Sada je: 19 tra 2024, 03:50.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bok ekipa,

Zanima me da li znate za kakav jednostavni i beslpatni CMS na kojem se mogu raditi stranice. Pokušao sam sa drupalom, al izaključi oda je to najobičnije beskorisno smeće. Prekomplicirane je, ima sulude greške (recimo, prava na direktoriju su 777 no njemu i dalje nema dovoljno prava), nemoguće je dodavati novi sadržaj, mislim wtf... jad i bijeda.

Zanima me dakle CMS koji zahtijeva minimalno bavljenje CMS-om kao takvim i maksimalno bavljenje sadržajem koji objavljujem.
Zadnja izmjena: shrike; 04 srp 2012, 15:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
jesi probao wordpress ?
nepismena seljačina
nema razlike u slovima , je ije, cesto ekavica i ostali shitovi
kvocijent inteligencije je obrnuto proporcionalan sreci (thank you god iq 78 )
Avatar
Postovi: 926
Postovi: 926
Pridružen/a: 13 stu 2011, 22:00
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: mint
Drupal smeće? Nisam ga koristio, ali hvaljen je. Kažu da je Drupal kao više za znalce, programere i sl. dok je Joomla za široke mase, kao i Wordpress. Nažalost, koristio sam samo Joomlu, pa ti ne mogu preporučiti iz prve ruke neki drugi jednostavni CMS. Meni je Joomla sasvim ok, ali često nailazim na izjave da je grozno, neupotrebljivo smeće szbunjen
A malih, jednostavnih ima hrpe, pa i mene zanima što od toga stvarno valja.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Wordpress. Jednostavan za korištenje, lagan za izmjene, modularan.
Vidi LZS-a! Nema čega nema na njemu! ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
ovisi koji porgramski jezik znaš. ima ih raznih. uzmi onaj koji je napisan u tvom omiljenom jeziku, najlakše ćeš se snaći.
npr. http://www.refinerycms.com/ ako voliš ruby (rails)
https://www.django-cms.org/ python(django)...
itd, ima ih ko salate.
I'm a Paladin with 18 charisma and 97 hit points. I can use my helm of disintegration and do one D4 damage as my half-elf mage wields his plus-five holy avenger.
Avatar
Postovi: 1410
Postovi: 1410
Pridružen/a: 31 sij 2009, 23:37
Lokacija: rijeka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: arch | 7
Spominjem ga puno u zadnje vrijeme, ali evo opet:
http://pelican.notmyidea.org/en/latest/

Pises sadrzaj u .rst ili .md formatu. Cuvas samo te datoteke i jednu config datoteku u kojoj si podesis parametre bloga.
Jednom naredbom se iz tih datoteka generira blog kojeg uploadas (clanke cuvas lokalno, odrzavas gitom npr., a html koji
se izgenerira uploadas.)

Sve je staticno, ne treba ti php, python, ... na serveru, samo ti treba python lokalno.
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
Treba mi za zamjenu http://www.best.hr portala. Problem sa drupalom je taj što je

1) Neintuitivan

2) Tema koju instaliram zahtijeva prčkanje po html/php datotekama da dodam sadržaj. To poništava svrhu CMS-a u mojim očima. Iste nanosekunde kada moram prčkati po php/html fajlovima za bilo koje dodavanje sadržaja (ili bilo kojem fajlu uopće koji nije dio CMS-a) znač ida CMS ne služi svrsi. To mi je kao da imam auto, ali ipak moram koristiti šleper da ga prebacim sa dijela grada A na dio grada B.

U kratko, ne želim se UOPĆE zamarati sa CMS-om, već samo sa kreiranjem sadržaja. Ako ne mogu dodavati sadržaj bez prčkanja po html/php, onda mi cms ni ne treba već ću imati lighthttpd, jedan html, jedan css i jedan php/ruby fajl i to je to. Čemu cms?! Znam, danas ljudi obožavaju grozno velike ,sudludo kompleksne programe koji zahtijevaju groznu količinu vremena da se nauče koristiti, ali to je čisti sadomazohizam i hranjenje ega (eto, ja sam maher jer pišam krv da napravim i najjednostavniju stvar).

Probam wordpress idući:)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kad jedanput definiras postavke, vise nemas potrebe za diranjem iceg. Pises samo sadrzaj.
rst fajlovi imaju trivijalnu sintaksu (ipak moras nekako oznacit naslov, podnaslov, url i sl.), nema cssa, htmla niti programiranja.

Primjer conf fajla imas ovdje: https://github.com/dperetin/blog

Nego, oftopic, sto se dogodilo json feedu na best.hr portalu?
Radio sam android app za ono nedavno natjecanje, nisam stigao usminkat za predaju, ali sam ga planirao
koristit za svoje potrebe. Zadnja vijest iz feeda je objavljena negdje 20.3.
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
json se mora raditi ručno što je problem i napravljen je specifično za to natjecanje jer nam inače ne treba. Sada sustav koristi radiant (ruby on rails) koji radi više problema nego koristi i to specifično zbog rby-a kao takvog. Također, web je koma i krcat arhaičnim/nepotrebnim svarima. Zato tražim alternativu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
+1 za WordPress. Ne koristim ga dugo, tek odnedavno ovdje na LZS + na osobnoj stranici, ali zasad imam samo riječi pohvale. A imam i neku korisnu literaturu o WP ako ti treba, pa ti mogu poslati ako odlučiš koristiti ga. :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.