Sada je: 29 ožu 2024, 11:15.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

devil je napisao/la:odrzavam par tisuca debian servera.


..jadan ti, kraj toliko debiana

devil je napisao/la:smjesan dio je tvoja "konfiguracija". sa stickom :D huh heheheheeh


To bi radilo gotovo jednako kao da imas SSD

shrike je napisao/la:Smiješno je i tvoje ismijavanje debian servera koji je gotovo standard za servere, kompletno nerazumijevanje potrebe i uloge raid polja, a ovo sa 20 sekundim zamijenjivanjem matične ploče i rekompajliranjem kernela zbog toga (kompletno nepotrebna radnja), itd. Naš problem sa performansama je primarno to što smo na shared hostingu, i ima još 280 stranica na istom uređaju.


Da debian server nesto vrijedi koristile bi ga i vece ribe tipa google a ne uposljavale developere da optimiziraju server za njihove potrebe. Ovih ostalih 280 stranica na tom serveru nisu dovoljno velike ribe da izdvoje vrijeme i novac u kvalitetnija rijesenja.

shrike je napisao/la:a ovo sa 20 sekundim zamijenjivanjem matične ploče i rekompajliranjem kernela zbog toga (kompletno nepotrebna radnja)


Ne razumjemo se.
Evo primjer google koji ima optimizrane servere, njima ako crkne maticna na jednom imaju dvije opcije:
1.Staviti identicnu maticnu bez rekompajliranja (za sto treba 20 sekunda ako imas brze prste)
2.Staviti drugu maticnu ali i rekompjlirati jer ako je server optimiziran on je optimiziran za tu maticnu i na bilo kojoj drugoj se nece pokrenuti bez rekompajliranja kernela i zamjene kompletnog coreboota ako se isti koristi
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium
:zen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
drvosjeca, čisto pitanje za tebe, zašto misliš da o odražavnaju servera znaši više od ljudi koji se time profesionalno bave ili imaju višegodišnje iskustvo? Pogotovo jer u tome imaš nula vlastitog iskustva, te si demonstrirao kompletno nepoznavanje čak bazične terminologije i tehnologije? Evo, čisto primjera radi, vidio sam jednom tu tvoju ideju sa usb stickom implementiranu. Rezultat je bio kompletni gubitak podataka i višegodišnjeg rada.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
inace sam imao prilike zaviriti u custom made googlove servere (za neku namjenu, a namjena je iskljucivo mrezno/diskna, caching uglavnom video sadrzaja da budem precizan. koje to postavke kernela usporavaju mrezu?) i radi se o customiziranom debianu (nisu se trudili cak ni promijeniti boje na installeru), plus je prije nesto vremena neki google wizard rekao da koriste customzirani debianov sustav repozirtoija za interne updatete.

pouka basne je da svaki dobar admin korisiti customizirani sustav, ali to nije LFS niti skorz tajni Windowsi iz super tajne Microsoftove tvornice koja se nalazi u Batmanovoj spilji, nego uzme nesto gotovo i onda ga prilagodjava svojim potrebamama, zapravo i ne samo svojim nego poslovnim potrebama opcenito.

sto se tice brzog backupa i pristupa podacima, nesto sam nacuo da su smislili neke super brze raidve, virtualizaciju i fibre channel, pa i doticni preko etherneta, valjda iza toga stoji neka maticna sa krpom usb portova kao najbrzom i najpouzdanijom tehnoligijom za spremanje podataka, nemam pojma, ne kuzim se u to..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
shrike je napisao/la:Evo, čisto primjera radi, vidio sam jednom tu tvoju ideju sa usb stickom implementiranu. Rezultat je bio kompletni gubitak podataka i višegodišnjeg rada.


Svaki fault ili rusenje ima svoj razlog, ako ga korisnik ne predvidi nije kriv projekt vec sam korisnik

glaskoncILLa je napisao/la:pouka basne je da svaki dobar admin korisiti customizirani sustav, ali to nije LFS niti skorz tajni Windowsi iz super tajne Microsoftove tvornice koja se nalazi u Batmanovoj spilji, nego uzme nesto gotovo i onda ga prilagodjava svojim potrebamama, zapravo i ne samo svojim nego poslovnim potrebama opcenito.


Da bi za kvalitetne performanse i stabilnost customizirao neki server ti moras dublje uci u security i networking, a to, na zalost, u debianu ne mozes nego bas u LFS i to HLFS ili mozda cak u HGentoo i to ne vjerujem da rade neki lokalni server admini sa sestomjesecnim certifikatom customizirajuci neku distru vec ozbiljniji google inzinjeri

Nego odakle ti informacija da "google serveri" koriste custom debian ? Imas link ? Jer koliko ja znam oni i dalje koriste custom linux kernel a ne custom linux distru, jedino su za svoj cloud os odlucili da korisnici koriste debian ali ne za svoje servere
hah promjenio bi odmah trazilicu da google na server stavi debian sto se nikad nece dogoditi

I kako si to zavirio u custom google server ? Daj da i ja zavirm, pola svijetskog interneta ce ti biti zahvalno na toj mogucnosti
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium
znam da ču ovo zažaliti, ali ajde jedan primjer securitya i networkinga koji se može napraviti u lfs, a ne može u debianu? Također, google ima vlastitu custom distru a ne kernel :D Zove se goobuntu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Znaš kaj shrike, zaslužio si slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone je napisao/la:Znaš kaj shrike, zaslužio si slika

Ma jok, ovo je prešlo u humor još na prošloj stranici!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
slika
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
shrike je napisao/la:znam da ču ovo zažaliti, ali ajde jedan primjer securitya i networkinga koji se može napraviti u lfs, a ne može u debianu? Također, google ima vlastitu custom distru a ne kernel :D Zove se goobuntu.


Evo malo sam to proguglao
Google zaista koristi Goobuntu ali nigdje ne pise pouzdano da ga koristi za servere. Ko zna sto koristi jer customiziraju mnoge distre. Npr ChromeOS od google je mjesavina ubuntu i gentoo. Koriste i debian, rehat, za customizaciju...
I gdje je link koji potvrdjuje da na njihovim serverima radi iskljucivo goobuntu ??
I da radi, neka radi, nije bitno ako sam pogrijesio jer upravo o tome govorim; oni ne koriste ubuntu server ili debian server vec ozbiljnije preinake istih...
a zasto to rade ako je debian toliko dobar server ?? cemu potreba izmjena ?
I to tolikih izmjena da kad naprave neko security rijesenje poklanjaju ga ubuntu developerima da ga implemenitiraju u distru... :sokiran baziranu na debianu :sokiran :sokiran
i onda da ja stavim debian server ? kojima google nudi rijesenja

Sto se tice ostalog, sve sto se moze u hlfs ili hgentoo moze se i u debianu, ali je razlika sto gentoo ima vecu podrsku za takve podhvate i manje je bugovit za takve podhvate.

"Hardened Gentoo's purpose is to make Gentoo viable for highly secure, high stability production server environments. This project is not a standalone project separated from the rest of Gentoo. Instead, it is intended to be a team of Gentoo developers who are focused on delivering solutions to Gentoo that provide strong security and stability"
izvor https://wiki.gentoo.org/wiki/Project:Hardened

Kad bih vec imao server prije bi imao gentoo nego debian, mada i gentoo ima svojih mana ali barem moze biti optimiziran kako debian nikad nece

edit
da ne pisem novi post, odgovor tebi dolje:
nije debian los, to je jedna od boljih distra ali nije niti optimiziran ali ima i boljih koje su rijetke no uvelike bolje po stabilnosti sto je uz sigurnost glavna karakteristika dobrog servera
inace prigagodba je preinaka i oni rade izmedju svega i security prilagodbe...
o tome govorim vec dvije stranice pa se nikako ne slazete
Razlog zacetka ove teme je cisti primjer neoptimiziranog i neprilagodjenog, defaultnog debian servera
Zadnja izmjena: drvosjeca; 25 ruj 2013, 20:25; ukupno mijenjano 8 put/a.
Postovi: 30
Postovi: 30
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 23:00
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: H
OS: Windows Millenium

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.