Sada je: 28 ožu 2024, 10:13.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

iv@n je napisao/la:Za početak, znam da me čeka puno brisanja.


Prije brisanja si svakako za pregledavanje priključi na PC CRT monitor jer neke koje će ti na LCD-u izgledati bez veze su zapravo super

iv@n je napisao/la:Bude mi žao nekih fotki, ali ako imaš sedam fotografija jedne osobe slikano sekund razmaka...


Sam ih daj googleu, mam ti naprave GIF-ove :mrgreen:

iv@n je napisao/la:Što bude veća kvaliteta, vjerujem da ću ćešće i zaviriti pogledati stare fotke.


Nećeš, ali nema veze :lol:

iv@n je napisao/la:.. a uostalom, previše je to foldera i teško se snaći isključivo po datumima.


Puno je, ali ih je lakše voditi po datumu nastanka i kasnije nešto naći nego da ih vežeš na ime osobe koja se nalaz na fotki ili uz događaj, mjesto i sl.

Ja imam tako puno fotki jer sam dosta fotkao prirodu ili statične predmete, rjeđe osobe, a fotkao sam isti kadar s stativa mijenjajući postavke kako bih kasnije mogao napraviti HDR .. uff, otišao sam u OT .. usput, možda bi trebali napraviti temu o digitalnoj fotografiji .. ili već postoji ??
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Moj odnos prema fotkama je najsličniji Bertoneovom, ali uz drugačije grupiranje.
Na jednom disku imam mapu: "slike glavne", na drugom "slike kopija". Ove "glavne" su master i nalaze se na backup disku koji je doduše aktivan u računalu, ali na njemu nisu stvari koje se svakodnevno koriste. Slike kopija su naravno kopija glavne mape i one su u redovitoj upotrebi. Pored toga imam sve na prijenosnom disku koji služi samo i isključivo za backup slika i obiteljskih filmića. Normalno, sve je još i na DVD-ima, te na kćerinom računalu.

Na trećem disku imam "Radnu mapu" u koju iskopiram slike sa svih uređaja ugrubo, po mapama, najčešće na brzinu, pa kad ulovim vremena preimenujem ih i pospremim. Za preimenovanje koristim Gwenview, koji to u novijim verzijama radi vrlo brzo uz pripremljene "šprance". Pojedinačna slika ima naziv po vremenu nastanka iz exif-a, uz u novije vrijeme (par zadnjih godina) i naziv uređaja s kojim je slikano, npr: 2013-06-15-fuji-023.jpg ili 2013-06-15-casio-004.jpg.
Za bilo kakvo kronološko redanje slika nužan je naopaki format datuma koji počinje godinom, pa mjesecom itd. jer inače prije ili poslije nastane zbrka.

Slike su grupirane u mape po godinama, unutar kojih su mjesečne mape (npr. 2004. 05) uz desetak dodatnih, specifičnih mapa.
Iako se radi o oko 30 tisuća slika sistem radi besprijekorno, ne zahtjeva puno vremena za ažuriranje. Po par minuta za brzinski "istovar" slika u radnu mapu, te možda 1 sat mjesečno za preimenovanje i raspoređivanje.


Usput, nevezano za organizacju slika.
Slikam od 4. osnovne, kad sam već vodio foto grupu u OŠ. Ljubav prema fotkanju mi je prenio tata koji je prvi fotić kupio 1952, a i danas sa 78. godina voli poslikat koju. Prije smo doma uvijek imali C/B foto labos. U tih 60-ak godina je promijenio možda 5 aparata. Ja bih pak svoje analogce teško i pobrojao. Ponekad me malo opere nostalgija za analognom fotografijom, ali tu priča staje.

Najveći nedostatak digitalne fotografije je njena hiperprodukcija, te postojanje iste većinom samo u virtualnom obliku.
Fizičke fotke u foto albumu su zakon. Naša je greška što rijetko izrađujemo slike, pa kad ih se nakupi, postaje preskupo.
Nije reklama, ali u Mulleru povremeno imaju akcijske cijene, pa 10x15 slika dođe kakvih 30-40 lipa, zaboravio sam točnu cifru.
Čeka se oko tjedan dana. Negativno je variranje kvalitete. Jednom su slike fenomenalne, vrhunske, drugi puta jedva podnošljive, a radi se o istim fotkama, pa treba imati i sreće.
Zgodna je stvar i foto knjiga, kod koje nikad nema problema s kvalitetom.

Dok sam koristio windowse, dosta sam slika printao svojom pixmom 5200, koja je na originalnom Canon vrhunskom papiru radila vidno bolje slike nego iz foto labosa. Slika me došla kakvih 2,5 kn po komadu, pa sam bio vrlo izbirljiv kod odabira kandidata za printanje. Prelaskom na linux, pixma postaje povijest jer štanca samo neke draft mode grozote.

Spremanje osobnih slika u oblak na neki pitajbogagdje udaljeni disk mi ne pada na pamet, kosi se s mojim poimanjem privatnosti.

Ispričavam se na dužini posta.

PS. Gdje da otvorimo temu Digitalna fotografija? U kojem podforumu?
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la:Fizičke fotke u foto albumu su zakon. Naša je greška što rijetko izrađujemo slike, pa kad ih se nakupi, postaje preskupo.
Nije reklama, ali u Mulleru povremeno imaju akcijske cijene, pa 10x15 slika dođe kakvih 30-40 lipa, zaboravio sam točnu cifru.
Čeka se oko tjedan dana. Negativno je variranje kvalitete. Jednom su slike fenomenalne, vrhunske, drugi puta jedva podnošljive, a radi se o istim fotkama, pa treba imati i sreće.
Zgodna je stvar i foto knjiga, kod koje nikad nema problema s kvalitetom.


Foto knjiga je zakon stvar, ali je malo preskupa. U DM-u i tisku imaš svakih par mjeseci akcije na fotoknjige i fotografije (cca 38 lp/kom), tako da se možeš registrirat, a mailom dobivaš obavijesti. Foto program za slanje i uređivanje odlično radi pod Wine-om. Gotove slike nakon 5 dana preuzmeš u DM-u ili na kiosku Tiska
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Hvala na infu za Wine. :thmb-up
Ja sam Zewe fotoprogram instalirao na neku win kantu na poslu zbog neimanja windowsa doma.

Nisam siguran da se zove Zewe, ali zna se na kaj sam mislio.


Usput, na gore spomenutoj Canon pixmi 5200 sam iz ACDSee-a slagao slike/kolaže, te printao na jeftinom A4 tvrđem fotopapiru uz još vrlo zadovoljavajuću kvalitetu, te uvezivao spiralnim plastičnim uvezom, prije pojave fotoknjiga.
Home made fotoknjige, odlićni pokloni za dede i babe sa slikama unučadi.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Ok iv@ne, ti si nas navukao s ovom temom, a kako kandidata očito ima :lol: sad negdje (da li pod razno ili gdje već) ako može otvori temu: "Fotografija (i Linux)" i prebaci tamo ovaj svoj post tako da možemo ćaskati, razmjenjivati iskustva, davati i primati savjete, otvoriti možda i kakvu galeriju naših radova, objavljivati kad su negdje akcije za izradu fotki itd itd itd ..

PS. I prigodni smajl slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Zapravo mi se čini da su Razno i Linux i multimedija jedini kandidati za smještaj nove nam teme.
Nek to gazda riješi.

Dobar ti je smile.slika
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Mislim da Fotografija zaslužuje više od "Razno", ali može i tamo. S tim da je to široko područje, pa bi trebalo i podforume imati kao što je: Obrada/Arhiviranje, Naši radovi... Kako god bilo, svaki ozbiljniji forum/site/blog ima neku galeriju.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Nek još ostali iznesu svoja iskustva oko organizacije, lako promijenim podforum / podijelim teme. Slobodno vi zasad ovdje.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Možda u tu buduću glavnu temu o i oko fotografije premjestiti i ono o gimp-u?
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la:Možda u tu buduću glavnu temu o i oko fotografije premjestiti i ono o gimp-u?


Dobra misao :thmb-up
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.