Sada je: 28 ožu 2024, 09:34.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Hvala svima na idejama.

glaskoncILLa je napisao/la:sto se tice routera, osnovni routing/forwarding mozes sloziti na bilo kojoj distri bez dodatnih aplikacija.


Imati cu na raspolaganju 10 racunala koja jesu u zajednickom subnetu, gateway im je T-com ili neki slicni router, i to ne mogu mijenjati. Pa sam bez ideja kako da na nekom takvom racunalu napravim simulaciju ruotera. Ta racunala sva imaju po jedan NIC.

Razmisljam da pripremim live usb instalaciju koja ima dignute cetiri virtualke, i jedna od virtualki ima vise virtualnih NIC-ova, pa da se svatko za sebe pokusa igrati.
Postovi: 28
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 lis 2008, 23:11
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LMDE
tsha, ne bi bio los dodatni komad opreme.

opcije su imas switch koji zna raditi VLAN-e, pa od jednog racunala napravis router na jednom fizickom interfaceu i dva dot1q subinterfacea, nabavis jos jedno racunalo sa dvije kartice ili barem jednu karticu za neko od postojecih racunala ili da na jednom racunalu dignes sekundarnu adresu iz druge mreze..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Ja sam zbunjen. Kako mogu ljudi znati što je VLAN ako ne znaju što je switch? mi ne da ne govorimo o ccna, to nije nije eent1 razina. Za to totalne početnike, preporučam moj post o ssh, ftp i apache. Što se striktno mreže tiče, OSI model, osnove TCP/IP, switch i ruter osnove

EDIT.

korigirah gramatiku
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
ne moraju oni znati, njemu treba nesto od cega moze sloziti router..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Nemam nikakvih dodatnih mogucnosti za nabavku opreme.
Biti ce vise virtualki na svakom racunalu, pa kud puklo.
Postovi: 28
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 lis 2008, 23:11
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LMDE
E sad, neznam koliko bi to zanimalo tvoju publiku no kj kažeš na openvp, openssh, hacking and exploring.
Lutherus
Lutherus

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.