Sada je: 29 ožu 2024, 12:23.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

također, taj prijatelj kaže da, u velikim firmama, uglavnom se uzme nešto s plaćenom podrškom, tipa RedHat. Zašto? Pa zato što velika firma nema vremena čekat po forumima i irc kanalima da netko možda nekad riješi vaš problem jer problem treba jučer bit riješen ;)
Isto tako, poslodavac ne može bičevati zajednicu, sistemac je taj kojeg se bičuje
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
da, ovo da je red hat glavna distribucija u poslovnim okruženjima to znam... također znam da je jako dobra zamjena (čitaj replika) za redhat distra centos... volio bih popričati malo sa tvojim prijateljem da čujem iz prve ruke neke savjete... dal možeš srediti neki kontakt da kontaktiram tvojeg frenda (možeš poslati na pm) :thumbs
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 13 ožu 2013, 18:44
Lokacija: Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian; openSUSE
CentOS održava zajednica, compajliraju ga iz coda RHEL-a. Znam da su neke verzije toliko kompatibilne da je bilo dovoljno samo repoe promijeniti da bi CentOS postao RHEL odnosno obrnuto.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
nisu neke verzije toliko kompatibilne nego je svaka verzija centosa binarno kompatibilna sa odgovaracjucom verzijom red hata.
ukratko, centos je red hat bez red hat proprietary djidja.

isto tako, od mojih 5 it firmi dosad, samo ova zadnja preferira red hat, sve ostale su bile debian (ako se radi o linuxu) based, a to je vise politicko pitanje nego sto je bolje. bolje je ono sto bolje sluzi svrsi, preferiranje je za ljude koji ionako nemaju pojma o cemu pricaju, a dobar sistemac ce znati nesto sloziti i na red hatu i na debianu.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
dakle, ti si sysadmin? dal se koristiš samo linuxom ili imaš i neke windows mašine? koliko dugo se baviš tim poslom? da li možeš opisati jedan svoj radni dan? je li po tebi bolje biti sysadmin ili programer? i na kraju dakako, kolika ti je plača i kako se okvirno kreće ponuda i potražnja poslova sysadmina? tražio sam po netu podatke ali ne mogu nači ništa relevantno ;)
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 13 ožu 2013, 18:44
Lokacija: Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian; openSUSE
to je zato jer to nije egzaktna znanost. :) ;)

daklem nisam bas sysadmin u klasicnom smislu iako koristim i linux za ono sto radim.
placa mi je velika (ako to gledas kroz prizmu hrvatskog prosjeka), ali imam skoro 10 godina iskustva i neke prilicno specificne skillove, na pocetku mi je placa bila mala.

bolje je biti ono sto ti bolje ide jer samo tako mozes postati dobar sto god bio, iako bi svaki dobar sysadmin trebao znati i nesto isprogramirati i dobar programer bi trebao znati nesto o os-u za koji programira.

najcesci setup u hrvatskoj je da si katica za sve, obzirom da je relativno malo velikih tvrtki, relativno malo je i specijalistickih radnih mjesta i ona su uglavnom rezervirana za ljude s iskustvom. u svakom slucaju je bolje za tebe da pokrivas sto je moguce vise podrucuja, a nesto od toga imas kao specijalku.

ponudu mozes vidjeti na moj posao. :)
trenutno je prilicno mala jer koliko god it cvjetao kad se ima love, tako je to i medju prvim granama na kojima se rezu troskovi u krizi.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
ja sad radim u 4. firmi, od toga su 2 preferirale debian(trenutna i prva za koje sam radil) i 2 centos.
osobno se ugodnije osjecam na debianu.
al da, bitno je znati snaci se na cemu god da se nades u datom trenutnku.
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
devil je napisao/la:ja sad radim u 4. firmi, od toga su 2 preferirale debian(trenutna i prva za koje sam radil) i 2 centos.
osobno se ugodnije osjecam na debianu.
al da, bitno je znati snaci se na cemu god da se nades u datom trenutnku.


može netko ukratko opisati od čega vam se sastoji jedan radni dan? i dal imate i koje certifikate položene?

ono, da se malo mi neznalci upoznamo sa onime što planiramo raditi u budućnosti :D
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 13 ožu 2013, 18:44
Lokacija: Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Debian; openSUSE
nemam certifikate niakkave, nisu mu trebali jos.

a radni dan? pa nista fancy. ja konkretno servere na kojima sad radim nisam nikad ni vidio. niti nikad necu.
radi se svasta, od sitnih do vecih poslova, skriptiranje mase stvari da bi se olaksalo/ubrzalo sljedeci put. pisanje dokumantacije, zivciranje jer su korisnici debili.
kolko god ja volim taj posel i mislim ga raditi i dalje, nije to posel iz snova i nemre ga svako raditi.
videl sam dosta ljudi da je spucalo pod pristiskom, da su ljudi nakon x godina u ovom poslu otisli ovce cuvat i tak.
posla je puno, posel je nekad jako tezak.. dok se radi radi se nekad danonocno, nekad bude i tjedan dana da sjedis i ne radis nist.

u prvoj fimi u kojoj sam radil dok smo selili servere u dc-u radili smo ako se ne varam skoro 20 sati u komadu. 20 sati da ne vidis svijetlo osim neonke i ne cujes nist osim servera, a svi koji su bili kraj servera znaju kaj pricam. i to takvih par sto komada je vristalo kraj nas...

vidjet ces dok dobijes prvi posao :) veselo je to.

sad recimo radim od doma vec godinu dana skoro i kolege s kojima radim vidim samo jednom godisnje na summitu. nije ni to super..
al mene veseli, sta ces.
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Sistem administratori nisu bas cijenjena struka ovdje u "domaji". Uopce necu niti spominjati da gomila ljudi (potencijalnih klijenata) misli da im isti posao moze obaviti Djukica iz susjedstva, zato kaj je mali "vunderkind" za kompice.

Moje je misljenje da "dobar" sistemas ima usku specijalizaciju a siroki pogled na moguce reperkusije implementiranog rjesenja, dugorocno (treba misliti par koraka unaprijed). Modularnost, fleksibilnost i automatizam ... tj. implementacije koje "lako" skaliraju vertiklano i horizontalno bez izmjene "Core" funkcionalnosti (ukoliko stvarno nije potrebno). Jednom kada stvoris dobar "Core", ostalo je stvar prilagodbe prema toj "Core" funkcionalnosti

Stvarno nije bitno koju distru koristis, no odaberi jednu i onda siri znanje. U principu ti je to sve isti lonac u koji se dodaje nesto drugaciji zacin ("administrira").

Ne treba spominjati da budget rezovi prvo idu na IT odjelu pa onda na svemu ostalome. Fuj ...
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.