Sada je: 05 kol 2021, 18:32.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bok svima,

još se nisam službeno predstavio, ali bih i mogao u skorije vrijeme. Do tad imam jedno pitanje za nekoga tko je voljan na njega odgovoriti:

Može li mi netko objasniti razliku između tomcat-a, jboss-a, ibm websphere-a i sličnih application servera, te preporučiti nešto što bi se potencijalno moglo koristiti u produkcijskom okruženju?

Naime, slažem neku stariju kantu na koju bih instalirao arch ili opensuse (arch radi cjelokupne arhitekture sustava, a opensuse radi deltarpm paketa - nisam još odlučio - može savjet i na ovoj fronti), te masu db servera - mysql, postgres, oracle, ibm db2... radi edukacije/testiranja kojekakvih gluposti koje bi mi mogle pasti na pamet.
Server neće biti bog zna što - P4 1.6 + 1GB RAMa.

Kako korporativna okruženja preferiraju aplikacije razvijene u javi, odlučio sam se pozabaviti javom i krenuti od jednostavnijih web aplikacija u JSP-u, a ako nije kompleksno i JSF-u.

Eto, toliko.

Pozdrav!
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
pa s ovim prvenstveno neces biti sretan zbog vise razlicitih baza instaliranih na istu kantu istovremeno, preporucio bih ti dizanje virtualki, iako sa tim hardwareom mozes dignuti dva stroja ako imas srece.. :)

ako se mislis ozbiljno baviti bazama u buducnosti, onda je mozda bolje da odmah preskocis mysql i bacis se na na barem postgres, ali jos bolje oracle koji takodjer imas besplatno za nekomercijalnu upotrebu.

sto se tice izbora servera, to prvenstveno ovisi o tome sto u konacnici zelis napraviti i koliko novaca na to mozes potrositi. vise love = vise featura i vise supporta, previse love za nesto sto ti ne treba = overkill. :)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Ma to je meni za kućnu upotrebu, za učenje. To ne bi bio produkcijski stroj.

Što se tiče db servera, mislim da neće biti problem što su na istom stroju jer baze neće biti pod nekim opterećenjem - to možda nas par krene roštiljat po njima ako se dogovorimo oko nekog projekta "iz garaže".

Nego za produkcijska okruženja sam mislio na java application servere, a ne na hardver tj. na tomcat, websphere i ostale. Što od toga valja i što se najčešće koristi?

Za db je poznato da je oracle tata svima ostalima.

Virtualka na navedenoj kanti ne dolazi u obzir - to će radit katastrofalno sporo.
pa ne znam za tocan server jer nisam java developer, ali pretpostavljam da to nije tesko saznati, vjervatno prva tri linka na googlu. :)
a i nekak si mislim da je najvaznije da dobijes dobru developersku podlogu, a onda ces se snaci sa pojedinim serverima.
a i da li postoji nesto vrhunski, a da je free/open source? pitam, nemam pojma..
inace krades, a tko krade, taj i laze.. :mrgreen:

jedna mozda ne bi bila losa, ne zbog opterecenja nego "interferencije" :) , ja sam imao problema sa mysql-om i postgresom na istoj kanti
sto se baze tice, tata je zapravo ono sto ti treba, ako ces raditi neki interni imenik, mislim da je daleko bolje da ga slozis u mysql-u jer nudi sve sto ti reba, ali dosta brze nego oracle.

ali buduci da tebi brzina nije presudna, mozda je bolje da vjezbas na necemu sto nudi vise mogucnosti, a i mislim da je bolje profesionalno, imam dojam da se najvise trazi ekipa sa iskustvom sa oracleom i ms sqlom.
to ne znaci da mysql ne valja, u bivsoj firmi smo imali cijeli poslovni software baziran na njemu i to je radilo ok i vise manje sve sto nam je tad trebalo, cak bih rekao da je bio bolje slozen nego neke aplikacije s potpisom koje sam kasnije vidjao.
pa ne znam za tocan server jer nisam java developer, ali pretpostavljam da to nije tesko saznati, vjervatno prva tri linka na googlu.
a i nekak si mislim da je najvaznije da dobijes dobru developersku podlogu, a onda ces se snaci sa pojedinim serverima.

a vjerojatno je to ibm, negdje sam pročitao (ili mi je netko rekao) da su najveće prihode od weba prošle godine imali upravo oni. njihov websphere je valjda kralj među application serverima. zato sam i pitao mišljenja što se od njih koristi da pročitam koju knjigu o tom serveru...

a i da li postoji nesto vrhunski, a da je free/open source? pitam, nemam pojma..
inace krades, a tko krade, taj i laze..

ovo te nisam skužio...

jedna mozda ne bi bila losa, ne zbog opterecenja nego "interferencije" , ja sam imao problema sa mysql-om i postgresom na istoj kanti

ja sam na windows kanti vrtio oracle xe, mysql (dok sam imao win x64 onda sam vrtio x32 mysql i x64 mysql), mssql i postgres. moram priznat da se nisu međusobno klale. kako me zanimala pojedina baza, tako sam ih instaliro i ... sad ih više nemam jer mi ne trebaju.

sto se baze tice, tata je zapravo ono sto ti treba, ako ces raditi neki interni imenik, mislim da je daleko bolje da ga slozis u mysql-u jer nudi sve sto ti reba, ali dosta brze nego oracle.

apsolutno. ali za većinu mojih potreba je dobar i access, ovo je sve radi učenja novih tehnologija. naposljetku onaj projekt "iz garaže" što sam spomenuo možda završi i na microsoftu iako bih to htio izbjeći (riskiram pljuvanje, ali microsoftova .net platforma sa mssql serverom mi se čini jako dobrim proizvodom + odlični razvojni alat).

ali buduci da tebi brzina nije presudna, mozda je bolje da vjezbas na necemu sto nudi vise mogucnosti, a i mislim da je bolje profesionalno, imam dojam da se najvise trazi ekipa sa iskustvom sa oracleom i ms sqlom.
to ne znaci da mysql ne valja, u bivsoj firmi smo imali cijeli poslovni software baziran na njemu i to je radilo ok i vise manje sve sto nam je tad trebalo, cak bih rekao da je bio bolje slozen nego neke aplikacije s potpisom koje sam kasnije vidjao.

definitivno oracle, ali ne škodi malo proširiti obzore.
što se tiče mysql-a, definitivno nije loš, ali razvoj erp-a ili iole složenijeg softvera bi ga satrao. zato je i njegova primjena najbrojnija na manje kompleksnim projektima (iako uvijek postoji iznimka koja potvrđuje pravilo). ispravite me ako griješim...
kad smo već načeli baze, kako bi se recimo mysql ponašao sa tablicama od 10ak miliuna redova? gdje se pretraživanje radi po polju koje je tipa varchar (npr. broj računa koji može u sebi imati znak '-') i recimo nekoliko takvih tablica...?
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
mykee je napisao/la:

ovo te nisam skužio...

ma zezanje, odnosilo se na to da ili mozes vjezbati na nekom free/open sourceu softwareu ili mozes kupiti software sto sumnjam da ces napraviti ili ga eventualno mozes skinuti sa demonoida.. :)

ja sam na windows kanti vrtio oracle xe, mysql (dok sam imao win x64 onda sam vrtio x32 mysql i x64 mysql), mssql i postgres. moram priznat da se nisu međusobno klale. kako me zanimala pojedina baza, tako sam ih instaliro i ... sad ih više nemam jer mi ne trebaju.

a tim bazama su actually bili zakaceni neki frontendovi ili si samo malo prckao po samoj bazi?
glaskoncILLa je napisao/la:
mykee je napisao/la:

ovo te nisam skužio...

ma zezanje, odnosilo se na to da ili mozes vjezbati na nekom free/open sourceu softwareu ili mozes kupiti software sto sumnjam da ces napraviti ili ga eventualno mozes skinuti sa demonoida.. :)

ma da, ne da mi se više zezati s crackovima, nelegalnim softwareom i problemima koje oni nose. zato i polagano prelazim na open source. ipak ima nekih stvari koje su mi nezamjenjive na win - npr. photoshop.
da, znam, gimp je sve bolji i bolje, al nije to to.
i jos onaj file manager u xfce4 ne browsa samba shares :)

glaskoncILLa je napisao/la:

a tim bazama su actually bili zakaceni neki frontendovi ili si samo malo prckao po samoj bazi?

ma prčkao sa frontendom - heidi, navicat, ems, toad, neke gluposti za postgres i mssql management studio - sve sam ih isprobao.
uglavnom sve što sam radio je bilo kod kuće na mojoj "uber" kanti i samo sam se ja spajao na bazu (mozda frend koji put).
nevolim baš na online serverima probavati stvari metodom pokušaja i pogreške, pa to radim na kućnom stroju. a btw. nisam ni administrator, niti trenutno radim na razvoju, pa se malo učim kako štelati stvari.
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.