Sada je: 29 ožu 2024, 02:22.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Optimus je napisao/la:
zlatkoA je napisao/la:mislim da li si probao instlirat taj linuxFX
i da li vredi to skidat ili ne ?
eto to..

Evo upravo se zabavljam sa njime, pokušavam na Shrikeov poticaj iz MX Linuxa napraviti za njega Live USB maker, ali nikako da se maknem sa 1%. U nekim stvarima sam prilično tanak i tu bih trebao pomoć. Moj PC je MBR (non EFI), i sada me zanima, jeli ovaj Wx uopće predviđen za MBR, ili ja ipak valjam gluposti...

Instalirati ću ga, ili ću to probati, ali samo na jedan od diskova, kada odvojim ovo što mi je bitno... Ovo u stvari radim na poticaj moga unuka kome trebaju Windows igrice i nešto slično, inače ne bih se previše sa time zamarao...
U svakom slučaju, svaka pomoć je dobro došla...

Imao sam starije računalo koje nije podržavalo USB boot, premda je u BIOS opcijama bilo navedeno. Ne znam da li je to problem u ovom slučaju sa USB-om.
Tako da ako si dobro napravio live USB i računalo ga ne može uopće pokrenuti moguće da je tu problem.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:
Optimus je napisao/la:
zlatkoA je napisao/la:mislim da li si probao instlirat taj linuxFX
i da li vredi to skidat ili ne ?
eto to..

Evo upravo se zabavljam sa njime, pokušavam na Shrikeov poticaj iz MX Linuxa napraviti za njega Live USB maker, ali nikako da se maknem sa 1%. U nekim stvarima sam prilično tanak i tu bih trebao pomoć. Moj PC je MBR (non EFI), i sada me zanima, jeli ovaj Wx uopće predviđen za MBR, ili ja ipak valjam gluposti...

Instalirati ću ga, ili ću to probati, ali samo na jedan od diskova, kada odvojim ovo što mi je bitno... Ovo u stvari radim na poticaj moga unuka kome trebaju Windows igrice i nešto slično, inače ne bih se previše sa time zamarao...
U svakom slučaju, svaka pomoć je dobro došla...

Imao sam starije računalo koje nije podržavalo USB boot, premda je u BIOS opcijama bilo navedeno. Ne znam da li je to problem u ovom slučaju sa USB-om.
Tako da ako si dobro napravio live USB i računalo ga ne može uopće pokrenuti moguće da je tu problem.

Podržava računalo USB boot, ali sa alatom MX Live USB Maker, nikako da završim proceduru, odnosno stane na 1% i ne mrda... Na kraju ipak kada nasilno završim, slika USB-a je na izgled kompletna, istovjetna slici DVD instalacije koja je prošla uredno, a što kod USB-a ne prolazi... Mene malo zbunjuje EFI mapa i efi.img iz sadržaja instalacije, ali to je očigledno opcija za odgovarajuća računala...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:Podržava računalo USB boot, ali sa alatom MX Live USB Maker, nikako da završim proceduru, odnosno stane na 1% i ne mrda... Na kraju ipak kada nasilno završim, slika USB-a je na izgled kompletna, istovjetna slici DVD instalacije koja je prošla uredno, a što kod USB-a ne prolazi... Mene malo zbunjuje EFI mapa i efi.img iz sadržaja instalacije, ali to je očigledno opcija za odgovarajuća računala...

Probaj s ostalim alatima osim tog MX... ima Unetbootin, ili
balenaEtcher je odličan i preporuka.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Podržava računalo USB boot, ali sa alatom MX Live USB Maker, nikako da završim proceduru, odnosno stane na 1% i ne mrda... Na kraju ipak kada nasilno završim, slika USB-a je na izgled kompletna, istovjetna slici DVD instalacije koja je prošla uredno, a što kod USB-a ne prolazi... Mene malo zbunjuje EFI mapa i efi.img iz sadržaja instalacije, ali to je očigledno opcija za odgovarajuća računala...

Probaj s ostalim alatima osim tog MX... ima Unetbootin, ili
balenaEtcher je odličan i preporuka.

Upravo tako, balenaEtcher je sve odradila odlično na ovome Linuxfx, odnosno Windowsfx10.5, nekakvom surogatu Windowsa u Linuxu...

Za sada neka se sa time zabavljaju malo bolji znalci od mene, pomalo nedorađen font, kombinacija platformi... traži još dorade, ako mogu dati nekakav svoj sud... Moguće je da ima više mogućnosti nego što ja mogu iskoristiti.

Znam da ne volite mješanje tema ali volio bih čuti tvoj komentar na:
viewtopic.php?f=18&t=14281
Ja to zovem perfekcionizmom, u ne baš uvijek u pozitivnom kontekstu, iako to ima jedan ne baš lijep izraz...
Jeli mi ovo od ikakva značaja, te trebam li i kako uklanjati ovaj crveni [FAILED] iz svoga boot loga, budući da sve ostalo funkcionira bez problema ?
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
E hvala Optimus...
Znači radi ...i to mi je ok...eh sad koliko je to tvoje računalo jako
mislim staro, ako smijem pitat..jer nisam siguran da bi to radilo na mom oldtimeru
1.6ghz p4 512 mb rama , to sigurno traži 1bg rama
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
zlatkoA je napisao/la:E hvala Optimus...
Znači radi ...i to mi je ok...eh sad koliko je to tvoje računalo jako
mislim staro, ako smijem pitat..jer nisam siguran da bi to radilo na mom oldtimeru
1.6ghz p4 512 mb rama , to sigurno traži 1bg rama

Da, zavrtio se ovom okruženju, a što je malo više od 512 MB...
Kod: Označi sve
optimus@debian:~$ date && systemd-analyze && inxi -SCGDm && free
sri,  2.09.2020.  13:29:32 CEST
Startup finished in 5.667s (kernel) + 8.200s (userspace) = 13.867s
graphical.target reached after 3.603s in userspace
System:    Host: debian Kernel: 4.19.0-10-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 3.8.8 Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Memory:    RAM: total: 3.82 GiB used: 2.89 GiB (75.7%)
           RAM Report: permissions: Unable to run dmidecode. Root privileges required.
CPU:       Topology: Dual Core model: Pentium E5400 bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB
           Speed: 1200 MHz min/max: 1203/2700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1200 2: 1200
Graphics:  Device-1: Intel 4 Series Integrated Graphics driver: i915 v: kernel
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel G41 v: 2.1 Mesa 18.3.6
Drives:    Local Storage: total: 745.23 GiB used: 20.80 GiB (2.8%)
           ID-1: /dev/sda vendor: Patriot model: Burst size: 223.57 GiB
           ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD3200AAJS-60M0A1 size: 298.09 GiB
           ID-3: /dev/sdc vendor: Kingston model: SA400S37240G size: 223.57 GiB
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:        4006048     2963688      248416      312988      793944      500160
Swap:       5002236      200224     4802012
optimus@debian:~$

Inače pokrenuo sam neke opcije za Windows usklađivanje, koje su mi se učinile zanimljive, ali iskreno, meni nerazumljive, i zbog toga bih vollio da ga netko malo bolje prostudira...
Moj osobni dojam je, da baš nije dorađen do kraja, što je na kraju krajeva i očekivano...

Ovo je navod sa jednog weba:
Minimum requirements

In order to use this distro we don’t need to have any very advanced hardware. It will be enough to have a dual-core processor and 2 GB of RAM to be able to use it without problems. Although these minimum requirements may be somewhat higher than those of Windows, the performance we obtain under equal conditions is extremely superior.

U međuvremenu sam ga prekrio sa ZorinOS, koji je iduća opcija sličnosti sa Win, ali i to je prilično uvjetno... Navodno Win10 unutar sebe ugrađuje nekakve opcije međusobnog prepoznavanja... povezivanja... šta li već...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
zlatkoA je napisao/la:E hvala Optimus...
Znači radi ...i to mi je ok...eh sad koliko je to tvoje računalo jako
mislim staro, ako smijem pitat..jer nisam siguran da bi to radilo na mom oldtimeru
1.6ghz p4 512 mb rama , to sigurno traži 1bg rama

Da probaš sa ovim, ako te zanima samo Linux
https://www.makeuseof.com/tag/linux-distro-space/
https://www.techradar.com/news/best-lig ... nux-distro
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Hmm
da ok kužim znači morat ću dodat još jedan sata disk(160GB) na ovaj moj dual core
komp te onda bi mogao instlirat te novije distre
a na ovom jako starom imam Puppy instaliran koji radi vrlo fino imam čak i wine 1.4 sa kojim mogu pokrenut neke moje programe koje sam programirao na Windowsima.
probao sam stavit taj Bodhi kiji mi iszgleda onako cool...instacija je krenula fino i sve se činilo ok dok nije samo zablkirao negdje pred kraj i ništa...

ja inače tražim stare distre na ArchiveOS stranici..e tamo ima zbilja svašta a i neke stare distr su zbilja vrlo dobre.
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
Šteta što si imao problema sa Bodhi instalacijom. Enlightenment je stvarno posebno radno okruženje. Provjeri je li ISO u redu i te stvari... Ako ti se ne da to raditi, uvijek možeš isprobati AntiX. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
zlatkoA je napisao/la:Hmm
...
Probao sam staviti taj Bodhi koji mi izgleda onako cool...instalacija je krenula fino i sve se činilo ok dok nije samo zablokirao negdje pred kraj i ništa...
Ja inače tražim stare distre na ArchiveOS stranici..e tamo ima zbilja svašta a i neke stare distre su zbilja vrlo dobre.


Dupin me zaintrigirao sa ovim Bodhi, vjerojatno ću ga isprobati, makar u Live modu...
Probaj i ti sa zadnjom verzijom: https://distrowatch.com/?newsid=10858, možda ti se posreći...
Nisam imao potrebe za ovim malim instalacijama... Meni je samo Mint stvarao probleme (LMDE 4), a i tokom vremena razvuče podizanje, tako da sam ga napustio, iako sam mislio da će biti moja glavna distribucija...

Sada sam na Debianu, i mislim da nema više previše eksperimentiranja... Zaista, provjeri ovaj Bodhi ili antiX, nekada su razlozi trivijalni, a traže minimalne PC snage...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.