Sada je: 20 tra 2024, 01:10.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Drade, hvala na pomoći, no uspio sam osposobiti prijavu preko SSSD-a. Kao što si gore napisao i kao što piše u dokumentaciji SSSD-a: potrebna je TLS veza na LDAP.

Primarno sam želio da taj SSSD proradi (a ne pam_ldap) jer se pam_ldap napušta (legacy) i na internetu iskustva kažu da SSSD radi robusnije i efikasnije.

Iako sam isprobavao 500 različitih pristupa, otprilike ovo su koraci da stvar proradi:
1. generirao sam samopotpisani certifikat otprilike po ovim uputama
2. konfiguraciju OpenLDAP-a uzeo sam "defaultnu" koja dolazi s CentOS-om i dodao specifičnosti (admin korisnika, putanju certifikata, osnovnu domenu) po ovom forumskom postu (iako više nisam siguran jel tu sve nabrojano dovoljno)
3. Omogućio LDAP prijavu preko authconfiga:
Kod: Označi sve
authconfig     --enablesssd --enablesssdauth --enablecachecreds     --enableldap --enableldaptls --enableldapauth     --ldapserver=ldaps://host_iz_certifikata --ldapbasedn=dc=domena,dc=tld     --disablenis --disablekrb5     --enableshadow --enablemkhomedir --enablelocauthorize     --passalgo=sha512     --updateall

i ručno još podesio neke detalje tako da mi sssd.conf u konačnici izgleda ovako:
Kod: Označi sve
[sssd]
config_file_version = 2
services = nss, pam
domains = default

[nss]
filter_users = root,ldap,named,avahi,haldaemon,dbus,radiusd,news,nscd

[pam]

[domain/default]
ldap_tls_reqcert = never
auth_provider = ldap
ldap_schema = rfc2307
ldap_search_base = dc=domena,dc=tld
ldap_group_member = memberuid
id_provider = ldap
ldap_id_use_start_tls = True
chpass_provider = ldap
ldap_uri = ldaps://host_iz_certifikata
cache_credentials = True
ldap_tls_cacertdir = /etc/openldap/cacerts
entry_cache_timeout = 600
ldap_network_timeout = 3
ldap_access_filter = (&(objectclass=shadowaccount)(objectclass=posixaccount))

4. nsswitch.conf authconfig je dobro automatski podesio kao i sve unutar pam.d-a i tu nema brige

Cijelo vrijeme problem je bio samopotpisani certifikat jer CN/CNAME u njemu moraju se slagati s hostom na kojem se nalazi LDAP (a ja sam svugdje pisao localhost/127.0.0.1, dok sam u certifikat stavio nešto drugo). Nakon što sam to sredio sve je proradilo, ali nakon gotovo 2 dana gnjavaže :-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
SSSD je default kojemu se RH varijante priklanjaju, zato jer uskupljuje vise konfiguracijskih datoteki u jednu cjelinu (lakse za odrzavanje, dugorocno).

Drago mi je da si slozio, kada vec slazes direktorijski servis, mozada ti ne bi bilo na odmet pogledati 389-ds ili Idm (oba se nalaze u CentOS repozitorijima).

Idm ti je canned DNS, kerberos, LDAP, ++, nesto tipa AD-a u windows svijetu (Idm koristi 389-ds kao backend).
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
Da, trebao bih možda pogledati neki drugi LDAP server jer je konfiguracija OpenLDAP-a od kad se sama nalazi u bazi direktorija noćna mora. S OpenLDAP-om sam počeo jer mi se činilo da ima najbolju podršku na Linuxu od svih drugih alternativa. U podršku tu ubrajam i [url=phpldapadmin]http://phpldapadmin.sourceforge.net/wiki/index.php/LDAP_Servers[/url] koji omogućuje jednostavno editiranje direktorija preko weba (podržava i ostale, ali koliko sam shvatio, primarno OpenLDAP).

Nadam se da će sve ostati s korisničke strane isto ako promijenim softver direktorija :-P
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Baci pogled na 389-ds i Idm, imaju ugradjenu konzolu/web konzolu, mozes migrirati openLDAP (pogotovo zato jer koristis dinamicku konfiguraciju; dinamicka konfiguracijs je superm jer ne moras restartati servis svaki put kada promijenis nesto).

S napomenom da je setup SSL certifikata na 389-ds, lagana nocna mora :D.

Na svoj openLDAP, mozes se spojiti koristeci (da ne svrljas po konfiguracijskim datotekama; olaksati ce ti zivot)
http://directory.apache.org/studio/
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
drade je napisao/la:Baci pogled na 389-ds i Idm, imaju ugradjenu konzolu/web konzolu, mozes migrirati openLDAP (pogotovo zato jer koristis dinamicku konfiguraciju; dinamicka konfiguracijs je superm jer ne moras restartati servis svaki put kada promijenis nesto).

S napomenom da je setup SSL certifikata na 389-ds, lagana nocna mora :D.

U tom slučaju ću pričekati dok dobiju još malo "publiciteta" i tutoriala :-)

drade je napisao/la:Na svoj openLDAP, mozes se spojiti koristeci (da ne svrljas po konfiguracijskim datotekama; olaksati ce ti zivot)
http://directory.apache.org/studio/


Iz tog Studija mogu editirati konfiguraciju direktorija?

To bi mi uvelike olakšalo posao jer sad ručno napišem postavke u staroj sintaksi, kovnertiram u ldif i importam u LDAP - strašno :facepalm
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Mozes obaviti podosta (ako ne i sve) stvari kroz apacheDS (iako je namijenjen za apache direktorijski servis), skini si, pa pogledaj opcije.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
drade je napisao/la:Mozes obaviti podosta (ako ne i sve) stvari kroz apacheDS (iako je namijenjen za apache direktorijski servis), skini si, pa pogledaj opcije.


Da, skužio sam. Dosta zgodna stvar jer se mogu spojiti i na "cn=config" gdje je sva ta dinamička konfiguracija.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.