Sada je: 28 ožu 2024, 09:40.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Radim pripreme za mreznu radionicu pa sam zapeo sa KVM-om.

Okruženje:
Lubuntu host na kojemu se vrti KVM sa dvije Debian virtualke.


Zelja mi je na hostu definirati DHCP server koji ce dodjeljivati adrese virtualnim klijentima, tako da mozemo na radionici eksperimentirati sa opcijama.

Slijedeci korak bi bio podijeliti klijente u dva zasebna subneta i koristiti host kao router sa NAT-om, i preko njega omoguciti klijentima spajanje na internet.

Onda bi jos volio da dignemo DNS na hostu pa da svaki subnet ima ime...

Zapeo sam na podesavanju virtualne mreže. Ne zelim bridge mode, virtualni klijenti ne smiju samostalno moci pristupiti stvarnom LAN-u.

Ali takodjer mi ne odgovara NAT opcija u kojoj KVM sam rijesi dodjeljivanje IP-a klijentima, tako da onda ne mozemo eksperimentirati sa DHCP-om na hostu.

Ono sto mi treba je "virtualna fizicka veza" ;) u kojoj znam da su host i klijenti spojeni, ali sve ostalo moram sam definirati.

Ideje, iskustva, komentari, kritike...

I guess what we're looking for is how to achieve just a "virtual physical" :) network connection, and leave all the other handling to the host.
Postovi: 28
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 lis 2008, 23:11
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LMDE
pinsky je napisao/la:Radim pripreme za mreznu radionicu pa sam zapeo sa KVM-om.

Okruženje:
Lubuntu host na kojemu se vrti KVM sa dvije Debian virtualke.


Zelja mi je na hostu definirati DHCP server koji ce dodjeljivati adrese virtualnim klijentima, tako da mozemo na radionici eksperimentirati sa opcijama.

Slijedeci korak bi bio podijeliti klijente u dva zasebna subneta i koristiti host kao router sa NAT-om, i preko njega omoguciti klijentima spajanje na internet.

Onda bi jos volio da dignemo DNS na hostu pa da svaki subnet ima ime...

Zapeo sam na podesavanju virtualne mreže. Ne zelim bridge mode, virtualni klijenti ne smiju samostalno moci pristupiti stvarnom LAN-u.

Ali takodjer mi ne odgovara NAT opcija u kojoj KVM sam rijesi dodjeljivanje IP-a klijentima, tako da onda ne mozemo eksperimentirati sa DHCP-om na hostu.

Ono sto mi treba je "virtualna fizicka veza" ;) u kojoj znam da su host i klijenti spojeni, ali sve ostalo moram sam definirati.

Ideje, iskustva, komentari, kritike...

I guess what we're looking for is how to achieve just a "virtual physical" :) network connection, and leave all the other handling to the host.


Pogledaj "private virtual bridge" opciju unutar KVM dokumentacije (mislim da bi to trebalo pokriti sve sto si naveo (ukoliko nisam lose protumacio)).
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.