Sada je: 23 tra 2024, 22:10.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

nicky je napisao/la:Moraš naredbu pokrenuti kao root. Korisnik prethodno mora biti u listi korisnika tog računala. Znači, ili dodaš postojećeg usera ili otvoriš novog usera za login na komp i njega dodaš u smbshare.

korisničko ime ne pišeš u uglatim zagradama. Prava komanda bi bila:
Kod: Označi sve
sudo smbpasswd -a djelitelj


Ukucao sam korisnike i upisao passove na oba kompa i... eto gledam hoće li biti kakve promjene ... no i dalje vidim samo lokalne datoteke i mape...

treba li paliti&konfigurirati npr. Samba Server Configuration?

ps ovako to izgleda kod mene. Gornji mint je komp s kojeg pokušavam dobiti prikaz mint-2 kompa. SSH prodire do njeg, ali Samba (za sada ne). Mape "mint" i "Music" su s lokalnog kompa koji ima jednako nazvanu radnu grupu kao i mint-2 komp: Radnagrupa

Home ispod Samba Shares je ikona dijeljenog diska spojenog na AP. To šljaka bez frke.

slika

Imaš li još neki prijedlog :) ?
open code i open mind cijelom čovječanstvu ;)
Avatar
Postovi: 207
Postovi: 207
Pridružen/a: 25 tra 2011, 13:07
Lokacija: svemir :)
Podijelio/la zahvalu: 30 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint KDE, Studio
Zapravo, taj drugi komp mint-2 se NE pojavljuje pod radnom grupom
Uopće NE mogu kliknuti na njega /mape/ i ukucavati usere i passove jer kompa i mapa nema prikazanih.
open code i open mind cijelom čovječanstvu ;)
Avatar
Postovi: 207
Postovi: 207
Pridružen/a: 25 tra 2011, 13:07
Lokacija: svemir :)
Podijelio/la zahvalu: 30 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint KDE, Studio
ujodarko je napisao/la:Meni je osobno najdraže kada jedno te isto mogu učiniti na x načina i da je svaki način učinkovit.
Ne razumijem zašto ovakve "sitnice" (umrežavanje i dijeljenje datoteka) linux zajednica nije pojednostavnila ili učinila besprijekorno funkcionalnima.


Ne znam za KDE ali na gnometu i lxde imam u glavnom izborniku u Postavkama "Dijeljenje mapa". Stisnem, otvori mi se prozor, pita želim li samba ili nfs i samo dodajem foldere, odredim ip-ove i postavljam zaporke po želji. Koliko jednostavnije može biti od toga?

https://help.gnome.org/users/shares-adm ... ed.html.en

A ima i automatsko dijeljenje foldera Javno (ali to nikad nisam probao): https://help.gnome.org/users/gnome-user ... ed.html.en
Mislim da nešto slično tome ima i KDE, samo vjerojatno treba također posebno instalirati iz software managera.
Provjeri i da ti firewall nešto ne blokira.
Zadnja izmjena: jurastublic; 04 srp 2014, 20:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
ujodarko je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Meni je, iskreno, draže koristiti ssh odnosno sftp. Napravim bookmark u file manageru i amen. Brzo i sigurno, bez potrebe za konfiguriranjem koječega. Možeš se poigrati i u terminalu koristeći ssh ili scp.

Primjer:
Kod: Označi sve
scp user@192.168.0.15:/home/user/nekifajl ~/nekifajl

Samo prvi put pita dozvolu pristupa (dok ne sejva ključ), kasnije traži samo pass usera na kojeg se spajaš i radi ka podmazano.


Evo, tvoj način radi (ipak, mora se znati točna lokacija datoteke koja se želi povući na radni komp)... a pretraživanje?!

Zato i napisah sftp ;)

U file manageru, pod lokacija:
Kod: Označi sve
sftp://user@192.168.0.15:/home/user
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
jurastublic je napisao/la:
ujodarko je napisao/la:Meni je osobno najdraže kada jedno te isto mogu učiniti na x načina i da je svaki način učinkovit.
Ne razumijem zašto ovakve "sitnice" (umrežavanje i dijeljenje datoteka) linux zajednica nije pojednostavnila ili učinila besprijekorno funkcionalnima.


Ne znam za KDE ali na gnometu i lxde imam u glavnom izborniku u Postavkama "Dijeljenje mapa". Stisnem, otvori mi se prozor, pita želim li samba ili nfs i samo dodajem foldere, odredim ip-ove i postavljam zaporke po želji. Koliko jednostavnije može biti od toga?

Koliko jednostavnije od toga? Zvuči stvarno jednostavno.
Ja si maštam onu varijantu u kojoj se računalu dodijeli radna grupa, spoji ga se LAN-om kako bi ga se već tada nekim uljudnim GUI sučeljem moglo detektirati, a posebno i pretraživati datoteke onih lokacija koje korisnik želi dijeliti. Mene bi ti za-do-vo-lji-lo :D

Uglavnom, ako sam baš sad odabrao kompliciraniju varijantu (KDE) e svaka mi "čast".

A odabrao sam je jer mi iz nekog razloga (očito je dobro sjeo hardveru) špara energiju i ne pregrijava komp.
To stvarno izgleda jednostavno.
Možda i KDE ima takvo što :) pa ja ne znam?!

A ima i automatsko dijeljenje foldera Javno (ali to nikad nisam probao): https://help.gnome.org/users/gnome-user ... ed.html.en
Mislim da nešto slično tome ima i KDE, samo vjerojatno treba također posebno instalirati iz software managera.
Provjeri i da ti firewall nešto ne blokira.

Pogledat ću treba li što instalirati naknadno za ovako jednostavni pristup dijeljenju....
A firewall je ugašen (ako sam dobro vidio...). Bi li ssh-om moglo doći do dijeljenja ako je upaljen?
open code i open mind cijelom čovječanstvu ;)
Avatar
Postovi: 207
Postovi: 207
Pridružen/a: 25 tra 2011, 13:07
Lokacija: svemir :)
Podijelio/la zahvalu: 30 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint KDE, Studio
Otkiće :pogled_dolje


bug

Pokušao sam s jednim starijim Kubuntuom spojiti se na ovaj KDE Mint (zbog čije nefunkcionalnosti sam otvorio ovu temu) i uredno se spoji, vidi mape, datoteke. Naravno, ja s Mintom NE mogu vidjeti Kubuntove dijeljene mape.

Hvala vam za savjete i pomoć!
open code i open mind cijelom čovječanstvu ;)
Avatar
Postovi: 207
Postovi: 207
Pridružen/a: 25 tra 2011, 13:07
Lokacija: svemir :)
Podijelio/la zahvalu: 30 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint KDE, Studio
Hm, to zvuči ko da nemaš instaliran smbfs na tom kompu. Ajde na kompu koji ne vidiš napravi

Kod: Označi sve
apt-get install smbfs
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
evo što mi veli...

Kod: Označi sve
> apt-get install smbfs
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
[code]> sudo apt-get install smbfs
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?


ps kada u synaptic ukucam smbfs, pokaže se zeleno označeni kvadratić uz smb4k
open code i open mind cijelom čovječanstvu ;)
Avatar
Postovi: 207
Postovi: 207
Pridružen/a: 25 tra 2011, 13:07
Lokacija: svemir :)
Podijelio/la zahvalu: 30 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint KDE, Studio
ujodarko je napisao/la:evo što mi veli...

Kod: Označi sve
> apt-get install smbfs
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
[code]> sudo apt-get install smbfs
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?


ps kada u synaptic ukucam smbfs, pokaže se zeleno označeni kvadratić uz smb4k


imas li otvoren synaptic i to probas u terminal pisati? Nesto ti locka apt, probaj restart i onda u terminal opet upisi sudo apt-get install smbfs
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
smbfs je za ove stvari žestoki overkill. Radije koristite NFS, ili još jednostavnije sshfs. sshfs ima hiperjendostavnu sintaksu:

sshfs 1.2.3.4:/remote/folder /local/mount/point

1.2.3.4 je IP, /remote/folder može biti i samo / a za lokalni si kreirajte folder neki
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.