Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Pravila foruma

U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Odgovori

Re: Hrvatska Linux distra?

17 ožu 2022, 11:31

zlatkoA je napisao/la:ahh arch ...nikad probao ..to je glomazno
nešto malo kao puppy...

Kako to misliš Arch je glomazan? :hmm
Po čemu je Arch glomazan kad biraš sam što želiš imati instalirano? :hmm

Re: Hrvatska Linux distra?

17 ožu 2022, 15:57

ma dobro ..krivo sam se odrazio...
davno davno probao arch32 bit ...zahtjevao je punio rama ,prije možda 3-4 gd
probao manjaro ..isto nešto mu ne paše ali na jednom starijem kompu
dok recimo debian,ubuntu mogu biti vrlo mali,nisam još dosad vidio niti jednu
arch based distro da je nešto mini

Re: Hrvatska Linux distra?

17 ožu 2022, 17:22

Pa, to jel velika ili mala distra je manje bitnije od toga što je rolling release što arch i sve ostale takve automatski diskvalificira od ideje "nacionalne distribucije". Nije da je W10 tu nešto bolji.

Re: Hrvatska Linux distra?

18 ožu 2022, 01:53

bertone je napisao/la:
shrike je napisao/la:Nacionalna distra ima smisla *samo* ako ju radi i održava država kao strateški resurs. Tu bi se moglo raditi na svačemu, od toga da se garantira OS koji nije pod izravnom kontrolom stranih država, da rade svi certifikati i ostalo na tome bez da građani morjau išta dodatno platiti itd. Raditi "nacionalnu distru" samo da ju imaš je u startu mrtav projekt.



Kako misliš da država napravi linux distribuciju kad je linux free, a ako je nešto free kako smračiti lovu?

Ma ima načina :D preko kuma otvoriš firmu i lijepo središ preko natječaja da kumova firma održava distru.

Re: Hrvatska Linux distra?

18 ožu 2022, 08:35

A probali su u Ministarstvu branitelja pa nije išlo.

Re: Hrvatska Linux distra?

18 ožu 2022, 16:26

bertone je napisao/la:A probali su u Ministarstvu branitelja pa nije išlo.

Baš mi je to palo na pamet. Pretekao si me. Da se neki grad, županija, država... odlučila polako prebaciti na linux, bilo bi super. Ne treba nacionalna distra. :kava
U Ministastvu branitelja je trebao ići Xubuntu, ako se dobro sećam.

Re: Hrvatska Linux distra?

18 ožu 2022, 19:47

dupin je napisao/la:Baš mi je to palo na pamet. Pretekao si me. Da se neki grad, županija, država... odlučila polako prebaciti na linux, bilo bi super. Ne treba nacionalna distra. :kava
U Ministastvu branitelja je trebao ići Xubuntu, ako se dobro sećam.


Da, išao je Xubuntu i LibreOffice, ali jbg :sokiran

Re: Hrvatska Linux distra?

20 ožu 2022, 17:32

ma to za gradove ,općine ..etc zaboravite ...
jedino ako dođe direktiva iz Unije..onda možda..
ja sam mislio onako free...open za entuzijaste ne nekakav BigOS

Re: Hrvatska Linux distra?

20 ožu 2022, 18:07

Nijw sve u direktivama EU. Primjeri prelaska na linux mogu biti npr. njemački gradovi, neka francuska ministarstva, portugalske škole... samo treba imati političke volje.

Re: Hrvatska Linux distra?

21 ožu 2022, 08:59

dupin je napisao/la:Nijw sve u direktivama EU. Primjeri prelaska na linux mogu biti npr. njemački gradovi, neka francuska ministarstva, portugalske škole... samo treba imati političke volje.


Mislim da je više poanta bila u tome da se ništa neće desiti ako ih netko ne izforsira.
Odgovori