Sada je: 28 ožu 2024, 09:39.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Tko bi sigurno prevodio ako postavimo prevođenje preko web pretraživača (tipa Launchpad)?

Prevodio/la bih preko web-a
18
60%
Prevodio/la bih preko lokalnog programa
7
23%
Ne bih prevodio/la uopće
5
17%
 
Ukupno glasova : 30

Otvaram ovu temu za sve one Linuxaše koji bi možda željeli pomoći i nešto vratiti zajednici, a ne znaju kako.

O čem se radi? Većina slobodnog softvera koje svakodnevno koristimo nastaje uglavnom volonterskim radom u nečije slobodno vrijeme (dobro, to znaju već i vrapci na grani). Cijeli FLOSS pokret (Free/Libre and open source software) i postoji zato što puno ljudi nesebično radi za dobrobit zajednice.

Zbog prirode softvera (tog virtualnog, da se može kopirati i ne može se "potrošiti") FLOSS pokret neće "umrijeti" ako se poveća broj ljudi koji samo "beru plodove", a ništa ne vraćaju, ali to baš nije dobro za "moral" onih koji doprinose zajednici. Nažalost, taj trend se sve više počeo zamjećivati u FLOSS zajednici: otkako je Linux posao pristupačan i jednostavniji za korištenje, sve je više onih koji slobodan softver prihvaćaju zdravo za gotovo.

(Sad sam ja tu malo gad, jer pozivam ljude na njihovu "savjest", ali moram malo aktivirati ovu lokalnu zajednicu, vidim da se tu samo filozofira :D Ne želim sad oponašati Bandića i reći: "Idemo delati!", već je činjenica da trebamo malo pomoći od zajednice kako bi bolje afirmirali slobodan softver u Hrvatskoj i približili ljudima plemetine ciljeve FLOSS pokreta.)

Često ljudi kažu: "Ja tu ne mogu ništa pomoći, ja ne znam programirati i ja to ništa ne razumijem."

Zajednici možete doprinijeti na najrazličitije načine:
1. prijavljivanjem grešaka i kvarova u slobodnom softveru,
2. širenjem riječi i djela FLOSS-a (aka gerila marketing),
3. uključivanjem u FLOSS projekte i pridruživanjem developerima,
4. lokalizacijom softvera, ali i tekstova na hrvatski,
5. pisanjem o problemima s kojima ste se susreli i rješenjima koje ste isprobali,
6. stvaranjem digitalnog sadržaja pod otvorenim licencama (npr. CC), slikate digitalcem slike za pozadine radne površine i objavite ih na opendesktopu,
7. ne joinanjem u grupu na fejsbuku "Obožavam Linux" :twisted:
8. i još puno načina (samo mi trenutno ništa ne pada na pamet :mrgreen: )

Napomena: to više ćete pridonijeti zajednici što ćete se više potruditi, odnosno kvalitetnije napraviti nešto, jer, u FLOSS zajednici obično ne nedostaje toliko ljudi koliko kvalitete, stoga:
1. oko svake točke se informirajte, čitajte, pitajte iskusnije
2. oko svake točke se informirajte, čitajte, pitajte iskusnije
3. i oko svake točke se informirajte, čitajte, ptajte iskusnije

Ipak malo konkretnije za pojedine točke:
1. Prijavljujte kvarove što detaljnije i s više informacija;
2. Ne širite mitove o Linuxu jer to više šteti nego koristi u marketingu (pokušajte sagledati što objektivnije mane i prednosti);
3. Ako znate programirati ili crtati pridružite se nekom projektu kojeg najčešće koristite, zađite malo ispod površine, pitajte da li možete kako pomoći;
4. U lokalizaciji je korisno i samo korištenje i ocjenjivanje i pregledavanje prijevoda (te predlaganja ispravki i drugih, boljih prijevoda);
5. jedna link: wiki.open.hr
... kava

1. radna akcija: Lokalizacija KDE-a

Ono što sad trenutno trebamo je pomoć pri lokalizaciji KDE-a. Za manje po pola mjeseca izlazi KDE SC 4.4 koji bi željeli da je što više preveden na hrvatski jezik. Stoga imamo nekih dva-tri tjedna da pokušamo što više (i što kvalitetnije) prevesti KDE.

Što je potrebno za ovo:
* znanje engleskog (ne treba biti vrhunsko jer puno je stvari zapravo šablona)
* strpljenje za pročitati par stranica o prevođenju na wikiju
* Linux mašina s pristupom Internetu

Ima li zainteresiranih? Plaća se naravno računa na temelju obrasca: 200kn*24*0 po danu ;)
Zadnja izmjena: 4ndY; 13 sij 2010, 09:04; ukupno mijenjano 1 put/a.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Podržavam i slažem se..
Evo ja sam već na pola puta..
Because Open Source Matters
--
Sites - Under construction
Avatar
Postovi: 1278
Postovi: 1278
Pridružen/a: 17 ožu 2008, 09:35
Lokacija: Čakovec
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: ubuntu 16
Eto, ja onda pozivam zainteresirane da se pridruže pisanju uputa za GIMP:
http://wiki.open.hr/index.php/GIMP
Ako se znate služiti ovim programom, a pogotovo ako ste vješti u naprednijim funkcijama, a ne znate kako potrošiti slobodno vrijeme, zabava je garantirana! :)
Plaćanje je naravno po završetku projekta, odnosno kad se napiše apsolutno sve što ima o tom programu.
Dijeli se ogromna svota na sve autore, a točan iznos (u lipama) je za sada tajan. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Ako može, za ovaj KDE, smjernice neke, pošto očito se neznam snaći.
Kako ovo prevoditi?
Prevodio sam prije dosta toga, doduše preko launchpada, ovdje nikako ne vidim gdje, šta kako.

Jeli se mora preko ovoga raditi http://userbase.kde.org/Lokalize ?
Postoji li drugi način?
Koristim Ubuntu
Dropbox reg. se i dobivaš 2GB odmah, a +250MB dobivamo i ti i ja ako se regaš preko ovog linka
How to

LastFM grupa LINUXZASVE join us
Avatar
Postovi: 651
Postovi: 651
Pridružen/a: 16 svi 2008, 13:58
Lokacija: Mostar
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: w10/ Linux Mint 19.3 Cinn
Zaboravih postaviti link s uputstvima što i kako: http://wiki.open.hr/index.php/Projekt:KDE_lokalizacija

Ako ima pitanja ili nešto nije jasno, slobodno pitajte (usput ću probati i popraviti tekst na wikiju).
8-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Ukratko, za one koji ne vole puno čitati:
1. registrirati se na SourceForge (možete direktno preko OpenID) (više ne vrijedi, vidi http://wiki.open.hr/wiki/Projekt:KDE_lo ... ja/softver )
2. javiti se Gorfu da vas doda u projekt kde-croatia kako bi imali pristup našem svn-u
3. odrediti u kojoj mapi želite datoteke prijevod (npr. /home/user/ )
Kod: Označi sve
cd /home/user

i skinite datoteke sa SVN-om
Kod: Označi sve
svn co https://kde-croatia.svn.sourceforge.net/svnroot/kde-croatia/kde4/summit/hr kde-croatia

4. podesiti Lokalize ovako (projekt i osobne informacije):
http://wiki.open.hr/index.php/Projekt:K ... BDNO.21.29
5. postupak prevođenja (to bi bilo ipak dobro da pročitajte na wikiju) kava
6. slanje promjena na SVN:
cd put/do/kde-croatia
svn ci -m "napisati sto je prevedeno"

(prvi put ćete vjerojatno biti zapitani za korisničko ime i zaporku, onu od SourceForgea)

To je to.

Za detaljnije i sve ostalo na pogledajte wiki ;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
:o

probam kad stignem, ali iskreno, mislim da bi puno više korisnika možda i radilo na ovome, da je manje zezanja sa ovim. znam da je najvažnija dobra volja, ali je puuno jednostavnije da su preko launchpada išli ili sl.
Dropbox reg. se i dobivaš 2GB odmah, a +250MB dobivamo i ti i ja ako se regaš preko ovog linka
How to

LastFM grupa LINUXZASVE join us
Avatar
Postovi: 651
Postovi: 651
Pridružen/a: 16 svi 2008, 13:58
Lokacija: Mostar
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: w10/ Linux Mint 19.3 Cinn
Ma kakav Launchpad - to je teško sranje za prevođenje (probao, taj nema ni glossary, niti prijedloge prijevoda - ništa, samo polje za unos prijevoda).

Uglavnom, imamo u planu uvesti web sučelje za prevođenje koje se synca s ovim sadašnjim sustavom, ali trenutno nemamo resurse za to.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Postoji naravno mogućnost ručnog skidanja i slanja:

Odaberete PO datoteku za prevođenje, odavde:
http://kde-croatia.svn.sourceforge.net/ ... /messages/
(pogledajte na wikiju što nije rezervirano i koji je prioritet)
Kliknete na ime datoteke te na novootvorenoj stranici kliknete desnim likom na download, pa Save As, i to najnoviju reviziju (ona skroz na vrhu).

Tu datoteku otvorite s Lokalizeom (ili nekim drugim alatom za prevođenje), prevedete je i pošaljete nazad (ili meni na mail ili uploadat na wiki ili negdje drugdje uploadat pa javit ovdje) :roll:

p.s. ali svaki način zahtjeva da prije pročitate o samom prevođenju na wikiju (stil, konzistentnost, korištenje rječnika itd.)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Ajmo onda ovako: koliko vas bi sigurno prevodilo ako postavimo prevođenje preko web pretraživača (tipa Launchpad)?

Ja sam spreman to posložiti, ali nema smisla da izgubim pola dana ako to nitko neće koristiti... kava
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.