Sada je: 28 ožu 2024, 10:13.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
bsd je bolji od pola linux distribucija, samo zbog portova...
isti gentoo...
samo ne koristi tekstualne konfiguracije koliko gentoo, kompajlirao sam ga cijelog... jos ga imam, freebsd
nikakve razlike
jedino se sys call,ovi drugacije zovu, i drugaciji datotecni sustavi, sve je u principu isto, oboje su unix like
jedino sto mi se ne svidja kod bsd je kernel... meni osobno koji volim eksperimentirati jer nema ni 5% twikova naspram linuxa... ali je zato sigurniji

ja xinitrc gledam kao konfiguraciju desktopa ne kao skriptu... puno je sigurnije u njoj podesiti desktop nego u windows managerima i de-ima, kad se kombiniraju razlicite stvari sa razlicitih desktopa
stavis npr nekom windows manager drugi panel, drugi menu, feh, compton, u konfiguraciju a njegove maknes pa poludi i vrti onaj sat na misu...
a ako stavis panel, menu, comton, feh, conky ..u xinitrc i podesis ih tamo ili -c /path/to/conf.. i na kraju exec wm, a u njemu maknes sve viska... radi ko sat jer teret pada na server a ne na windows manager
vecina windows managera, awesome, i3 rade bolje kad im dodatke stavljas u xinitrc a ne njima u konfiguraciju

to i jest svrha xorga ali xorg je star ko biblija i nekad je radio svoje ali danas dok su se desktopi razvili..., danas su windows manageri samo hackovi koji rade nesto sto bi trebao raditi xorg a rayni developeri umjesto da se prikljuce xorgu i razviju ga... rade bas skripte za njega - windows managere.. tako to ide, svaki hoce svoje...
ali zato je tu korisnik da iskoristi xorg i oslobodi desktop jer sve ono sto bi trebao raditi xorg rade razlicite desktop konfiguracije i bas tu je prava zbrka. Jedna xintrc skripta moze biti dobar windows manager
isto sto je xinit xorgu, to je wayfire waylandu a wayfire je cijeli windows manager
wayland ce to poraviti, jos je uvijek u razvoju i bas razmisljam da ga probam na archu umjesto xorga... on je puno pametniji program
xorg je u banani
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
wow..
šta da kažem...abnetta ..ti si prvi nakon dugo vremena zbilja interesantan
linux korisnik.
E sad da se vratim malo na distribucije.
Nešto sam pretraživao po ArchiveOs stranice te gledao u te starije distribucije.
Ne mogu reći ima ih stvarno dobrih i dorađenih ali su nažalost nestale.
jedna od manjih ako ne i stvarno mala sudeći po veličini ISO slike je Murix
nisam vjerovao samo 28MB iso image :thmbs-up
dakle skinem ja to pa pokušam pokrenut u qemu na Win7 i to krene
ali nakon nekoliko poruka se smrzne..
pomislim pa nije valjda da to zahtjeva neki ultra stari komjuter za rad a takvi ne mogu ni bootat sa
USBa...eto onda odustanem.
Onda nađem Dream Linux kao on ima mkdistro program u kojem navodno je moguće
remaster distre napravit ..da izgleda da je ali najprije mora biti instliran a hard.
I to starija verzija 3.5 koja izgleda bolje...
e dakle onda nađem Lunar Linux..i to skinem i pokrenem u emulatoru
opa ...to čudo zahtjeva znanje koje ja nemam a ni toliko vremena da se zezam sa tim.
Da taj Lunar je baziran na onom Sourceru kopji si ti spominjao.
Zašto ovo pišem...
Pa htio sam nešto sklepati i sam ali nemam pojma baš odakle kreniti
sve kvragu izgleda previše komplicirano za moj mali mozak pface
e sad ..da li imaš kakav savjet?
a kako vidim imaš iskustva s tim...
možda bi mogao pokreniti nakav tutorijal za one koji žele napraviti svoju distribuciju
barem nakavu minimalnu bez puno muke( ako je to upće moguće?)
pozdrav ...
(ps.... nadam se da imaš nekakv odgovor)
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
Tiny Core Linux je poprilicno jednostavan i minimalan... ima 16mb iso
od binary distra.
Od Source distra je najjednostavniji Lunar ali on je povijest i Gentoo
Kod Gentoo je bitno ne odabrati profil, tj ne odabrati desktop profil. Npr ako uymes desktop profil, on ti defaultno u ebuild stavi use fagove za desktop koji ne trebaju za pola aplikacija i tako dobijes sustav sa cca 200 aplikacija vise i 1,5 Gb vise prostora zauzima, nesto od tih flagova mozes kontrolirati a nesto tesko. Ako odaberes desktop gnome ili desktop kde profikle, zavrsis sa 400-600 suvisnih aplikacija.
Ako odaberes minimal profil, naci ces se u problemima i sve ces manualno morat konfiguirat jer ces dobiti gimp koji ne cita png ili media player koji ne lista nista u playlisti i sl... ali ces na kraju zavrsiti sa minimalnim i brzim sustavom kad sve slozis.

Tako da ovisi sto zelis, ako zelis nesto na brzinu bez puno muke... uzmes TinyCore ili cak Alpine,
ako se zelis malo vise zabavljat, uzmes Gentoo za pocetak a kasnije mozes preci na druge source distribucije tipa Exherboo, Gobo, Source Mage...
Gobo je najlaksi medju njima za instalirat, instalacija mu je slicna Slackware ali nakon sto ga instaliras.. dalje radit s njim je tesko... sve je drugacije, jedva da lici na Linux i puno errora kod komajliranja.
SM I Exherboo su smrt ziva za instaliranje... tako da ti je Gentoo u toj kategoriji najbolji i ima najbolju dokumentaciju ali treba pazit s njim jer upravo zbog svih tih ebuild skripta koje su tu da korisniku olaksaju, moze zavrsiti bloatini sustav ni po cemu brzi od klasicne distribucije. Ono sto ti defaultni desktop profili daju je sve ono sto genericne distribucije poput archa ili debiana imaju iskompajlirano u svojim paketima. Tako da vise optimiziras u make.conf nego sto kustomizras u package.use, za potpunu kustomizaciju ti treba minimal profil,
jer za brzinu je znacajnija kustomizacija sustava od same optimizacije.
To je prednost gentoo ili SM. U nekom LFS ili Exherboo bi morao manualno pisati ./configure skripte da izbacujues silinu nepotrebnih podrska iz paketa, dok Gentoo to olaksva use flag konfiguracijom a Source Mage dosadnim pitanjima...
Tu je razlika, binarne distribucije ne mozes kustomizirat jer je paket kakav je i hoce svoje depencije za koje je komajliran, ako ga ides kompajlirat onda te ceka pisanje ./configure skripte. Samo po sebi "./configure, make, make install" nemaju smisla i to se radi samo kad nema paketa u repozitoriju ili ga iz nekog drugog razloga ne mozes instalirat.
Kustomirira se za bolju stabilnost i brzinu... sigurno da je jedan wpa_supplicant brzi i stabilniji ako ima samo jednu jedinu podrsku za psk koja ti treba a ne njih 10, + podrske za smart card i kojekave gluposti koje ima...
paket po paket, tako cini sustav drugacijim na kraju...
probaj na genricnoj disti obrisati lib za smart card, ili lib za bluetooth... nece se htjet pokrenuti desktop vise jer ce panelu faliti taj lib za ciji je widget kompajliran... pa se onda pitas kakve veze imaju bluetooth i desktop.. ali eto.. to su genericne distribucije gdje sve ima veze sa svime
Ili obrises libove za network file system koji su povezani sa udsikom a on sa partedom a parted sa grubom i na kraju ne moze butati vise zbog gluposti koja ti ne treba a mora biti tu..
Tzv Slackware problemi, ides na custom install i obrises sve sto si siguran da ti ne treba a na kraju ti nist vise ne radi...maknes lib za cd-rom, ni jedan media player vise ne radi...maknes efi libove, grub ne radi..
samo te ./configure..i make spasi... ili reinstall 10 puta dok ne nadjes kombinaciju koja radi.. zato je Slackware dobra skola, nauci kako su stvari povezane u genericnim distrama. za razliku od nekog Archa gdje su mogucnosti biranja libova i dependencija gotovo nikakve.
Source distibucije su tu za korisnike koji zele sami plesti te veze u sustavu.

Ne znam sto bih mogao preporucit, ako uzivas u tome, sve ce ti bit zabavno..
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Hvala na pojašnjenju nekih stvari ...ali mnoge od njih mi baš nisu jasne,
Ja sam ti noob za te stvari ..mislim znam kompajlirat na windozima ali
na linuxu ufff meen.
Kao prvo šta dakle treba:
imati particiju na ext4 iimati već instalirani linux na njem?
Našao sam neki OneFileLinux na githubu..i lik kaže da je svega 20MB
ali to je neki .efi file ...
pa kako to prebciti u ISO?
navodno je baziran na alpine linuxu...
lik je ubacio par wifi programa koliko vidim sa screenshota..
šta misliš o tome?
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
Ne moyes efi u iso.
Ne koristim UEFI pa ne znam kako to ide. Mozda neko ko koristi....
Kod UEFI, Linuxi rade svoje direktorije u EFI particiji. Trbao bi vjerojatno napravit efi particiju i u nju staviti taj direktorij i onda bi ti efi boot manager ili grub sa podrskom za efi ucitao taj file u menu....
Kompajliranje na Linuxu je jednostavno, zbunjujuce moze biti konfiguiranje (priprema za kompajliranje) jer tu odrdjujes kakva ce aplikacija biti i kako ce raditi.. Samo kompajliranje je prilicno automatski proces.
Ne znam zasto kopas po tim nekim x, y linuxima sa githuba ... tu bez dobre autorove dokumentacije u sustavu neces moci nista.
Ali mozes probat, ako korisits UEFI i autor kaze da ima network support, probaj butat konfiguirat net i pingat nesto ako radi... dalje slijedis alpine dokumentaciju ako je baziran na alpine...
Iako nemam ideju sto bi to bilo ,, jer sto ce taj efi butati jednom kad ga grub pokrene u memoriji... ??? nema particije sa rootom ili uz efi dolaze drugi direktoriji (trebali bi).. u tom slucaju napravis particiju i file sustav i kopiras ih sve tamo (ili odarhiviras) i odredis efi fileu ili u grubu di je ta particija... Iqako mi je cudno da nesto sto bi trebalo pokrenut kernel s root ima 20Mb, i 2 bi bilo previse... osim ako nije kernel uguran u to ali nema mi smisla, i s krenelom bi bilo 20Mb previse, a sve vise od toga nema smisla da bude u .efi, tako da ne znam sto bi to moglo biti....
Imas link?
Bolje uzmi nesto normalnije, neku distribuciju tipa tinycore, ne te sa githuba....
Zadnja izmjena: abnettaa; 06 tra 2019, 11:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Iskreno nisam imal pojma sa se Source Mage i Lunar Linux jos razvijaju. Davno je to bilo.

Za UEFI je potrebno napraviti 2 particije, bios boot i efi, bios boot na ext2 i efi na fat 16 ili hat 32 s time da 32 radi kasnije najmanje problema. I onda treba paziti u koj folder se mounta koja particija i na to voditi racuna kod instalacije boot loadera. Mozda je najlakse za to nauciti prvo napraviti uefi gentoo instalaciju.
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
Ma niam ništa kopao po githubu nego sam slučajno naišao na to
tipkajući mini linux custom distro - ili nešto slično ? neznam točno
da izgleda da uefi ili .efi file zahtjeva podršku biosa ili nešto kao efi particiju na USB stiku
nisam siguran.
link evo:
https://github.com/zhovner/OneFileLinux
ne kužim ali lik kaže kako je to njemu odlično i nisam siguran da li j to 64bit ili 32 bit distra?ž
Ja bih da jee radije 32 bitna tako da se može koristiti na starijima kompovima.

Eh sad ..imam jedno pitanje ako nije problem.
Našao sam isto nešto (slučajno)
Kako napravit linux (slax) na windowsima...
Mislim da je to nekakav how to...
Navodno raspakiraš Slax ISO(ili derivat slaxa) sa WinRar te samo ubaciš slaxove module u njega.
Da li je to moguće na takav način?
Igleda mi malo sumnjivo?
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
Kažeš tinyCore.
Evo upravo sam pogledo filimić sa youtuba - tinyCore 4.1 sa ezremaster.
pa bi imaonekoliko pitanja ako nije problem?
ILI MOŽDA BI BILO BOLJE OTVORITI NEKI NOVI TOPIC?
ali neznam gdje na forumu?
pa bi recimo svi mogli probati ako imaju želju tako nešto napraviti.

1.Recimo da želim izbacit nepotrebne stvari i dodati neki moderniji WM
kao Budgie ili nešto slično ali možda manje?

2.Na tom videu tip koristi sdr0...koji mu je to disk?
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq
tinycore ne instalira desktop, livecd samo ima desktop. morat ces sam instalirati xorg i sve
sdr0 je media, vjerojatno cdrom ili usb su mu mountani na njega s kojih korisit iso.

inace, kad si spomenuo onaj predhodni baziran na alpine
zasto ne probati alpine ?
meni je alpine nakon gentoo i voida najbolja distribucija. svakako bi je preporucio
ali buduci je namijenjena serverima i firewallima, zahtijeva custom kernel za brz rad desktopa.... (mozes neki slackware kernel i module skinuti i staviti ako ne zelis sam raditi kernel)
mozes je instalirati iz postojece linux distribucije ili s bilo kojeg live cd-a

https://wiki.alpinelinux.org/wiki/Insta ... n_a_chroot

ali mislim da bi kao pocetnik trebao mozda krenuti od laksih distribucija tipa arch, onda tek na tinycore i alpine
arch je out of the box, ove su ukljestene... nece ti xorg povuci xinit ni drivere za tipkovnicu i mis....
alpine dolazi bez kernela pa ces se morat snaci i ostatak baze instalirati sam (kernel headere, kmod, ...) i normalno, napraviti /boot direktorij za kernel i po potrebi grub ali ti je uvijek bolje kod takvih minimalnih linuxa imati vec postojeci linux sa instaliranim grubom i onda samo dodavati loadere u njega nego instalirati grub

otvorit cu temu o alpine linuxu kad nadjem vise vremena pa cu malo bolje opisat kako ga instalirati
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.