Sada je: 13 svi 2024, 06:08.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

https://github.com/cbuchner1/CudaMiner

evo miner za Nvidia GPU-ove :D
Postovi: 858
Postovi: 858
Pridružen/a: 21 lip 2012, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
ovaj miner -> Eobot -> ima već predefinirane postavke za bilo koji GPU, a možeš rudariti i sa CPU-om.

Ja trenutno rudarim DOGE coin. :thmbs-up
Avatar
Postovi: 93
Postovi: 93
Pridružen/a: 23 ožu 2013, 14:42
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 17 Xfce
razgovarao sam danas s kolegom o temi rudarenja.
totalno sam bio neupućen - bio sam uvjeren da se radi o financijskoj prijevari ( ponzijeva shema ) . on je na moju sreću imao dovoljno vremena i strpljenja da mi sve lijepo objasni. na kraju dana - čini mi se da bi kriptovaluta trebala imati mnogo prijatelja ovdje.

1) decentralizirana baza podataka je tehnološki kvantni skok u odnosu na današnje banke i njihove monopole
2) demokratski princip po kojem svaki rudar dobije siću i niko ne guli kožu nikome jest također sociološki kvantni skok u odnosu na kapital managere
3) privatnost i sloboda transakcija jest lijepa mogućnost koju treba pozdraviti

tek sam danas počeo razmišljati o ovoj temi i naveo sam ove tri prednosti kriptovalute koje mi se čine vrijednim podrške od naše zajednice. moram reći i ovaj detalj - do ovih saznanja NE bih mogao doći preko interneta, jer mi gugle nudi TAMNU stranu kriptovalute: izbaci mi stotine linkova koji me nagovaraju da otvorim račun u brokerskim kućama za kriptovalutu i da se kockam s mojim novcem.

rijetko , ili gotovo nikako ne nalazim članke koji bi naglasili DEMOKRATSKU vrijednost kriptovalute , na način kako mi je kolega ( također linux korisnik ) danas predstavio
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
moja generacija pamti srpskog pjesnika branka miljkovića po jednom jedinom stihu:

hoće li će sloboda umeti da peva
kao što su sužnji pevali o njoj ?

ovog stiha sam se sjetio sinoć kad sam pisao i razmišljao o kriptovalutama.

zamišljene su od divnih i pametnih ljudi u pokušaju da se ispravi velika nepravda suvremenog društva - bankarski sustav, ali su lakomost, gramzivost i pokvarenost ljudske vrste pobjedile kao i uvijek do sada u povijesti.

sama povijest nastanka kriptovalute govori o nesebičnosti i altruizmu ljudi koji su razvijali tu ideju - nisu željeli svoje ime isticati pa su se svi potpisivali zajedničkim nikom - Satoshi Nakamoto

loši dečki su pobjedili, bitcoin je postao poligon za lov u mutnom. toliko se forsira njegova nestabilnost da je postao neupotrebljiv za ono što je trebao postati - demokratsko sredstvo plaćanja.

pozivam ovu zajednicu da širi vijest i svijest o smislu i značenju pravedne i demokratske platforme - što zaista jest kriptovaluta.

nadam se da će se jednog dana pojaviti grupa poštenih ekonomista , kao što su bili pošteni i predani informatičari koji su osmislili ovu ideju. takva grupa ljudi mogla bi dovesti do toga da se kriptovalute koriste kako su zamišljene , a ne ovako kako se danas koriste
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
@kepica

Nije ti možda palo na pamet kako rudarenje troši previše resursa za ono što nudi?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la:@kepica

Nije ti možda palo na pamet kako rudarenje troši previše resursa za ono što nudi?


... ili da su NVidia i AMD/ATI dobrano "podmazali" aparat kriptovaluta u njegovim počecima znajući da će im se to višestruko vratiti :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
branac88 je napisao/la:@kepica

Nije ti možda palo na pamet kako rudarenje troši previše resursa za ono što nudi?


tko nudi ? što ?
ti si okrenuo pilu naopako !
ako ideš od premise - idem rudariti da zaradim ... onda si promašio osnovnu ideju kriptovalute.

osnovna ideja jest da koristiš resurse koje imaš ( običan CPU ) i rudariš bez želje za zaradom. UGASI kompjuter kad ga ne koristiš. ima nas toliko na kugli zemaljskoj da tvoj CPU može spavati mirno.

ako pročitaš članak o rudarenju koji NEMA veze s idejom i ciljem kriptovalute i narastu ti apetiti, kako to obezveređuje samu ideju ( koja NIKADA nije nudila laku zaradu )
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
bertone je napisao/la:
branac88 je napisao/la:@kepica

Nije ti možda palo na pamet kako rudarenje troši previše resursa za ono što nudi?


... ili da su NVidia i AMD/ATI dobrano "podmazali" aparat kriptovaluta u njegovim počecima znajući da će im se to višestruko vratiti :hmm


pravo je svake kompanije da agresivnom kampanjom dođe do zarade.
pri tome je sasvim normalno da se koriste lažnim podacima i lažnim obećanjima o zaradi.

tvoja je stvar da obaviš elementarnu matematiku i vidiš imaš li računa kupiti neki GPU samo u cilju rudarenja
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Nisam stručnjak, ali siguran sam da su rudari uvijek bili i biti će najslabije plaćeni, a rade krvavo.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6162
Moderator
Postovi: 6162
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 228 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
kepica je napisao/la:
bertone je napisao/la:
branac88 je napisao/la:@kepica

Nije ti možda palo na pamet kako rudarenje troši previše resursa za ono što nudi?


... ili da su NVidia i AMD/ATI dobrano "podmazali" aparat kriptovaluta u njegovim počecima znajući da će im se to višestruko vratiti :hmm


pravo je svake kompanije da agresivnom kampanjom dođe do zarade.
pri tome je sasvim normalno da se koriste lažnim podacima i lažnim obećanjima o zaradi.

tvoja je stvar da obaviš elementarnu matematiku i vidiš imaš li računa kupiti neki GPU samo u cilju rudarenja

Ovisi što i sa čime rudariš, može i ne mora biti profitabilno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.