Sada je: 28 ožu 2024, 09:08.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Ova tema je otvorena i služi isključivo radi korespodencije pri radu na OpenWikiju.

Sva pitanja, nejasnoće, prijedloge i nedoumice slobodno postajte ovdje.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Kako se uploada slika?

EDIT: Našao sam! U lijevom izborniku ima opcija "Postavi datoteku".
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:Kako se uploada slika?
EDIT: Našao sam! U lijevom izborniku ima opcija "Postavi datoteku".


Možeš i na drugi način. Npr. samo dodaj u tekst ovo
Kod: Označi sve
[[Slika:Primjer.jpg]]

sa extenzijom slike i pravim imenom. Kasnije kad snimiš promjene, samo klikneš na link i automatski te prebacuje na upload
Zgodne igre sa slikama
Ako želiš promjeniti horizontalnu rezoluciju, ali da zadrža aspect ratio tipkaš ovo (primjer je 300 pixela po hotizontali:
Kod: Označi sve
[[Slika:Primjer.jpg|300px]]

Ako želiš sliku poravnatu desno:
Kod: Označi sve
[[Slika:Primjer.jpg|right]]


Ili ako želiš dodati opis uz sliku i da je sve desno
Kod: Označi sve
[[Slika:Primjer.jpg|right|thumb|Tekst opisa]]
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Hvala, ovo je sve korisno.

Još samo jedna sitnica koju nisam skužio. Dakle [[naziv teme]] je link na temu koja je obrađena negdje na wikiju. Mene zanima kako napraviti link na posebni odlomak neke teme. Npr. recimo da imam ovako složene naslove:
-- instalacija grafičkih drivera
-- uključivanje desktop efekata

i sad se u drugom odlomku želim pozvati na prvi. Kako da napravim link? Ubiti, pogledaj ovo: http://wiki.open.hr/index.php/Ne_rade_3D_efekti_Ubuntu, pa će ti biti jasno kaj mi nije jasno :P.

EDIT: uf.. vidim da si popravio stvar. Sad mi je jasno kako ostvariti navedeno. (Zakaj dovraga žurim s pisanjem postova prije nego pogledam situaciju???)
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:i sad se u drugom odlomku želim pozvati na prvi. Kako da napravim link? Ubiti, pogledaj ovo: http://wiki.open.hr/index.php/Ne_rade_3D_efekti_Ubuntu, pa će ti biti jasno kaj mi nije jasno :P.

EDIT: uf.. vidim da si popravio stvar. Sad mi je jasno kako ostvariti navedeno. (Zakaj dovraga žurim s pisanjem postova prije nego pogledam situaciju???)


Hehe, samo ti pitaj. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Pitanje za KRATKU raspravu!

U rubrici GNU/Linux za početnike moje je inicijalno mišljenje da se sve stvari koje je moguće početnicima predoče putem GUI sučelja, a ne CLI-ja. Ono što je na tom nivou (početničkom) bitno, a NE MOŽE se riješiti GUI-jem, neka se rješava CLI-jem.

To ima svoje dobre strane u tome da se početnike ne plaši sa CLI-jem, nego ih se ostavlja u oku ugodnome i prijateljskom GUI-u pokazujući i time koliko je Linux postao dobar za obične korisnike, CLI sam mislio ostaviti za poglavlje GNU/Linux dokumentacija

Takvo razmišljanje, ima i svoju lošu stranu, a ta je da se korisnike već na početku zaglupljuje GUI-om, a CLI im se ostavlja stranim. Linux nije samo GUI, pa možda ne bi bilo loše početnike odmah učiti CLI-ju.

Ja i dalje zastupam GUI ideju, no želio bih čuti i vas! A da bih to olakšao, opalit ću i jednu anketu ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Sitnica!

Pazite da vam se interni linkovi ne poklapaju sa onima koji već postoje. Zato ih treba pažlivo nazivati.

Npr.

Ako napravite ovo:
Kod: Označi sve
[[Ubuntu]]

A takva stranica (koja sezove Ubuntu) već postoji, onda će doći do preklapanja. Mudrije je interni link nazvati ovako:
Kod: Označi sve
[[mobilni-CRONET-Ubuntu|Ubuntu]]
[[mobilni-CRONET-Mandriva|Mandriva]]
...

Lijevo od znaka "|" je ime linka, a desno je tekst koji će se pojaviti kao ime linka! To pravilo vrijedi za SVE interne linkove!!!!
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:Pitanje za KRATKU raspravu!

U rubrici GNU/Linux za početnike moje je inicijalno mišljenje da se sve stvari koje je moguće početnicima predoče putem GUI sučelja, a ne CLI-ja. Ono što je na tom nivou (početničkom) bitno, a NE MOŽE se riješiti GUI-jem, neka se rješava CLI-jem.

To ima svoje dobre strane u tome da se početnike ne plaši sa CLI-jem, nego ih se ostavlja u oku ugodnome i prijateljskom GUI-u pokazujući i time koliko je Linux postao dobar za obične korisnike, CLI sam mislio ostaviti za poglavlje GNU/Linux dokumentacija

Takvo razmišljanje, ima i svoju lošu stranu, a ta je da se korisnike već na početku zaglupljuje GUI-om, a CLI im se ostavlja stranim. Linux nije samo GUI, pa možda ne bi bilo loše početnike odmah učiti CLI-ju.

Ja i dalje zastupam GUI ideju, no želio bih čuti i vas! A da bih to olakšao, opalit ću i jednu anketu ;)

Neka se od početka uče na konzolu.
Tako će kasnije kad zagusti imati naviku i znati naredbe.
Linux nije Windows i treba imati naviku rada na konzoli, a ne klik-klik.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Snaga Unixa je upravo u CLI-u. To je čak i Microsoft uočio te počeo dorađivati CLI svojih windowsa. Usporedite samo CLI od Win9X, WinXP i Viste i vidjet ćete koliko vistin CLI ima više naredbi od xp-ovog, i koliko više od Win9X...

Glasao sam da treba početnike podjednako učiti CLI-u i GUI-ju, no tako sigurno nećemo privući ljude na linux. Zato bi IMHO bilo dobro napraviti oboje - objasniti stvar samo na GUI-ju (za one koji ne vole konzolu i linux im je samo jedna od avantura), te dodati link za objašnjenje iste stvari u CLI-u (za one koji zaista žele naučiti nešto novo). Tako ne bismo preplašili one koji se boje tipkanja naredbi, ali ne bi ni zanemarili one koji jedva čekaju da počnu kuckat po konzoli...
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:Glasao sam da treba početnike podjednako učiti CLI-u i GUI-ju, no tako sigurno nećemo privući ljude na linux. Zato bi IMHO bilo dobro napraviti oboje - objasniti stvar samo na GUI-ju (za one koji ne vole konzolu i linux im je samo jedna od avantura), te dodati link za objašnjenje iste stvari u CLI-u (za one koji zaista žele naučiti nešto novo). Tako ne bismo preplašili one koji se boje tipkanja naredbi, ali ne bi ni zanemarili one koji jedva čekaju da počnu kuckat po konzoli...


Možda i najbolja ideja dosada! :)

S time da ne treba stvarati novi link, nego sve na jednoj stranici, pod poglavljima GUI rješenje i ispod CLI rješenje....
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.