Sada je: 15 svi 2024, 04:13.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam frenda na VIP Homeboxu (5 GB ukljuceno u cijenu, nakon toga mislim da je 20 kn 1 GB) koji redovno namlati 400-500 kn na netu. Instalirao mu Mint pred par mjeseci ali sad me njegovi starci mole da net blokiram na 200 kn maksimum jer ne zele trenutno novu tarifu uzimat iako sam im preporucio solidne opcije u VIPu.

Dakle kako odnosno cime postici to da, nakon potrosenih recimo 10 GB, neta uopce nema do 1. u slijedecem mjesecu? Znam kako usporit bandwidth ali to nije to. Ako potrosi tu neku cifru, 10-11-12 GB lijepo u jedan dan do kraja mj. nema vise mogucnosti spajat se na net. To je cilj. Kako nije uopce tech savvy za ista vise od Jutuba i Facea, a starci mu ne surfaju nikako nece bit problema.

Thanks :)
Avatar
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 15:44
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
RC Da Kookee je napisao/la:Imam frenda na VIP Homeboxu (5 GB ukljuceno u cijenu, nakon toga mislim da je 20 kn 1 GB) koji redovno namlati 400-500 kn na netu. Instalirao mu Mint pred par mjeseci ali sad me njegovi starci mole da net blokiram na 200 kn maksimum jer ne zele trenutno novu tarifu uzimat iako sam im preporucio solidne opcije u VIPu.

Dakle kako odnosno cime postici to da, nakon potrosenih recimo 10 GB, neta uopce nema do 1. u slijedecem mjesecu? Znam kako usporit bandwidth ali to nije to. Ako potrosi tu neku cifru, 10-11-12 GB lijepo u jedan dan do kraja mj. nema vise mogucnosti spajat se na net. To je cilj. Kako nije uopce tech savvy za ista vise od Jutuba i Facea, a starci mu ne surfaju nikako nece bit problema.

Thanks :)

Za to postoji daemon vnstat kojeg vjerojatno možeš naći u repozitoriju distre. Postaviš ga da prati određeno sučelje i podesiš postavke gdje su ti ove najbitnije:
MaxBandwidth
Maximum bandwidth for all interfaces. If the counted traffic exceeds the given value then the data is assumed to be invalid and rejected. Set to 0 in order to disable the feature. (vnstat and vnstatd only)
MaxBW
Same as MaxBandwidth but can be used for setting individual limits for selected interfaces. The name of the interface is specified directly after the MaxBW keyword without spaces. For example MaxBWeth0 for eth0 and MaxBWppp0 for ppp0. (vnstat and vnstatd only)
MonthRotate
Day of month that months are expected to change. Usually set to 1 but can be set to alternative values for example for tracking monthly billed traffic where the billing period doesn't start on the first day. (vnstat and vnstatd only)


Osobno nisam vnstat testirao za blokiranje prometa tako da ne znam kako radi u tom aspektu, ali po dokumentaciji mi se čini da radi baš ovo što trebaš.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Savrseno! Hvala :)
Avatar
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 15:44
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Ipak nista od vnstat-a. Dok limitira bandwidth (brzinu) vrlo efikasno nema uopce opcije za totalno zablokirat net ili bar stavit da je prilicno usporen u odredjenom vremenskom razdoblju.
Avatar
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 15:44
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
RC Da Kookee je napisao/la:Ipak nista od vnstat-a. Dok limitira bandwidth (brzinu) vrlo efikasno nema uopce opcije za totalno zablokirat net ili bar stavit da je prilicno usporen u odredjenom vremenskom razdoblju.

bandwidth i količina prometa/promet su dvije različite stvari.
Bandwidth - propusnost mreže (brzina) najčešće ograničena od strane ISP-a, u slučaju broadband interneta kod nekih paketa samo blokiraju pristup 3G i ostalim brzim mrežama i to je ono što znamo kao sporiji net nakon neke količine potrošenog prometa
Promet - količina podataka koju preneseš
tako da tebi ne treba blokiranje bandwidtha nego prometa.
probaj ovo proučiti: http://www.linux-noob.com/forums/index. ... -iptables/
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Kod: Označi sve
tc qdisc add dev INTERFACE root netem delay 700ms


Relan primjer:
Kod: Označi sve
tc qdisc add dev eth0 root netem delay 700ms


Ce efektivno usporiti promet za 700ms, za ostale opcije i primjere malo prosurfaj.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
Super, ovo sad radi odlicno!
Hvala :)
Avatar
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 15:44
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.