Sada je: 16 tra 2024, 06:30.
Vijesti, rasprave, pitanja i savjeti o grafičkim okruženjima te upraviteljima prozora.

Moderator/ica: Moderatori/ce

s4m3m4n je napisao/la:Definitivno Debian i kakva su vasa iskustva sa njim? Ide na download sada. :D


Iskustva su izvrsna. Ja vrtim testing veš dosta vremena i nisam mikada imao problema. :ljubav
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Odlucio sam se za njega, samo jos da vidim koje okruzenje... Malo sam guglao i naleteh na ovo...

Name of Desktop Environment / Window ManagerIn Parenthesis: Operating System Used for Testing RAM used % of CPU (2.6 GHz total) used Type
GNOME 3.x shell (Fedora 17) 248 MB 1-2 % desktop shell (GNOME 3.x-based)
Unity (Ubuntu 12.04 LTS) 218 MB 1-4 % desktop shell (GNOME 3.x-based)
MATE (Linux Mint 13) 205 MB 9-10 % desktop environment
GNOME 2.x shell (Lubuntu 11.04) 191 MB 1 % desktop shell (GNOME 2.x-based)
Cinnamon (Linux Mint 13) 175 MB 11-12 % desktop shell (GNOME 3.x-based)
GNOME 3.x Classic (Fallback Mode) (Lubuntu 12.04) 141 MB 1-2 % desktop shell (GNOME 3.x-based)
KDE 4.8.2 (Lubuntu 12.04) 131 MB 1-3 % desktop environment
Razor-qt (Lubuntu 12.04) 117 MB 1-2 % desktop environment
Xfce 4.8 (Lubuntu 12.04) 106 MB 1-2 % desktop environment
LXDE (Lubuntu 12.04) 82 MB 1-2 % desktop environment
OpenBox (Lubuntu 12.04) 76 MB 1-2 % window manager
Enlightenment (E17 Standard) (Lubuntu 12.04) 72 MB 1-14 % desktop environment
JWM (Lubuntu 11.04) 58 MB 1 % window manager
Fluxbox (Lubuntu 12.04) 55 MB 1-3 % window manager
IceWM (Lubuntu 12.04) 53 MB 3 % window manager
It is easy to go down into hell; Night and day the gates of dark death stand wide; But to climb back up again, to retrace one's steps to the open air, there lies the problem, the difficult task.
Avatar
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 kol 2014, 05:31
Lokacija: Cacak
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 7 64Bit i Ubuntu
JH-IM je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:...Xfce je jedan od najboljih, a samim time i jedan od najpopularnijih DE-ova...


Napopularnijih? Imaš za to dokaze ili je to samo osobno mišljenje? XFCE je ružan, ne pomaže mu nijedna tema, nije zaokružen vizualno ni konzistentan dizajnerski, Aston Martin je ljepši od Ferrarija, izgled nečega je osobni ukus, tebi je Unity ružan, meni nije, meni je XFCE ružan tebi nije i?

EDIT:
Baci oko. I plači.
Unity upada među 10 najpopularnijih (vjerojatno zbog Ubuntua, da nije njega nebi ni dospio na listu) ali isto tako pogledaj Xfce. Prvo misto! A ovo o šupcima je jedino što ti stoji u cilom postu.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Naravno, ako nesto krene bas po zlu, najlakse je zameniti distro...

Pa dobro, ali to ne znači da za svaku sitnicu moraš mijenjati distru. Velika većina stvari u linuxu se može posložiti bez reinstaliranja ili nove distre.
Kažeš da već imaš nešto iskustva s linuxom ali po tvojim pitanjima izgleda kao malo iskustva. Očito je da si "preplavljen" izborom. To je normalno. Ima jedna faza među linuxašima koja se zove distrohopping (kad svako malo mijenjaš distre k'o čarape). Neke to prođe kad pronađu "savršenu" distru a neke drži dok ih crna zemlja ne pokrije. Zato lijepo stavi taj svoj Debian s desktopom koji ti se trenutno najviše sviđa, npr. KDE. Uz njega jednostavno instaliraš XFCE, LXDE, GNOME itd. Svaki možeš kasnije lako deinstalirati kao i svaki drugi program/grupu programa.

Kad budeš načisto što ti najbolje odgovara (npr. XFCE) kasnije možeš staviti debian s original namještenim XFCE desktopom. Razlog je taj da postoji određena razlika između naknadno instaliranog DE i onog koji dolazi kao zadani uz distru. Potonji je bolje ušminkan i opremljen programima koji mu bolje odgovaraju.

Ili napraviš uz glavni linux na disku i jednu malu ext4 particiju (15-tak GB) s linuxom za eksperimente i tamo isprobavaj. Takva dobro posluži i za jednostavniji način popravaka ako glavna iz nekog razloga ne boota i sl. Osim toga na njoj možeš bez straha rasklapati linux u dijelove i preslagivati. Vremenom kad pohvataš bit stvari, skoro da ti nikad neće ni pasti na pamet preinstaliravati već posloženu distru. Samo ćeš popraviti/izmijeniti što ti ne paše. Bit ćeš sam upravitelj svog sustava a ne jedan od milijuna ispranih Windows zombija kojima sve i svatko raspolaže privatnim podacima a najmanje oni sami.
(barem doma ako već ne možeš na poslu :pogled_dolje ).
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Vidim na sajtu Debian da ima da se skine Live Distro sa svakim orkuzenjem posebno. Definitivno sam zagrejan i samo da vidim koje cu okruzenje... Javljam utiske i kacim slike... :D
It is easy to go down into hell; Night and day the gates of dark death stand wide; But to climb back up again, to retrace one's steps to the open air, there lies the problem, the difficult task.
Avatar
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 kol 2014, 05:31
Lokacija: Cacak
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 7 64Bit i Ubuntu
JH-IM je napisao/la:..Što se resursa tiče dolazimo do točke kada i najjeftinije računalo ima hardver da vrti bilo koji desktop environment sa bilo kojim efektima, hoćemo li i za 10 godina kada 8+ core procesori, 64 GB RAMa i grafičke kartice sa 16 GB VRAMa budu standard na prosječnom računalu i dalje govoriti o "laganim desktopima"? Nedavno sam vidio laptop od 2300 kn sa 8 GB RAMa i SSDom, da li takvom laptopu je zaista potreban lagani desktop? Nije. Hardver postaje sve jeftiniji i sve jači pa je pitanje skorije budućnosti kada odabir desktop environmenta će biti baziran isključivo na ukusu jer će računalo moći vrtiti bilo koji jednako velikom brzinom, jednostavno će hardver pregaziti "mane" zahtjevnijih desktop environmenta.

Ovako (nećurećkakvo :zvizdi) razmišljanje je totalni promašaj. Ako imaš automobil koji može potegnut 300+ km/h to ne znači da ga MORAŠ vozit isključivo u rangeu 200 ili 300 km/h. Isto je tako i s, primjerice, audio pojačalima. Ako imaš kilovatno pojačalo to ne znači da trebaš preuređivat stan, već da želiš imat dovoljno "kusura" snage/brzine/resursa. :kava
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Slažem se sa cooleechem. Nemam komp da vrtim OS ili DE, već druge aplikacije. Što se mene tiče, OS, DE i sve pizdarije tog tipa trabaju trošiti što je manje moguće resursa... ako se mogu vrtiti na 386 super!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Moja mater te traži: nije uzela lijek, a okriće na jugo...
I mene boli glava od južine, ali ajmo se malo i ohladit. :tableta :cigara

PS: ja ti možda oprostin, al ne znan za mater :hihi :bert

Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Cooleech je napisao/la:
JH-IM je napisao/la:..Što se resursa tiče dolazimo do točke kada i najjeftinije računalo ima hardver da vrti bilo koji desktop environment sa bilo kojim efektima, hoćemo li i za 10 godina kada 8+ core procesori, 64 GB RAMa i grafičke kartice sa 16 GB VRAMa budu standard na prosječnom računalu i dalje govoriti o "laganim desktopima"? Nedavno sam vidio laptop od 2300 kn sa 8 GB RAMa i SSDom, da li takvom laptopu je zaista potreban lagani desktop? Nije. Hardver postaje sve jeftiniji i sve jači pa je pitanje skorije budućnosti kada odabir desktop environmenta će biti baziran isključivo na ukusu jer će računalo moći vrtiti bilo koji jednako velikom brzinom, jednostavno će hardver pregaziti "mane" zahtjevnijih desktop environmenta.

Ovako (nećurećkakvo :zvizdi) razmišljanje je totalni promašaj. Ako imaš automobil koji može potegnut 300+ km/h to ne znači da ga MORAŠ vozit isključivo u rangeu 200 ili 300 km/h. Isto je tako i s, primjerice, audio pojačalima. Ako imaš kilovatno pojačalo to ne znači da trebaš preuređivat stan, već da želiš imat dovoljno "kusura" snage/brzine/resursa. :kava

Čuj, možda će neki ljudi baš ići kupiti Alienware ili Asus ROG samo zbog DE-ova poput KDE-a ili Unity-a (da bi se sve glatko pokretalo i skakutalo itd.). :hihi
@JH-IM, to ti jednostavno ne drži vodu. Povući ću jednu usporedbu - videoigrice. Stvar je u tome da se većina videoigrica u današnje vrijeme jako loše ili nikako optimizira baš iz tog razloga što se razmišlja da je lakše kupcu igre kupiti novi komp nego da oni koji igru developaju potroše još koji sat u optimizaciju. Još jedna usporedba - posjedujem lampaško gitarsko pojačalo od 100W sa closed box-om. Da li to znači da ću ga "odvrnuti" do kraja samo zato jer mogu ili ću ga koristiti na onom volumeu koji mi odgovara (i susjedima :) )??
Tako isto i ti sada kažeš da nema problema što neki DE troši puno resursa jer će si ljudi kupiti jake kompove. Procijeni sam koliko to što si rekao ima smisla. :kava
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
shrike je napisao/la:Slažem se sa cooleechem. Nemam komp da vrtim OS ili DE, već druge aplikacije. Što se mene tiče, OS, DE i sve pizdarije tog tipa trabaju trošiti što je manje moguće resursa... ako se mogu vrtiti na 386 super!

Dragi kolega, onda se slažete i samnom (pročitaj prethodnu stranicu postova). :zamisljen :hihi
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.