Sada je: 01 svi 2024, 22:12.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Rasprava o serverima
24 ruj 2013, 22:55
Pa zasto nemate DHS ?
Mislim da je jedan najobicniji pc za to dovoljan sa vecim hardom i solidnom memorijom za 64 bitan os pa da radi 5 puta brze i bolje nego VPS koji na serveru imaju ko zna sta, neki neoptimizirani debian ili mozda jos gore windows server millenium edition...
Ne razumijem se bas u hosting, ali zasto ne sloziti neku jeftinu konfiguraciju sa vise rama (da se moze narediti kernelu nek sve procese drzi konstanto u memoriji bez swapa i sl) te veci disk da stanu podaci, ostalo je nebitno..

Recimo stavite custom coreboot i u njemu custom kernel koji ce se sa coreom butati direktno iz flash memorije sa maticne, ne sa diska, zatim neki manji flash stick koji ce imati apache ili sto vec te sve procese i servise servera umjesto na hard disku i na kraju obican disk na kojemu su krajnji podaci... cijeli server je u flash memroiji, jedino podaci ostanu na disku
Takav server ce se restartati i postati funkcionalan u manje od 3 sekunde, koliko je to jeftinije ili skuplje rijesenje ne znam, ali definitivno je prakticnije jer vodite potpunu kontrolu nad serverom koji daleko bolje radi od nekog tamo server hosta sa debian polu-serverom i starta ga sa mehanickog hard diska :tableta uz to sto debianova konfiguracija kernela dodatno usporava sve network protokole

Ali sve u svemu novi sam korisnik pa ne znam, nekad sam znao navratiti procitati koje stivo i nikad mi nije nista stekalo, dobro radi i ovako..
Zadnja izmjena: drvosjeca; 24 ruj 2013, 23:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium
Ne znaš o čemu pričaš pa si tu naveo dosta loših ideja i fulanih stvari.
- nebitno je koliko se brzo boota server jer tako i tako radi 24/7
- svaki server mora imati diskove u RAID polju, dakle bar 2 diska koji se zrcale, ne jedan
- najlakše je složiti fizički server, ali i dalje trebaš imati internet konekciju koja je bar 50/50 mbps i ima statičku vanjsku ip adresu
- usb stickovi nisu namijenjeni da budu korišteni za diskove jer će se puno brže oštetiti
- postoje akceleratori koji mogu stvari radikalno ubrzati jer drže podatke u ram-u u cacheu
- vlastiti server znači da ako nešto prestane raditi moram oto sami popravljati, što može dovesti do višednevnog downtimea.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ne znaš o čemu pričaš pa si tu naveo dosta loših ideja i fulanih stvari.
- nebitno je koliko se brzo boota server jer ak oi tako radi 24/7
- svaki server mora imati diskove u RAID polju, dakle bar 2 diska koji se zrcale, ne jedan
- najlakše je složiti fizički server, ali i dalje trebaš imati internet konekciju koaj je bar 50/50 mbps i ima statičku vanjsku ip adresu
- usb stickovi nisu namijenjeni da budu korišteni za diskove jer će se puno brže oštetiti
- postoje akceleratori koji mogu stvari radikalno ubrzati jer drže podatke u ram-u u cacheu
- vlastiti server znači da ako nešto prestane raditi moram oto sami popravljati, što može dovesti do višednevnog downtimea.


Ne kuzim zasto svaki server mora imati dva diska u raid polju ? A i ako mora, stavis dva umjesto jednog.
Isto ne kuzim zasto moras imati brzinu od 50/50 mbps, pa neces hostati neke datoteke za skidanje..
Flash stick ce se brze ostetiti vjerojatno samo ako konstanto pises i brises po njemu, u slucaju servera ne znam kako bi mogao, jer gore snimis sustav i on ostaje stalno isti, ti pises i dalje po disku gdje su samo podaci.
Nema sta prestati raditi na serveru osim ako nest ne crkne, ali stavis rezervni dio i to je to.. uvjek imas u rezervi istu komponentu da ne moras rekompajlati u slucaju zamjene drugom...

To je moje glediste ali sam i rekao da se ne kuzim u hosting pa mozda grijesim...
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium
Da nije smješno bilo bi tragično.. :nee
Ajmo, duckduckgoaj sve o RAID poljima i dobit ćeš sliku iz prve ruke kako i zašto. RAID0 zaboravi, ostalo ima smisla, samo ovisi o potrebama/kompromisima.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6767
Moderator
Postovi: 6767
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 355 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
drvosjeca je napisao/la:
Ne kuzim zasto svaki server mora imati dva diska u raid polju ? A i ako mora, stavis dva umjesto jednog.

Zato jer ako disk krepa, onda si instantno izgubio sve podatke, imaš downtime i moraš vraćati backup od nekuda što znači sigurno 3 dana downtimea. RAID znači da je jedan disk krepao, ali i dalje drugi postoji koji i dalje opslužuje podatke pa mi možemo disk zamijeniti u miru. googlaj raid


drvosjeca je napisao/la:Isto ne kuzim zasto moras imati brzinu od 50/50 mbps, pa neces hostati neke datoteke za skidanje..

Zato jer se na server spaja brdo ljudi paraleleno, a ne 1-2 osobe. imati sporiju konekciju bi značilo dulje učitavanje za ljude kada dođu. Ne možeš razmišljati da ti je dosta tip 10 mbit konekcija zato jer je to dosta za JEDNOG korisnika? Nadam se da nisi mislio da se sve ovo može vrtiti na kučnoj 768 kbits upload konekciji. Isto tako se sjeti da to sa serverove perspektive predstavlja upload, a koji čak ni 10 mbitni ima faktički nitko doma. Jednostavno nam je potrebna pro konekcija na internet., a to danas znači 100 mbit konekciju.

drvosjeca je napisao/la:Flash stick ce se brze ostetiti vjerojatno samo ako konstanto pises i brises po njemu, u slucaju servera ne znam kako bi mogao, jer gore snimis sustav i on ostaje stalno isti, ti pises i dalje po disku gdje su samo podaci.
Nema sta prestati raditi na serveru osim ako nest ne crkne, ali stavis rezervni dio i to je to.. uvjek imas u rezervi istu komponentu da ne moras rekompajlati u slucaju zamjene drugom...

Rekompajlirat? Jesi ti normalan? Pa driveri se ne rekompajliraju osim ako za to ne postoji jako dobar razlog. Komponentu u rezervi? E, jel ti kužiš da je to web server? Ponašaš se kao da slažem neku kučnu konfiguraciju koja sjedi kod nekoga doma. Opet ti ponavljam, nebitno je koliko se brzo boota server jer tako i tako radi 24/7, i to sa stickom je recept za katastrofu. Nepotreban je, nepouzdan, nema redundancije, zapravo je sporiji od diska (usb2 ima mani I/O id sata). Pad ikoje komponente koja nema redundanciju znači da portal prestaje raditi i da mi moramo staviti zamjenu. Mi si financijski jednostavno ne možemo priuštiti imati na lageru sve rezervne kopije, a kada bi mogli, onda bi bilo neusporedivo pametnije imati 2 fizička servera koji rade u replikaciji. Također imamo pitanje toga tko će to fizički zamijeniti. Ljudi koji rade na portalu imaju poslove, obitelji i svega je par po većim gradovima tako da je limitar taj broj.
Čisto da ne bi bilo nismo znali: server nije i neće biti kod nikoga doma. Neće ići preko dyndns jer ozbiljni portal ne može raditi takve gluposti.

drvosjeca je napisao/la:To je moje glediste ali sam i rekao da se ne kuzim u hosting pa mozda grijesim...

Upravo to, ne kužiš se nimalo i očito nisi to nikada radio pa predlažeš užasno, užasno loše ideje koje bi prije ili kasnije rezultirale katastrofalnim problemima.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Da, u pravu si, brzina interenta je najveci problem....
Za ostalo, ne znam, drugacije razmisljamo pa se ne mogu sloziti... a da se ne kuzim u servere i nisam nikad radio, to stoji.
Ali svakako da bi bilo puno truda i posla s tim te bi jedna osoba uvjek trebala dezurati za server pa ako vam to nije primaran posao, sigurno nije doro rijesenje.

Sto se tice flash sticka, USB 3.0 je duplo brzi u pisanju i citanju od sata ali ima vecu latenciju sto vjerujem da se da dosta softverski samnjiti u konfiguraciji coreboota pa i kernela.
Za rekompjaliranje sam mislio to da moras uvjek imati u rezervi istu komponentu npr ako ti crke maticna u 20 sekunda turnes identicnu drugu i sve radi, ali ako nemas identicnu treba ti 15 min da podesis i rekompajliras kernel za nju, to sam htio reci...

Ali svakako sve to nema smisla i glupa mi je ideja, da imate svoj vlastiti host to bi onda bilo drugo pa bi se isplatilo malo vise zezati za bolje performanse jer relano gledajuci malo hostova ima dobre performanse i to su microsoft koji za servere pise sam svoj os (sigurno ne koristi komercijalni windows server), google koji iz linux source optimizira sam svoj server, apple i slicne velke ribe, vecina ostalih hosteva a su poluoptimizirani.
Google ima u vidu i uvesti SSD na svoje servere (ako vec nisu) a vjerujem da koriste i coreboot na njima jer iako on mora raditi 24/7 treba ga svakako i restartati povremeno ako nista drugo zbog performansa i apdejtova, pa neces nakon svakaog upgrade manualno eselektirati kernel, jednostavnije je jednom sloziti coreboot i koristiti reboot, pocistiti cache smeca..
Zadnja izmjena: drvosjeca; 25 ruj 2013, 14:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium
hehehe ti bas nemas pojma :D

evo nasmijal si me. stvarno jesi. ja neznam dal se salis ali jako je smjesno to o cemu ti pricas :D
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Sto je smijesno ?
Zar bi ti da imas svoj host turnuo gore debi(l)an server ?
Nisam primjetio da forum steka ali kad je stekao da je gore bio malo optimiziraniji server, stekao bi sigurno manje (a mozda i nikako) bez obzira koji razlog stekanju bio
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium
odrzavam par tisuca debian servera. smjesan dio je tvoja "konfiguracija". sa stickom :D huh heheheheeh
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Smiješno je i tvoje ismijavanje debian servera koji je gotovo standard za servere, kompletno nerazumijevanje potrebe i uloge raid polja, a ovo sa 20 sekundim zamijenjivanjem matične ploče i rekompajliranjem kernela zbog toga (kompletno nepotrebna radnja), itd. Naš problem sa performansama je primarno to što smo na shared hostingu, i ima još 280 stranica na istom uređaju.

Pod pretpostavkom da ne trolaš, razmisli o ovome: ovdje diskutiraš sa ljudima koji se time bave ili profesionalno ili to rade kao volonteri na drugim lokacijama već jako puno godina. Ti na drugu stranu nemaš nikakvog iskustva, znanja ili razumijevanja te tehnologije ali ipak nama soliš pamet :) I to još koristiš Widnows millenium:)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.