Sada je: 21 svi 2024, 23:36.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shortcut
26 ruj 2014, 15:26
Koristim LinuxMint17,
preko wine-a sam na svom kompu raspakirao i instalirao windows aplikaciju koja je instalirana i radi preko servera.
Aplikacija radi bez greške i sve je divno i krasno, ali još uvijek imam proceduru koju moram proć ručno da bih ju pokrenuo, a htio bih si napravit shorcut na desktopu tako da ju dvostrukim klikom normalno pokrenem.
Procedura mi je sljedeća:
Na desktopu kliknem na my computer ikonu, u desnom izborniku pod menuom Network kliknem folder Network.
Kliknem na folder Windows Network, kliknem na folder radne grupe, klinem na ikonu servera, kliknem na folder, pa na još jedan, pa na još jedan, pa na još jedan, i tek sad mi se otvorila mapa exe fileom koju pokrećem sa wineom.
Meni to nije problem napravit ali netko tko nije na "ti" sa kompjuterom a pogotovo sa Linuxom pokrenut tu aplikaciju bi bila noćna mora.
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 26 ruj 2014, 14:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint17
Re: shortcut
26 ruj 2014, 16:09
Ti želiš shotcut - to se na linuxu zove symbolic link (symlink; postoji i hard link).

Najjednostavniji način (nisi napisao koji DE koristiš - Cinnamon, Mate, Xfce, KDE - pa opisujem napamet) je da u file manageru dođeš do potrebne mape, klikneš dtm->Make link. Time ćeš jednostavno dobiti link kojeg premjestiš na desktop ili panel.

Drugi način je putem terminala (na desktopu ćemo napraviti najprije symlink na folder Pictures, a potom na neku sliku unutar njega):
Kod: Označi sve
ln -s ~/Pictures/ ~/Desktop/
ln -s ~/Pictures/slika.jpg ~/Desktop/


To je u principu to! Problem je što nemam postavljenu mrežu, pa ne znam gdje se ona montira, tj. koja je njena točna lokacija.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Re: shortcut
29 ruj 2014, 15:22
DE mi je cinnamon
Probao sam napravit kako si napisao. Baš i neide.

"Error while creating link to P2000RUN.exe"(###ime exe filea koji moram pokrenut preko winea. File je na serveru)
"The target doesn't support symbolic links"
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 26 ruj 2014, 14:32
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LinuxMint17
Re: shortcut
29 ruj 2014, 16:15
Morat ćeš prvo mountati share u neki linux folder i tek onda ćeš moći napravit sim link.

Postupak je sljedeći:
Stvoriš novi folder imena my_share u /home/[tvoj_username]
u terminalu napraviš mount share-a u tvoj direktorij:
Kod: Označi sve
sudo mount -t cifs //[ip_adr_servera]/path/to/your/dir/gdje/je/program -o username=korisnicko_ime_za_mrezu,password=lozinka_za_mrezu /home/[tvoj_username]/my_share

Parametri ovise o načinu na koji je postavljena mreža na serveru. Ako hoćeš trajni share i kad se reboota linuxa tada moraš editirati /etc/fstab

U Unity-ju "shortcut" možeš stvorit i sa naredbom:
Kod: Označi sve
gnome-desktop-item-edit /home/[tvoj_username]/Desktop/ --create-new
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Re: shortcut
29 ruj 2014, 16:17
Probaj otvoriti editor teksta i zalijepi ovo u njega:
Kod: Označi sve
[Desktop Entry]
Name=Program_Na_Serveru
Comment=Shortcut na samba share program na serveru - pokreće se pomoću wine
Exec=wine smb://IPADRESA_SERVERA/STAZA_DO_PROGRAMA/NAZIV_PROGRAMA
Icon=network-workgroup
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true


Ispuni IP adresu servera i path do tog programa kojem pristupaš preko samba sharea.
Snimi shortcut na Desktop (Radnu površinu) kao recimo MojProgram.desktop . Bitno je da ima nastavak .desktop
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.