Sada je: 28 ožu 2024, 09:11.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: ZFS
16 srp 2013, 12:30
kfreebsd ti je kernel FreeBSD-a a ne fs, tj. koristio bi bsd a ne linux u tom slučaju (debian GNU/kfreeBSD) i još uvijek nije stabilna varijanta izišla van tako da ti to nikako nije pametna odluka za neki ozbiljan sustav (iako ne bi bilo loše probati za recenziju). zfsonlinux je baš port zfs-a za linux, umjesto čitavi kernel drugog operacijskog sustava.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: ZFS
16 srp 2013, 16:05
Znam, skratio sam pitanje da ne bude, a možda je tek onda djelovalo komplicirano.
Primijetio sam da je prije postojala mogućnost zfs ako se koristio taj mješanac, a kasnije je uveden zfsonlinux za glavnije linuxe, pa je vjerojatno onda upitan dalji razvoj tog mješanca.

Hvala na odgovoru.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Re: ZFS
16 srp 2013, 16:29
Kakvog mješanca? Misliš kfreebsd? Nije to uvedeno zbog zfs-a i nije kfreebsd mješanac (tu nema nikakvog linuxa, to je čisti bsd). Debian inače ima i hurd verziju (debian GNU/Hurd), a onda su odlučili i na bsd port. kfreebsd nije nikad bio iole dovoljno stabilan da bi ga netko koristio kao glavni os za išta, a pogotovo ne netko tko bi htio koristiti zfs u nekom produkcijskom stroju.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: ZFS
16 srp 2013, 16:51
Da, mislim na njega.
Mislio sam da je jedini pravi Debian onaj linuxov, a ostalo da su mješanci, jbg nemogu se sjetiti riječi koja bi ih bolje opisala.
Tražio sam neku distribuciju za zezanje, ne za učenje.
Neznam više šta je stabilno, a što nestabilno.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Re: ZFS
16 srp 2013, 17:51
Pa, možeš onda probati kfreebsd pa nam javi kako je :-)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: ZFS
09 pro 2013, 12:03
Malo testiram ZFS i to native verziju za linux, dakle ne fuse verziju. Tj. prvo sam instalirao fuse verziju jer je drito u repoima, no onda sam skužio da ima i native implementacija pa sam to stavi. native zfs je uredno i bez ijedne greške prepoznao fuse pool (importiran je sa zpool import). Uključio sam deduplikaciju i kompresiju. Sa gzip kompresijom je faktor bio 48% kompresije nad 35 sql dumpova veličine od 16 GB svaki dump. Deduplikacija nad dokumentima (cca 420000 fajlova raznih veličina) je za sada (još uvijek deduplicira a nisu ni svi dokumenti kopirani) oko 14%. Malo je neobično raditi sa ZFS-om jer je to volume manager i filesystem u istom, pa praktički vlastitu infrastrukturu za sve. deduplikacija radi nad čitavim poolom, a kompresija očito po fs, tj file level. Provjera stanja kompresije ide sa zfs get compressratio i stanje deduplikacije zpool list. stvarne cifre su u "faktorima" ne postotcima.
Kompresija tu znači da ja imam na particiji od 500 GB, zapravo 562 GB sql dumpova koji su zauzeli tek 293 GB diska. Ti fajlovi nemaju nikakve gz ili tar.gz ekstenzije, već se vie kako kompletno normalni fajlovi, osim što ih zapravo sve ne bi mogao imati na disku da nisu komprimirani. Prilično solidno. Sada sam promijenio kompresiju iz zip u lz4, pa ćemo vidjeti što će biti sa time. Zanima me i što će biti sa deduplikacijom kada bude gotova nad jednom kopijom foldera, te kada dodam jedan dan stariju kopiju arhive dokumenata. Ako bude zadovoljavajuće, ZFS planiram koristiti kao versioning za backup.



Da bi se uopće kreirao filesystem, morate kreirati "pool", unutar koje je vać filesystem. primjer: "zpool create /dev/vdb" Jednom kada je pool kreiran, mogu se unutar njega kreirati filesystemi tipa: zfs create pool-name/fs-name. to je dakle praktički kao kreiranje foldera i čak nije loša ideja imati možda više filesystema po poolu za razne potrebe. Praktički se može imati filesystem po korisniku.

EDIT:

Zaboravio sam dodati da su na originalnom ext4 dumpovi kompresirani sa bzip2 i to 85%, što je faktor 6.7. zanima me kako će se tu lz4 ponašati.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: ZFS
09 pro 2013, 13:24
Nova kompresija se primjenjuje samo za nove fileove.
U ovoj epizodi BSDNow su govorili i ZFS-u, te su napravili i tutorial
http://www.bsdnow.tv/episodes/2013_12_0 ... s_for_days
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Re: ZFS
09 pro 2013, 13:40
da, znam. zato sada kopiram fajlove na nou zfs particiju unutar poola da se primjeni na to. Malo je nezgodno ovako.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Re: ZFS
09 pro 2013, 18:35
shrike je napisao/la:da, znam. zato sada kopiram fajlove na nou zfs particiju unutar poola da se primjeni na to. Malo je nezgodno ovako.



Svakako javi dojmove, baš me zanima rezultat. :-)
masteroman
masteroman
Re: ZFS
10 pro 2013, 10:55
Uf, za sada mogu potvrditi da lz4 daje slabije rezultate od bzip2. Oće reći, ako vam je razina kompresije prioritet, korištenje tradicionalnog fs-a sa bzip2 je bitno efikasnije. Dodatno, performanse su prilično reducirane sa kompresijom i deduplikacijom. Ovo je relevantno jedino za goleme fajlove (kolekcija 17 GB dumpova). Performanse nisu toliko bitno sporije kod brdo manjih fajlova, ali i dalje osjetne. Ovako je recimo zip kompresija OK za sustave gdje performanse nisu pretjerano bitne, a bilo bi zgodno da se uštedi na prostoru. Test deduplikacije će biti večeras a rezultati sutra kada prebacim novi batch. Ako ta deduplikacija išta vrijedi, očekujem 98% uštedu prostora jer će biti BAREM toliko istih fajlova.

Preliminarno mi djeluje ZFS pomalo preuveličan. Kombinacija raid, lvm i ext4 je sasvim solidna i radi praktički iste stvari kao i zpool + zfs sa RAID-om. Istina, ovo rješenje pojednostavljuje stvari i unificira u istu arhitekturu što samo za sebe uopće nije loša ideja, ali za sada mi djeluje da je jedina stvarno unikatna i za servere bitna stvar "scrub", tj sposobnost vršenja fsck na mountanom sustavu (u tu sekciju uključujem i checksum svih fajlova te copy-on-write). Nesposobnost da se čak i bazični fsck izvrši na mountanom sustavu je za sve ostale fs-e TRAGIČNA (čak i widnows može napraviti bazični fsck na ntfsu dok radi). E sada, ako dedupliakcija bude radila kako se nadam, ili ajmo reći barem iznad 90% to će biti druga solidna stavka.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.