Sada je: 29 ožu 2024, 07:01.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
MX OS Linux
13 vel 2019, 22:04
Naletio na simpatičnu distru, baziranu na Debianu. Kratko ju digao Live i čim stignem instalirat ću je za probu. Izgleda mi obećavajuća da bi mogla i ostati na stroju. :-D https://mxlinux.org
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Već nekoliko mjeseci na laptopu. Preporuka. Slaže se i @Dedoimedo.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Već nekoliko mjeseci na laptopu. Preporuka. Slaže se i @Dedoimedo.


Koje bi bile prednosti Debiana u odnosu na MX Linux.

Jasne su mi prednosti MX Linuxa, laksi za pocetnike, defaultno ukljucuje non-free repos, driveri itd, ali zanima me sto je s prednostima koje ima Debian, ili sto gubim sa MX u odnosu na Debian?

Googleam ali ne nalazim nista konkretno. Debian je respected distra ... i slicna objasnjenja ... no zanima me konkretno.
Debian 10, Windows 10, MacOS
Avatar
Postovi: 210
Postovi: 210
Pridružen/a: 05 srp 2009, 09:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: Debian
@ecvis17

Nema savršenog operativnog sistema, svaki ima neke svoje mane i prednosti. Tako je i sa linux distrama. Os i drajveri su samo interface izmedju apk i hardvera a najbitnije su apk koje koje svakodnevno koristis.

Kad jednom podesis os i tebi potrebne apk, tak bu svejedno koja distra je u pozadini, a one najcesce upotrebljavane apk ( libreoffice, gimp, vlc, browser...) rade na svakoj distri.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
ecvis17 je napisao/la:
Koje bi bile prednosti Debiana u odnosu na MX Linux.

Jasne su mi prednosti MX Linuxa, laksi za pocetnike, defaultno ukljucuje non-free repos, driveri itd, ali zanima me sto je s prednostima koje ima Debian, ili sto gubim sa MX u odnosu na Debian?

Googleam ali ne nalazim nista konkretno. Debian je respected distra ... i slicna objasnjenja ... no zanima me konkretno.


Osnovna je prednost što je Debian distra s neusporedivo duljom tradicijom. Debian je jedna od tri najstarije GNU/Linux distre, traje četvrt stoljeća i ima vrlo široku i aktivnu bazu korisnika. Tisuće ljudi sa svih kontinenata razvijaju Debian. U usporedbi s njime, MX Linux je utemeljen "jučer" i ima daleko manji broj aktivnih razvijatelja. To konkretno znači da nije izgledno da će se Debian "sutra" ugasiti i prestati se razvijati, dok je s manjim distrama poput MX Linuxa ta opasnost bitno veća. Zadnjih godina gasile su se i neke relativno popularne i solidne distre, poput Solusa i Antergosa. Istina je da bi u nekom drugom obliku kasnije nastavile s radom, ali ipak su njihovi korisnici prošli mnoga iskušenja i sigurno nije svejedno kad nakon višegodišnjeg redovitog rada s jednom distrom iznenada stigne obavijest da se ona gasi i treba naći alternativu. Dakle, Debian je trajan i pouzdan i nije vjerojatno da će nestati kao projekt i time ostaviti korisnike na cjedilu.

Tako široka baza na koju se oslanja Debian (tradicija i mnoštvo razvijatelja) stvorili su vjerojatno najširi izbor slobodno dostupnog softvera u svijetu GNU/Linuxa. Jedino se AUR donekle može usporediti s mnoštvom programa iz Debianovih repozitorija, ali po statistikama ipak zaostaje. To u praksi znači da je u Debianovim repozitorijima ili izravno na webu moguće pronaći, učitati i instalirati gotovo svaki potreban driver ili aplikaciju koja nas zanima. Kratica .deb je valjda posvuda prisutna gdje su ponuđene GNU/Linux varijante programa. Dakle, ako nešto nedostaje u Debianu, velike su šanse da ćemo naći i instalirati čak i "ručno", ako treba (odnosno, instalirati kroz terminal i prethodno učitati neposredno s weba, ako baš nema u repozitorijima). Kod MX Linuxa može biti teškoća u pronalaženju potrebnih programa, iako su njihovi repozitoriji također oslonjeni na Debian.

Zatim, Debian nudi mnogo različitih radnih okruženja (desktop environment, DE). Manje distre, poput MXL, imaju najčešće samo jedno ili dva radna okruženja za svoje korisnike (Xfce je baš preporučeni izbor za MXL, dok Debian zastupa cijeli niz radnih okruženja gotovo u jednakoj mjeri). Manje distre ne mogu podržavati veći broj radnih okruženja; poznato je da je i Linux Mint prije koju godinu odustao od radnog okruženja KDE, koje je ranije nudio korisnicima zajedno s Matom, Cinnamonom i Xfce-om. Takav postupak opet može značiti nevolju za one korisnike koji su izabrali baš to radno okruženje.

Napokon, MX Linux nastao je kao fork (ogranak) Debiana u kombinaciji s Antix Linuxom. Dakle, bez Debiana ne bi bilo MX Linuxa. Prilikom instalacije Debiana lako je aktivirati non-free i contrib repozitorije, pa čak i instalirati hibridnu ISO-sliku koja u startu ima aktivirane te dodatne repozitorije. Mislim da su sve ovo prednosti Debiana u odnosu na MXL, iako je MXL osmišljen i dizajniran da bude prijateljski nastrojen prema korisnicima koji tek ulaze u GNU/Linux. Činjenica da Debian na početku ima Systemd, a MX Linux Sysvinit, ne igra ulogu među takvim korisnicima. Primjena tog početnog "demona" izazvala je velike sukobe među razvijateljima Debiana i čak odcjepljenje velike skupine, koja je zatim pokrenula zasebnu distru nazvanu Devuan. Međutim, u svakodnevnom radu mi, mali smrtnici, ne zapažamo takve razlike.

Dakle, u odnosu na MX Linux, Debian je distra koja nudi stabilnost (duga tradicija, brojni razvijatelji i široka primjena u brojnim ustanovama diljem svijeta jamče da neće nestati preko noći), vjerojatno najbogatiji softver u GNU/Linux svijetu i veliki izbor radnih okruženja. Usudio bih se reći i da je već jako prilagođen početnicima, što je zapravo i izazvalo neke potrese i podvajanja unutar same zajednice, jer su se mnogi stari razvijatelji protivili pojednostavljenju distre, do kojega je došlo. Debian je otac MX Linuxa, a sinovi nisu uvijek jači od očeva ;)
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:To konkretno znači da nije izgledno da će se Debian "sutra" ugasiti i prestati se razvijati, dok je s manjim distrama poput MX Linuxa ta opasnost bitno veća. Zadnjih godina gasile su se i neke relativno popularne i solidne distre, poput Solusa i Antergosa.


Koliko je ovo vjerojatan scenarij? Što nije da je Solus, rad jednog Developera? MX nije jelda?

rudar je napisao/la:... iako su njihovi (MX linuxovi) repozitoriji također oslonjeni na Debian...


Egzektli!

rudar je napisao/la:manje distre ne mogu podržavati veći broj radnih okruženja.


Ok, to mnogima može biti legitiman problem, ali meni nije, ja ionako ciljam na xfce. U oba slučaja.

rudar je napisao/la:Napokon, MX Linux nastao je kao fork (ogranak) Debiana u kombinaciji s Antix Linuxom.


Da, i upravo ova činjanica, ako ja nešto krivo nisam shvatio, znači da mnoge od karakteristika Debiana, velik broj kompatibilnog softwera, stabilnost itd ... MX linux dijeli sa Debianom.

Da probam sumirati:

nedostaci MX linuxa:

— manja distra se može ugasiti ako dosadi developerima raditi na njoj ili useri izgube interes i pređu na nešto drugo
— manji izbor radnih okruženja

Zajedničko:
— sav debian compatible softwer je dostupan i MX linuxu
— stabilnost bi trebala također biti tu jer je baziran na stable verziji (?)

nedostaci Debiana:
— manje jednostavan za početnike
— neke korisne aplikacije samo za MX (instaler npr)
— po defaultu lakši (? jel ovo istina)

PS
da se razumijemo, ja sam sam više sklon Debianu, ali nemam neki argument osim, da je major distra pa je eto neće ugasit za sve godine ... ako ima još prednosti volio bih da znam :)
Debian 10, Windows 10, MacOS
Avatar
Postovi: 210
Postovi: 210
Pridružen/a: 05 srp 2009, 09:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: Debian
Ne postoji distra s kojom će sve raditi out-of-the-box. Zato je bolje imati Debian nego fork, jer ćeš se lakše izvući iz nevolje.

Recimo, laserski printer HP Pro M12a nije radio ni s Mintom, ni s MXL-om, ni sa Zorinom, niti s PC Linuxom, niti s Manjarom. Nijedna od tih distri koje sam isprobao uživo nije ga prepoznala. Nije ni Debian, ali našao sam driver i instalirao ga prema uputama koje su ljudi objavili, korak po korak. Dakle, na isti način bi proradio s nekom distrom koja je fork Debiana, ali postupak bi bio isti: trebalo je naći i manualno instalirati driver.

Drugo, istina je da su danas pojedine distre sve rjeđe one man show, kao što je ranije bio slučaj sa Solusom dok ga je vodio Ikey Doherty. Međutim, ipak se priča najčešće svede na malu skupinu entuzijasta i ako oni ne okupe širu zajednicu oko sebe, onda je samo pitanje vremena kad će se distra ugasiti. A korisnici ostanu na ledu... i ako me pitaš "koliko je to vjerojatan scenarij", mogu odgovoriti samo potvrdno: vjerojatan je. Bez potpore zajednice ili barem jednog ozbiljnog ulagača, što je priča tipična za Ubuntu, mala distra ne može opstati. I pritom joj ne koristi mnogo što crpi svoje aplikacije iz Debianovih repozitorija (poput MXL-a i inih Debianovih forkova); to je samo dio priče. Ne svodi se jedna distra samo na repozitorije, stvari su daleko kompleksnije.

Ako si zadovoljan s MXL-om, zadrži ga. Osobno ga koristim na jednom laptopu dulje od jedne godine i nemam prigovora. No, budi spreman poći dalje, tim više kad tvrdiš da ti odgovara baš Xfce kao radno okruženje. Zašto ne bi isprobao nešto sasvim različito od dosadašnjih iskustava i vidio kakav je, recimo, Arch s okruženjem Xfce? Ja sam svoju priču s GNU/Linuxom započeo preko Minta, gledajući ga kao prijelazan korak na putu do Debiana. Baš sam htio Debian ispočetka, iz razloga koje sam ranije nabrojio, a radno okruženje bilo mi je nebitno. Xfce pak dolazi s različitim distrama, pa vidi koja ti se više sviđa.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ranijoj raspravi o prednostima i nedostacima ove distre dodajem još jedan važan detalj: ne može se nadograditi MX Linux s verzije 18 na verziju 19. Ako korisnici žele MX Linux 19, treba reinstalirati cijeli sustav. O raznim nadogradnjama ove distre službeni detalji mogu se naći ovdje https://mxlinux.org/migration

To je evidentno nedostatak, jer i Debian i Linux Mint, recimo, nude svojim korisnicima cjelovitu nadogradnju s ranije na noviju verziju, bez potrebe za reinstalacijom. No, nema savršene distre.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Ranijoj raspravi o prednostima i nedostacima ove distre dodajem još jedan važan detalj: ne može se nadograditi MX Linux s verzije 18 na verziju 19. Ako korisnici žele MX Linux 19, treba reinstalirati cijeli sustav. O raznim nadogradnjama ove distre službeni detalji mogu se naći ovdje https://mxlinux.org/migration

To je evidentno nedostatak, jer i Debian i Linux Mint, recimo, nude svojim korisnicima cjelovitu nadogradnju s ranije na noviju verziju, bez potrebe za reinstalacijom. No, nema savršene distre.

To je najveći minus koji jedna distra može imati.. to je nešto što nijednog korisnika koji misli imati ovu distru na duže vrijeme neće zadržati na ovoj distri.

Što se Debiana tiče, to je Mercedes linuxa. Support koji Debian ima, što se foruma tiče, handbookova i sl.stvari, mislim da nijedna Debian based/a i bilo koja druga distra nema (osim Ubuntu communitya).
Nisam baš zadovoljan nekim stvarima kod novih Debiana, ali opet globalno kao što ste ovdje rekli, nijedna distra nije savršena, ali Debian je tome najbliži.
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
The Acacia Strain je napisao/la:nijedna distra nije savršena, ali Debian je tome najbliži.


Ovo je zgodna misao za potpis! :thmb-up

Ali, samo tiho, da nas Archeri ne čuju. :hihi
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.