reko necu nista instalirati na novo radije cu pricekati odgovore mozda se sve poslozi a i laicki mislim da bi izgubio sve datoteke od videa i slika kojke su trenutno bile na hardu ili se varam?
Eto sad pokusavam nekim redom to rijesiti prilikom upisa u terminalu sudo fdisk -l DOBIVAM OVO Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders, total 234441648 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0006981b

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 2048 232347647 116172800 83 Linux
/dev/sda2 232349694 234440703 1045505 5 Extended
/dev/sda5 232349696 234440703 1045504 82 Linux swap / Solaris
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
targavz je napisao/la:
targavz je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:Izgleda da je nestalo struje ili slično pa je disk dobio po khm.

Ako imaš instalacijski dvd ili usb bilo kojeg linuxa (najbolje od tog ubuntua 14), bootaj sa njega, otvori terminal i pogledaj koja ti je oznaka diska.

Kod: Označi sve
sudo fdisk -l

Recimo da možda imaš i Windowse pa neka je oznaka Linux particije npr. /dev/sda2.

Za svaki slučaj pokušaj odmontirati particiju ako je možda montirana:
Kod: Označi sve
sudo umount /dev/sda2


Pokreni provjeru diska:
Kod: Označi sve
sudo fsck -y /dev/sda2


Izvadi dvd(usb) i restartaj.

Ako nemaš nikakav dvd ili usb sa linuxom, skini najbolje takav ubuntu sa njihove stranice i stavi na instalacijski medij pomoću pržilice ili usb image writera u windowsima ili linuxu (što već imaš).

Nema Windowsa unutra samo je taj Ubuntu 14.o4 . Ja sam popodne kad jos nije bilo odgovora pokusao staviti instalacijski disk i komp je uredno u probnoj verziji radio s njime nudi normalno novu instalaciju ako zelim ali reko necu nista instalirati na novo radije cu pricekati odgovore mozda se sve poslozi a i laicki mislim da bi izgubio sve datoteke od videa i slika kojke su trenutno bile na hardu ili se varam?
Eto sad pokusavam nekim redom to rijesiti prilikom upisa u terminalu sudo fdisk -l DOBIVAM OVO Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders, total 234441648 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0006981b

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 2048 232347647 116172800 83 Linux
/dev/sda2 232349694 234440703 1045505 5 Extended
/dev/sda5 232349696 234440703 1045504 82 Linux swap / Solaris
kad upisem za provjeru windowsa onda izbaci ovo ubuntu@ubuntu:~/Desktop$ sudo umount /dev/sda2
umount: /dev/sda2: not mounted
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
jurastublic je napisao/la:Izgleda da je nestalo struje ili slično pa je disk dobio po khm.

Ako imaš instalacijski dvd ili usb bilo kojeg linuxa (najbolje od tog ubuntua 14), bootaj sa njega, otvori terminal i pogledaj koja ti je oznaka diska.

Kod: Označi sve
sudo fdisk -l

Recimo da možda imaš i Windowse pa neka je oznaka Linux particije npr. /dev/sda2.

Za svaki slučaj pokušaj odmontirati particiju ako je možda montirana:
Kod: Označi sve
sudo umount /dev/sda2


Pokreni provjeru diska:
Kod: Označi sve
sudo fsck -y /dev/sda2


Izvadi dvd(usb) i restartaj.

Ako nemaš nikakav dvd ili usb sa linuxom, skini najbolje takav ubuntu sa njihove stranice i stavi na instalacijski medij pomoću pržilice ili usb image writera u windowsima ili linuxu (što već imaš).
kad upisem u terminal za provjeru diska onda dobivam ovo sudo fsck -y /dev/sda2
fsck from util-linux 2.20.1
e2fsck 1.42.9 (4-Feb-2014)
fsck.ext2: Attempt to read block from filesystem resulted in short read while trying to open /dev/sda2
Could this be a zero-length partition?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
shrike je napisao/la:probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme. Ako je komp regularno rebootan, ovakve greške često znače da je disk otišao ća (no ne nužno).

Pogledaj i ovo: sudo smartctl -a /dev/sda

Pogledaj da li ti u stupcu "WHEN_FAILED" ima vrijednost > 0 za Offline_Uncorrectable, Reallocated_Sector_Ct, Reallocated_Event_Count, UDMA_CRC_Error_Count

U slučaju Reallocated_Sector_Ct je velik možeš računati kao da je otišao ća ako nije SSD disk.
kad upisem fsck.ext4 -p /dev/sdaN
fsck.ext4: No such file or directory while trying to open /dev/sdaN
Possibly non-existent device?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
shrike je napisao/la:probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme. Ako je komp regularno rebootan, ovakve greške često znače da je disk otišao ća (no ne nužno).

Pogledaj i ovo: sudo smartctl -a /dev/sda

Pogledaj da li ti u stupcu "WHEN_FAILED" ima vrijednost > 0 za Offline_Uncorrectable, Reallocated_Sector_Ct, Reallocated_Event_Count, UDMA_CRC_Error_Count

U slučaju Reallocated_Sector_Ct je velik možeš računati kao da je otišao ća ako nije SSD disk.
kad upisem sudo smartctl -a /dev/sda
sudo: smartctl: command not found
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
jurastublic je napisao/la:
shrike je napisao/la:probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme.

Moram reagirati.
sudo fsck -y radi baš lijepo, koristio sam ga par puta i nije bilo problema, jer i tako -y znači "potvrdi svaki popravak" .

problem kod e2fsck -p je umjesto da automatski popravi stvari, može se desiti ovo:
If e2fsck discovers a problem which may require the system administrator to take additional corrective action, e2fsck will print a
description of the problem and then exit with the value 4 logically or'ed into the exit code.

Što pogotovo početniku koji ne zna ni što je grub, ne znači baš ništa.
prilikom upisa u terminalu dobivam ovo sudo fsck -y
fsck from util-linux 2.20.1
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
shrike je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:
shrike je napisao/la:probaj radije koristiti fsck.ext4 -p /dev/sdaN (svde particije ne samo 1, 2,3,... umjesto -y jer ako je y potreban to obično znači ozbiljnije probleme.

Moram reagirati.
sudo fsck -y radi baš lijepo, koristio sam ga par puta i nije bilo problema, jer i tako -y znači "potvrdi svaki popravak" .

problem kod e2fsck -p je umjesto da automatski popravi stvari, može se desiti ovo:
If e2fsck discovers a problem which may require the system administrator to take additional corrective action, e2fsck will print a
description of the problem and then exit with the value 4 logically or'ed into the exit code.

Što pogotovo početniku koji ne zna ni što je grub, ne znači baš ništa.



Točno. Moje iskustvo je bilo da kada me sa -p pita stvari, tj. kada bi -y bio dobar da to znači neki data loss nakon popravka. Ovako je onda zgodnije, jer mi je neki hint vezan za to koliko čušpajza mogu očekivati u post fsck situaciji.
-kad upisem u terminalu e2fsck -p
Usage: e2fsck [-panyrcdfvtDFV] [-b superblock] [-B blocksize]
[-I inode_buffer_blocks] [-P process_inode_size]
[-l|-L bad_blocks_file] [-C fd] [-j external_journal]
[-E extended-options] device

Emergency help:
-p Automatic repair (no questions)
-n Make no changes to the filesystem
-y Assume "yes" to all questions
-c Check for bad blocks and add them to the badblock list
-f Force checking even if filesystem is marked clean
-v Be verbose
-b superblock Use alternative superblock
-B blocksize Force blocksize when looking for superblock
-j external_journal Set location of the external journal
-l bad_blocks_file Add to badblocks list
-L bad_blocks_file Set badblocks list
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.