Sada je: 18 tra 2024, 04:27.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Eto, nakon registracije na Ubuntu.hr forumu, i privremeno riješenog problema, dobila sam preporuku za ovu stranicu. Svaka pomoć je dobrodošla, ali full detaljnja jer prvi put koristim Linux. Naime, nakon updatova na Dellu Inspirion 3537 s QCA9565 Wirelles Network Adapter, Qualcomm Atheros- wireless više nije bio vidljiv. Dakle samo je bila wired connection. Vjerujem kako vam to može pomoći.

Nakon raznoraznih ukucavanja u terminal, nešto i s ovog foruma, apsolutno ništa nije upalilo jer wirelesa kao da nije bilo. Bilo je fun malo učiti "naredbe", ali i izrazito frustrirajuće jer mi laptop treba za posao, tri dana sam pregledavala razne forume i razne metode i to me dovelo do ludila jer se ništa nije popravilo, a na poslu sam imala samo wireless i nije bilo moguće raditi. Tada sam na forumu dobila uputstvo da vratim na prijašnu verziju što sam nekako uspjela i stvar naponon šteka, ali to nije to jer što sad? ne smijem ništa updatati jer će se ista stvar dogoditi?

HELP!!!
Zadnja izmjena: Mana; 27 tra 2014, 13:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
Ako sam shvatio, ti koristiš 12.04 LTS (long term support - petogodišnja podrška). Nakon updatea wifi više nije radio, ali si ga sada popravila.

Evo par primjera kako su ljudi to uspješno riješili:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2103062
http://askubuntu.com/questions/382958/c ... r-in-12-04
http://askubuntu.com/questions/339724/a ... r-updating

Vjerojatno je da ti je Ubuntu ponudio nadogradnju na najnoviju verziju, što znači da si preskočila 3 izdanja. Očito je tu došlo do greške. Ubuntu 12.04. LTS koristi kernel 3.5 ili raniji, dok je tvoj wireless službeno podržan od verzije 3.6. Prije par dana je friško objavljen Ubuntu 14.04 LTS s novim kernelom 3.13.
Iako će 12.04 LTS imati podršku do travnja 2017. godine , moj ti je prijedlog da instaliraš najnoviji 14.04 LTS.
Ako nisi potpuno zadovoljna Ubuntuom, malo pogledaj Linux Mint (krajem svibnja također izlazi verzija 17 LTS s petogodišnjom podrškom).

PS: imamo podforum za početnike - slobodno otvori vlastitu temu i napiši nešto o sebi (odakle si, čime se baviš, kako si nabasala na linux i kako se na njemu snalaziš) ;)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Početak si pogodio, ali odmah na prvu, recimo kod ovog prvog linka, kada utipkam mi piše drugačije nego osobi na forumu.
ja dobivam
*-network UNCLAIMED
description: Network controller
product: QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter
vendor: Qualcomm Atheros
physical id: 0
bus info: pci@0000:02:00.0
version: 01
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: bus_master cap_list
configuration: latency=0
resources: memory:c0600000-c067ffff memory:9fb00000-9fb0ffff
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.
nje mi jasno kako i što da run-am kao super-user? što je u ovom slučaju super user?
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
Ne znam koju si točno naredbu upisala, ali si dobila ono što si tražila - hardverske informacije. Ubuduće ispis iz terminala stavi u code tag (imaš gumbić na vrhu prozora u kojem sama pišeš post - gore lijevo iznad smajlića).

Kod: Označi sve
*-network UNCLAIMED
       description: Network controller
       product: QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter
       vendor: Qualcomm Atheros
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:02:00.0
       version: 01
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:c0600000-c067ffff memory:9fb00000-9fb0ffff



Kod: Označi sve
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.

Ova poruka znači da ti trebaju super-user (sudo) ovlasti da bi pokrenula neku radnju. Obični korisnici to ne koriste u svakodnevnom radu da kojim slučajem ne naštete sustavu. S tom naredbom možeš izravno mijenjati postavke hardvera ili operativog sustava. Npr.:
Kod: Označi sve
sudo iwconfig

...pitat će te za vlastitu lozinku, ti ju upišeš (neće biti prikazana) i opališ enter.

Ukratko: za sada ti sve radi, ali svaki update ti postaje upitan upravo zato što ti Wireless Adapter nije defaultno podržan. Instaliraj Ubunut 14.04 LTS i sve bi trebalo bit ok.

Ne zabravi backup!
viewtopic.php?f=29&t=8476&hilit=metode+backupa
http://www.linuxzasve.com/backup-na-lin ... ck-in-time
http://www.linuxzasve.com/clonezilla-ca ... kloniranje
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
idem probati, makar vidim da je i nekima nakon instalacije 14.04 isto ne radi wireless :)
idem probati pa ću vidjeti, prvo trebam skužiti backup. kaj u linuxu ništa ne može biti jednostavno, imaš jednu ikonicu, lijevi i desni klik i instaliraš :D
ovo mi nudi hrpu nekih foldera i otpakiravanja -joj, joj, joj...... :)
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
Sve je vrlo jednostavno - potreban je samo jedan klik. Gotovo svi programi koji će ti trebati se nalaze u Software Centeru. Jednostavije ne može! :)
Backup je ključ sigurnosti i bezbrižnog rada. Sve što posjeduješ (multimediju, dokumente i sl.) preseli na drugu particiju ili eksterni disk. Svak to radi, samo se srami priznati :-D :oops
Tvoj problem je hardverski. Najjednostavniji način je da skineš 14.04, spržiš ga na DVD i ubaciš u PC. U Live modu ćeš najlakše provjeriti da li sav hardver radi. Nakon toga ide instalacija.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Mana je napisao/la:idem probati, makar vidim da je i nekima nakon instalacije 14.04 isto ne radi wireless :)
idem probati pa ću vidjeti, prvo trebam skužiti backup. kaj u linuxu ništa ne može biti jednostavno, imaš jednu ikonicu, lijevi i desni klik i instaliraš :D
ovo mi nudi hrpu nekih foldera i otpakiravanja -joj, joj, joj...... :)



Treba malo vremena da se naučiš na organizaciju sistema i te foldere, al brzo se čovjek navikne.
Jednom kad isprobaš instalaciju paketa kroz terminal ili software centar, budeš vidla kak je to turbo jednostavno i umjesto da kopaš danima za neki free exe, imaš gro zamjenskih programa koji se instaliraju sa jednim klikom ili redom u terminalu i super dokumentaciju o svima :D

Edit: i zaboravila sam dodat super ekipu ovdje koja je uvijek spremna pomoći :-D
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
koji je najjednostavniji backup alat. ovi mi se ne sviđaju
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
vidim da i ti imaš 12.04. jesi li imala istih problema?

nicky je napisao/la:
Mana je napisao/la:idem probati, makar vidim da je i nekima nakon instalacije 14.04 isto ne radi wireless :)
idem probati pa ću vidjeti, prvo trebam skužiti backup. kaj u linuxu ništa ne može biti jednostavno, imaš jednu ikonicu, lijevi i desni klik i instaliraš :D
ovo mi nudi hrpu nekih foldera i otpakiravanja -joj, joj, joj...... :)



Treba malo vremena da se naučiš na organizaciju sistema i te foldere, al brzo se čovjek navikne.
Jednom kad isprobaš instalaciju paketa kroz terminal ili software centar, budeš vidla kak je to turbo jednostavno i umjesto da kopaš danima za neki free exe, imaš gro zamjenskih programa koji se instaliraju sa jednim klikom ili redom u terminalu i super dokumentaciju o svima :D

Edit: i zaboravila sam dodat super ekipu ovdje koja je uvijek spremna pomoći :-D
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
Nisam imala problema sa wifijem. 12.04 mi za sad radi bez problema.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.