Sada je: 28 ožu 2024, 09:33.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

dakle, postoji li jos koja virtualka da je dobra kao i VBox i da moze bez problema dizati bilo koji sustav? Zasto pitam.. na debianu mi se desava da kad god stavim neki OS u VBox radi do odredjenog vremena i laptop se zagasi. Prijavljuje preveliku temperaturu (iznad 99 stupnjeva) i gasi laptop.
Isti sustav podizem u Windowsima (dual boot) preko vmware-a i ne desava se nista... radi sve normalno. Zanima me, dali je to VBox toliko veliki gutac RAM-a ili je nesto drugo posrijedi?
Naravno, otvoreni su i browseri i ostali programcici uz to, al isto tako radim i sa Windowsima i nemam problema. Zasto se samo na debianu toliko pregrije? Isto tako ako otvorim sto tabova u Iceweaselu mi se laptop gasi, dok z chromiumu mogu koliko ocu...
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Je Vbox u zadnje vrijeme je postal jako veliki žderać rama, no na sreću može se to i umanjiti,m ovisno koliko rama staviš virtualki da troši. Ja obično stavim minimum za taj sistem. Windowsima dam 512 mb a ako trebam autocad onda im podignem do 2 gb.
Lutherus
Lutherus
Laptop se ne bi trebao gasiti zbog potrošnje RAM-a, niti je pregrijavanje toliko vezano uz RAM (iako se naravno i RAM grije). Ne znam koliko se kužiš u hw, pa samo da kažem, možda bi trebalo očistiti i ispuhati laptop i promijeniti termo pastu na procesoru i grafičkoj. Najveće grijalice su CPU i grafička. Čak i ako nešto zakuca CPU na 100%, ne bi se smjelo toliko pregrijavati.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
drone je napisao/la:Laptop se ne bi trebao gasiti zbog potrošnje RAM-a, niti je pregrijavanje toliko vezano uz RAM (iako se naravno i RAM grije). Ne znam koliko se kužiš u hw, pa samo da kažem, možda bi trebalo očistiti i ispuhati laptop i promijeniti termo pastu na procesoru i grafičkoj. Najveće grijalice su CPU i grafička. Čak i ako nešto zakuca CPU na 100%, ne bi se smjelo toliko pregrijavati.

ma to je vec odradjeno.. u pocetku je to bio problem, al tada se pregrijavalo i na windowsima i na debianu na isti nacin... sad ne razumijem zasto samo na debianu :)
znam sto je uzrok pregrijavanju (radim u inf. firmi), ali nekako je nejasno..
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
opet sam otvorio laptop sve zivo ispuhao, stavio novu pastu ocistio sve i sada radi... ipak je i ovaj put bio hw problem, ali opet mi ostaje misterij, kako je to debian uspio padat a penđers ne ;)
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Fora je u tome što ti linux kernel pazi na hw, dok windowsi baš i ne, pogotovo xp i starije. Imao sam sličan problem s jednom matičnom koja na linuxu nije tila zucnut, a windoze (98SE) se skoro uspile bootat do kraja.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pa da linux zna biti praktican kod testiranja ispravnosti HW.a
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Pozdrav, ekipa!
Dižem ovu temu iz mrtvih da vam pokažem svoj najnoviji uradak (still work in progress). Mala skripta koja u nekim situacijama može u potpunosti zamijeniti VirtualBox. U planu je još dosta toga, do verzije 1.0 imat će još štošta za podesiti.
Uglavnom, link na Qemu Starter Setup je tu, pa bacite oko. ;)

Ako vam treba pomoć oko pokretanja setupa:
Kod: Označi sve
bash /putanja/do/setup/skripte/QemuStarterSetup
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Pozdrav, ekipa!
Dižem ovu temu iz mrtvih da vam pokažem svoj najnoviji uradak (still work in progress). Mala skripta koja u nekim situacijama može u potpunosti zamijeniti VirtualBox. U planu je još dosta toga, do verzije 1.0 imat će još štošta za podesiti.
Uglavnom, link na Qemu Starter Setup je tu, pa bacite oko. ;)

Ako vam treba pomoć oko pokretanja setupa:
Kod: Označi sve
bash /putanja/do/setup/skripte/QemuStarterSetup


@Cooleech :thmb-up . Ako tebi zatreba pomoć oko isprobavanja, tu sam.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.