Sada je: 16 tra 2024, 07:17.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Hvala vam ekipa! Sad ću se povući u odaje da sve ovo prožvačem, a onda se javim sa rezultatima.
Avatar
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 vel 2013, 17:31
Lokacija: Koprivnica
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 14 - Cinnamon
ante003 je napisao/la:slagao sam si to prosli tjedan i postupak je ovakav:

instaliraj usb_modemswitch
pazi da ti je usb ustekan kad bootas linux jer ti ga inace ne zeli prebaciti u router oblik rada ili kako se to vec zove :) (barem meni ne zeli makar sam ga probao rucno i nista)
instaliraj ovo: http://frontlinesms.ning.com/forum/atta ... le%3A51370
na pocetku ce ti biti na spanjolskom ali postoji izbornik na engl.
kad instaliras, pogle di si ga instalirao i pokreni, napravi profil i spoji se :)

apn: carnet.apn
username i password imas od faksa a pazi da ti authentication protocol bude pap i samo pap.
broj za zvanje je *99#

Kad to slozis, sve ce ti raditi bez problema ako ti linux bude bootan sa usbom ustekanim (ako ga slozis bez toga super :)

Inace, sa lsusb provjeris u kojem ti je modu rada usb.

koliko to para bude mjesečno, pri kojoj brzini i koliko prometa ?
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Upute s linkovima na dodatne informacije mogu se naći i ovdje:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Huawei_E173s

Ljetos sam instalirao Vipov Huawei E303 na stari Mint 9 i poslužio sam se tim Arch wikijem. Zgodan program za spajanje je i sakis3g (link je naveden u Arch wikiju). Koristio sam ga više za dijagnostiku nego za spajanje. Najčešće se javljaju problemi povezani s konfiguracijskim fajlom za usb-modeswitch zbog jednog dugačkog stringa (npr. za E303 je MessageContent="55534243123456780000000000000011062000000100000000000000000000"). Meni se E303 nikako nije htio spojiti dok nisam promijenio jednu brojku unutar tog stringa (naguglao sam se dok sam skužio), a ostatak konfiguracije sam uzeo za E173.

Mislim da bi E173 trebao raditi bez većih problema. Ovo nisam napisao kao upute, nego više kao smjernice za daljnje istraživanje ako netko zapne.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
PunkBastard je napisao/la:koliko to para bude mjesečno, pri kojoj brzini i koliko prometa ?


hm, mislim da mi je 130kn /mjesec ali preko carneta. Brzina je 3g (znaci nekih 500 i vise kb/s), imam flat ali nakon 20,30 gb mi se smanji brzina.
Avatar
Postovi: 664
Postovi: 664
Pridružen/a: 11 tra 2010, 16:35
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Arch
meh, onda ništa, preko T-Mobile-a se može i direktno 15 GB/flat za 80 kn ista stvar, ne isplati mi se ionako jer trebam flat
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Ekipo, najljepše zahvaljujem svima koji su mi pomagali savjetima.
Operacija se do daljnjeg obustavlja jer je prijatelju zbog posla hitno trebao net, pa sam ga expresno vratio na Win 7. Nadam se da neće odustati od Linuxa i uskratiti si užitak istraživanja :hmm
Avatar
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 vel 2013, 17:31
Lokacija: Koprivnica
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 14 - Cinnamon
Da li je ovo sta rjeseno, imao sam isti problem isti stick samo sto je kod mene kubuntu 12.10. Uglavnom, javi se ak nisi rijesio ;)
Udarac nogom u guzicu vrijedi 1000 rijeci.
Avatar
Postovi: 262
Postovi: 262
Pridružen/a: 14 ruj 2012, 21:31
Lokacija: Županja / Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Xubuntu 12.10 / Mint XFCE
Imam i ja problem s Huaweijom 173 na Wheezyju.

U KDE-u opcija Broadband conmection ostaje greyed out bez obzira koji paket instalirao.

Gnome je još bolji - ne spominje broadband ma ni bitom.

Mint 14 navodno prepozna stik, napravi konekciju, ali lupa gluposti o tome kako se taj stik koristi u nekakvoj lokalnoj mreži, a kad kliknem na konekciju, vrti NetworkManager - ali ništa.

Pronašao sam da bi mogao biti bug u modemmanageru, Wheezy ne koristi tu verziju, ne znam gdje sam to točno vidio.

Squeeze se spaja - preko onog španjolskog sučelja opisanog na prethodnoj strani, ali to na Wheezyju nema efekta, jednostavno se nakon instalacije ne događa ništa. Stranica s kojem sam preuzeo Linux.zip datoteku i govori o Ubuntuuu 10.4 što je taman nekako ekvivalentno Squeezeju u kojem španjolski drajver i radi.

Pokušat ću s wvdialom, ali me muči kako postaviti PAP u wvdial.conf, to nisam pronašao na internetu. Ima i onih koji nakon wvdial-a mogu pingat, ali Firefox ne kuži da je spojen... Vrag će ga znat.

Također, imam osjećaj da Wheezy to ne odradi dobro ni kad je riječ o usb-modeswitchu, pojavljuje se neka greškica unutar dmesg-a.

Ljudi spominju i neki sak3ig (ili nešto slična imena, nisam točno siguran), i to ću probati. Mada me čisto strah.

Sve je poslje Kernela 2.6 problematično- crni ekran zbog drajvera i915 za integriranu Intelovu grafičku, ovaj stik... Izgleda da sam sa Squeeziejem vezan doživotno.

Uglavnom, ljudi se uspjevaju spojiti, neki mijenjaju i brojeve unutar linije kojom wvdial adresira stik, problem je što nemam taj stik ne mogu uvijek imati uza sebe (imam dva, Vodafonov radi ko zmaj - na Squeezeju) pa je i testiranje ograničeno na rijetke petke.

Drama se odvija na Thosibi Satellite D300L na kojoj inače sve drugo radi kao da je došla predinstakirana s Linuxom, a ne Vistom.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 10 sij 2013, 23:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian GNU/Linux; XFCE
Dijagnostika spajanja može se vidjeti u /var/log/messages, dakle pokušajte se spojiti par puta na Net putem sticka i zatim c/p rezultat ove naredbe ovdje:
Kod: Označi sve
grep Network /var/log/messages


Tu će NetworkManager 100% napisati razlog odspajanja kojeg onda treba progulgati i onda se može naći rješenje.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4ndY je napisao/la:Dijagnostika spajanja može se vidjeti u /var/log/messages, dakle pokušajte se spojiti par puta na Net putem sticka i zatim c/p rezultat ove naredbe ovdje:
Kod: Označi sve
grep Network /var/log/messages


Tu će NetworkManager 100% napisati razlog odspajanja kojeg onda treba progulgati i onda se može naći rješenje.


Sutra dobivam stik ponovno u ruke, probat ću se još par puta spojiti, ako zapnem javim se opet, što drugo...
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 10 sij 2013, 23:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian GNU/Linux; XFCE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.