Sada je: 28 ožu 2024, 13:44.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ljudi, kreiram sftp server...

Zanima me mogu li kako postaviti da kada se ja preko sftp-a spojim kao user 'pi' da me on stavi na folder koji nije home folder od tog usera. Konkretno na folder /media/pi jer su mi tamo montirani vanjski diskovi.

Ako to ne radi, kako da napravim ispravno jednog usera samo za sftp(mora imati i ssh pristup znači) i da mu home folder onda premjestim na /media/pi. Folder /media/pi je u vlasništvu usera pi i ima 755 permissione. Želim naravno imati i upload i download nad tim folderom pošto ću se serverom koristiti samo ja i eventualno neki poznanici.

inače hardver je raspberry pi model b+.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
plavi zmaj77 je napisao/la:Pozdrav ljudi, kreiram sftp server...

Zanima me mogu li kako postaviti da kada se ja preko sftp-a spojim kao user 'pi' da me on stavi na folder koji nije home folder od tog usera. Konkretno na folder /media/pi jer su mi tamo montirani vanjski diskovi.

Ako to ne radi, kako da napravim ispravno jednog usera samo za sftp(mora imati i ssh pristup znači) i da mu home folder onda premjestim na /media/pi. Folder /media/pi je u vlasništvu usera pi i ima 755 permissione. Želim naravno imati i upload i download nad tim folderom pošto ću se serverom koristiti samo ja i eventualno neki poznanici.

inače hardver je raspberry pi model b+.


Ne znam kako se konfigurira sftp.
Što se tiče home direktorija, možeš svakom useru pa tako i useru pi promijeniti defaultni home direktorij sa
Kod: Označi sve
sudo usermod -d /media/pi pi

Promijeni i vlasništvo foldera na grupu tog usera pi (ako to nisi već):
Kod: Označi sve
sudo chgrp -R pi /media/pi

i dodaj ostale usere u tu njegovu grupu:
Kod: Označi sve
sudo adduser NEKI_USER pi

I stavi dozvole na 775, tako da i grupa ima 'x' pristupe jer ih za foldere moraš imati da bi se mogli otvoriti.

EDIT: jutros sam se žurio pa izgleda da nisam dobro prenio što sam mislio.
User pi ne bi smio biti admin. Tako da pi recimo predstavlja tebe kao remote usera.
Onog usera koji je administrator treba ostaviti kako i je u svom normalnom home folderu.
Samo promijeni vlasništvo i dozvole na /media folderu kako sam napisao a USERIMA KOJI SE SPAJAJU DALJINSKI postavi da je home na /media.
Tako će se oni prijavljivati odmah tamo.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.