Sada je: 18 tra 2024, 03:18.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

25 lip 2013, 21:51
TCP/IP stack je točan termin kao takav i koristi se u istom kontekstu kao OSI model na što sam i mislio. Na CCNA ispitu koji sam položio prije par tjedana se isto tako pojavio, a nalazi se i u svim službenim CISCO materijalima. E sada, IP-over-nešto je druga stvar i tu uistinu nisam vidio TCP/IP-over-nešto, ali to više nije isti kontekst stvari niti sam tvrdio da je točan naziv za sve što se koristi TCP/IP.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
kao sto rekoh, nije krivi naziv, moras biti svjestan da su ti CCN* materijali pisani prije nesto godina i samo se pomalo mijenjaju, ali naziv kao takav je zastario, nadji bilo gdje u IOS XR manualu da se spominje TCP/IP i platim ti 20 pivi.

mislim, whatever, nije mi toliko dosadno.. :)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
OK, ajde baš ću pogledati! Pogotovo jer se pojavio novi ispit 120-nešto, kao zamjena za ccna.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
glaskoncILLa je napisao/la:
ukoliko to ne znas, za pocetak mozes krenuti sa ovim; https://learningportal.juniper.net/juni ... spx?id=769


Juniper zahtjeva registraciju, koliko je
http://www.lantronix.com/resources/networking.html
dobar, ili ima neki bolji tutorial?
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
U stvari, u kontekstu u kojem je shrike govorio (TCP/IP stack), isti nije ništa pogriješio i termin nije pogrešan jer stack je implementacija grupe protokola koji se koriste u transportu informacija preko mreža.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Da se malo odmaknelo od trolanja :)... Ja bi ti preporučio nešto od Ciscove literature, npr. Cisco CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library. Knjiga je pisana za totalne početnike i ide od objašnjavanja osnovnih pojmova i teorija pa da konfiguracije njihovih routera i switcheva. Kad sve detaljno proučiš, može se prijaviti na testiranje u nekom od ispitnih centara te na taj način dobiti CCNA certifikat koji će ti možda jednog dana značiti prilikom zapošljavanja (naravno, sve to ima smisla samo ako se misliš profesionalno baviti mrežama i raditi kao mrežni admin).
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 05 vel 2012, 13:12
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Hvala, mislim da ću si nabaviti tu knjigu, to je ono što mi treba :D
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
max360se je napisao/la:Hvala, mislim da ću si nabaviti tu knjigu, to je ono što mi treba :D


Uz knjigu će ti trebati i nešto na čemu možeš vježbati. Preporučujem Cisco PacketTracer simulator. Zadnja verzija nije javno dostupna koliko znam (moraš biti registriran na Cisco Networking Academy), ali mi se čini da su starije verzije bile pa probaj potražiti nešto (nova verzija postoji za Linux dok mislim da su starije radile preko Winea). Uz njega i GNS3 koji je zapravo emulator. Za njega su ti potrebni imagei Ciscovih uređaja jer kreira virtualne mašine. I kao treču opciju možeš uzeti nabavu nekog routera. Na njuškalu možeš neči nešto stare krame iz 800 serije već za 100kn. Pazi samo da ima bar 2 ethernet porta, npr: http://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/router-cisco-soho-91-oglas-6687208.

Trenutno se pripremam za (re)certifikaciju pa ako nekome još nešto treba ili mogu kako pomoći samo nek se javi.
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 05 vel 2012, 13:12
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
kod tih igračaka će mu faliti bar pola opcija :D Plus, cisco sada prelazi na univerzalni rom tako da ono.. packettrcer i gns su mu najbolja opcija osim ako ne može dobiti bar 2800 seriju.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
kada smo već kod toga, jel tko vidio ove nove ccna ispite? Po čemu se razlikuju? KOliko mi se čini, u grubo, više ima naglaska na ipv6 i ove novije stvari, ali to mi se samo čini.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.