Sada je: 29 srp 2021, 03:49.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

iweb je napisao/la:WordPress.

It's my choice ;-) :thumbs
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 214 puta
Primio/la zahvalu: 286 puta
Spol: M
Nope, Microsoft je na čelu Wordpress-a, slična stvar kao i sa OpenSusom ili kako se već ta vražja distribucija zove. ;)
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Ne. Microsoft na čelu openSUSE-a nije, već je Novell (!) s Microsoftom potpisao ugovor, a oni su razvijatelji openSUSE-a.

Isto tako, Automattic nije u vlasništvu Microsofta, a WordPress je zapravo open-source projekt pa vlasnika u klasičnom smislu riječi ne može imati, već samo razvijatelja.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 99 puta
Primio/la zahvalu: 207 puta
...a taj ga "razvijatelj" između ostalog financira i govori u kojem se smjeru "treba" razvijati... :D

Ako te to tješi, nastavi se i dalje tješiti da mu je microsoft samo dobrotvorac i ništa drugo! ;)
Uglavnom, svatko bira koji cms će koristiti a koji ne tako da, tko voli nek izvoli! :)
Vidi, radim s WordPressom svaki dan (i ne samo u privatne svrhe) i znam o čemu govorim.
Zamolio bih te da objasniš kako to Microsoft je uopće povezan s WordPressom? (Osim toga što ga koriste za neke svoje servise)
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 99 puta
Primio/la zahvalu: 207 puta
Gledaj, ja ne podcjenjujem tebe niti mi je to bila namjera, tako da žao mi je ako si nešto krivo shvatio iz mojih postova.
Koliko ja znam situacija je takva da je Wordpress pod patronatom Microsofta, malo prosurfaj...
Iskreno, to sam čuo od ljudi koji se "igraju" wordpressom (i još nekim ozbiljnijim cms-ovima) od njegovog početka tako da, ne sumnjam u pouzdanost info. Meni je osobno wordpress igračkica, i mnogo draži mi je Drupal ali kao što rekoh, to je stvar osobnih preferencija i potreba.

Ugl, došao sam se na ovaj forum zabavljati i dijeliti iskustva s drugima a ne se eventualno prepirati oko nekih (meni) relativno banalnih stvari!

Be cool man! :D
Koristim i administriram WP na velikom broju stajtova i osim što nema valjanu podršku za postgresql, što je napisan u PHP-u i što po defaultu instalira neslobodni Akismet, nemam nekih većih zamjerki. WP je najbolje što se nudi u svijetu slobodnog softvera i CMS-a ako ti je programiranje strano i ne želiš zasukati rukave (ako želiš onda ti je u prvu ruku tu Drupal, ali onda bolje ići na samostalni CMS baziran recimo na Djangu ili drugom Python frameworku IMHO).

Nije mi jasno kako MS može ostvariti svoje interese kroz WP jer:
a) pisan je u PHP-u, a ne ASP.NET-u
b) koristi primarno MySQL, a ne MSSQL ili neku drugu MS-ovu tehnologiju za baze
c) 99% dokumentacije i supporta mu je namijenjeno za Unix, a ne Windowse i preporučeni http serveri su Apache i Nginx (nigdje ni slova o IIS-u)
d) licenciran je pod MS-u omraženom licencom GPLv2
e) sama činjenica da postoji ovo

Uz to, glavna filozofija koju ekipa promiče je sljedeća:
Our Bill of Rights

WordPress is licensed under the General Public License (GPLv2 or later) which provides four core freedoms, consider this as the WordPress "bill of rights":

The freedom to run the program, for any purpose.
The freedom to study how the program works, and change it to make it do what you wish.
The freedom to redistribute.
The freedom to distribute copies of your modified versions to others.

Part of those licensing requirements include licensing derivative works or things that link core WordPress functions (like themes, plugins, etc.) under the GPL as well, thereby passing on the freedom of use for these works as well.

Obviously there are those who will try to get around these ideals and restrict the freedom of their users by trying to find loopholes or somehow circumvent the intention of the WordPress licensing, which is to ensure freedom of use. We believe that the community as a whole will reward those who focus on supporting these licensing freedoms instead of trying to avoid them.

The most responsible use of WordPress community resources would therefore be put to best use by emphasizing high quality contributions that embrace the freedoms provided by the GPL

I nema nikakvih naznaka da će se išta od ovoga u skorije vrijeme promijeniti.

Stoga ne vidim nikakav razlog zašto plašiti ljude da MS upravlja sudbinom WP-a kad se to nikako ne može zaključiti iz gore navedenih činjenica. Jest MS financirao da se WP porta na IIS, ali ih je nužda na to prisilila jer si ne mogu priuštiti da tako megapopularan CMS ne radi na njihovoj platformi. Analogno radi zajednica slobodnog softvera pri izradi Winea - nitko nije sretan što mora vrtiti Windows aplikacije na GNU/Linuxu, ali očito postoji velika potreba da takvo što postoji.

Ako imaš kakvih drugih konkretnih informacija slobodno linkaj jer samo "surfanje" o tome ništa ne otkriva. 8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
SuperAndy! :thumbs
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Čuj, sada kada bi rekao što mislim vjerujem da bi to izazvalo burnu raspravu a za to nemam volje i vremena.

I ispravka netočnog navoda - Drupal nije samo CMS, to je ustvari više framework...
I nisam mislio plašiti ljude Microsoftom, ali tko će se bojati nek se boji :D

Ipak, mislim da surfanje i logika otkrivaju i više nego dovoljno! ;) Google is your best friend! rofl
TRZALICA je napisao/la:Čuj, sada kada bi rekao što mislim vjerujem da bi to izazvalo burnu raspravu a za to nemam volje i vremena.

I ispravka netočnog navoda - Drupal nije samo CMS, to je ustvari više framework...
I nisam mislio plašiti ljude Microsoftom, ali tko će se bojati nek se boji :D

Ipak, mislim da surfanje i logika otkrivaju i više nego dovoljno! ;) Google is your best friend! rofl

Ne znam kakva burna rasprava može biti oko Wordpressa... osim ako nećemo završit na političkim temama o ustašama i partizanima :lol:

No ajde, samo podastri link da i mi imamo taj uvid ako nemaš vremena i volje za išta više ;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.