Sada je: 28 ožu 2024, 19:10.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
sve vrlo definirane tvrdnje i primjerima dokazane.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
bertone je napisao/la:Instalirao - isprobao - deinstalirao ... svakog dana, sve više i više me vuče da se na tjedan dana zatvorim u sobu bez prozora i instaliram Gentoo :pogled_dolje


Eh, sad ću riskirati s (ne)umjesnim pitanjem, jer kad god se potegne Gentoo, izbije neka prepirka... a Gentoo ima i vlastitu temu. Ipak, reci, molim te, @bertone, zar bi ti zbilja trebalo toliko za instalaciju? Priznajem da osobno nisam nikad probao, ali one više puta citirane upute na ovom forumu izgledaju mi relativno razumljivo i pristupačno, a usto ti valjda imaš više iskustva s raznim distrama. Valjda bi, da hoćeš, uspio složiti sustav za koji sat.

Jedino što u cijeloj priči s Gentoo-om nisam razumio je kako baš ta distra postiže (navodno) najbolje performanse u radu računala, odnosno kako to Gentoo uspijeva najbolje 'baždariti' rad PC-a. Zašto je Gentoo 'prilagođeniji', nego neka druga distra? Je li razlog u tome što instalirajući neku drugu distru i pojedine programe nakon instalacije više ili manje automatski kupimo razne (često i nepotrebne) 'dependencies', koje onda eventualno usporavaju procesor, zauzimaju previše memorije, povećavaju temperaturu, dok kroz Gentoo korisnik mora sam slagati sve što mu treba, bez automatike, pa onda sam bira što će preuzeti (instalirati), a što ne?

Već sam jednom postavio slično pitanje, ti si kao admin odobrio tu temu, iako s puno opreza i u velikoj se mjeri ogradivši, ali zbilja sam pitao bez ikakve zle namjere. I bojim se da od tog mog pitanja nije bilo velike koristi; @shrike se potrudio načelno objasniti, ali ostao je usamljen u tom pokušaju, a možda nisam jedini koji bi od vas ovdje o tome nešto više doznao. Naravno, 'vani' postoje i specijalizirani Gentoo forumi; možda je to bolja adresa za upit.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:
bertone je napisao/la:Instalirao - isprobao - deinstalirao ... svakog dana, sve više i više me vuče da se na tjedan dana zatvorim u sobu bez prozora i instaliram Gentoo :pogled_dolje


Eh, sad ću riskirati s (ne)umjesnim pitanjem, jer kad god se potegne Gentoo, izbije neka prepirka... a Gentoo ima i vlastitu temu. Ipak, reci, molim te, @bertone, zar bi ti zbilja trebalo toliko za instalaciju? Priznajem da osobno nisam nikad probao, ali one više puta citirane upute na ovom forumu izgledaju mi relativno razumljivo i pristupačno, a usto ti valjda imaš više iskustva s raznim distrama. Valjda bi, da hoćeš, uspio složiti sustav za koji sat.


Ne mislim, ovih tjedan dana je prije metafora da pobjegnem od svijeta na tjedan dana i dobro se odmorim od svakodnevnice... da imam tih tjedan dana vjerojatno ne bih ni pipnuo komp za to vrijeme :-D

Možda je nekad i trebalo tjedan dana (možda i više) kad je hardver bio slabiji i kada su korisnici imali puno sporije veze na net... danas, mislim da se ukoliko korisnik raspolaže sa prosječnim predznanjem i ukoliko je kvalitetno i s razumijevanjem prouči "Gentoo handbook", vjerujem da uz dobro planiranje mogao osnovno postavljanje odraditi za nekoliko sati no moje mišljenje zapravo ne znači ništa jer nisam do sad nikad ni probao pozabaviti se Gentoo Linuxom.

Evo, spojio sam tvoj post s temom o Gentoou (koja i nije bila zaključana) pa neka igre počnu :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Netočno je da je gentoo najbrža distribucija ili nešto slično.
Gentoo je samo najlakši put do najbrže distribucije. Depovi nemaju baš veze sa brzinom
Najveća brzina se postiže kernelom i o njemu ovisi. Tu treba gentoo ili neka druga source distribucija jer ozbiljniji zahvati na vanilla kernelu će završiti fatalno u bilo kojoj binarnoj distribuciji. Dobar brzi kernel konfiguiran iz vanilla neće butati niti jedna binarna distribucija.
Zatim brzina manje ovisi o optimizaciji aplikacija i tek na kraju možda teoretski ovisi o depovima.

Osobno kad ljudi hoće brzinu, predložim im source distribuciju i kompiliranje samo kernela. Kompilirati cijeli sustav je blesavo i to ako se radi, radi se zbog pitanja sigurnosti a ne brzine.
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 03 stu 2016, 12:23
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
I'll just leave this here...
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Po meni najvrijednije što se dobi sa Gentoom je znanje o tome kako Linux i računala rade.
Čak i više od Arch-a. Ali manje od LFS-a

Čak bih rekao da je gentoo dobar 'ritual odrastanja' u smislu da bi svaki iskusniji Linux korisnik trebao barem jednom(naravno uz handbook) pokušati instalirati Gentoo pa makar u virtualku(do točke gdje se sustav sam boota). Čisto da vidi na čemu stoji.

A nakon toga neka sam odluči želi li nastaviti sa Gentoom.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Za instaliranje Gentoo treba nekoliko dana a ne nekoliko sati. Puno posla treba kada se instalira desktop, update ..... Uvjek cete naici na problem ili za desktop, podesavanja oko xorg-a. Instaliranje Gentoo sam pokusavao na razne nacine, uvijek naidjete na probleme.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Za instalaciju gentoo sustava, prvi puta treba 2-4 dana, onaj tko ima iskustva , znanja i sl. treba mu 6 sati da si slozi gentoo.
Nije to nista komplicirano, samo treba pratit dokumentaciju, korak po korak.
Da li se isplati instalirati, nemam pojma.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
Prednosti i mane..?!?!
Osobno kod takvih distribucija, meni je prednost kontrola nad sustavom vise nego neka brzina koja se time dobije ili optimiziranost,
a tu je gentoo nezamijenjiv.
Portage je najmocniji package manager u linux distribucijama cak i medju onima source tipa; Source Mage, Gobo i sl..
Instalacija Gentoo potraje, ma da smo koliko iskusni sa njim, treba nam cijeli dan da ga slozimo s nekim minimalnim windows managerom. Ako idemo na desktop environmente, to ce se produljit i na sljedeci dan...
Naravno, ako samo slijedimo handbook, mozemo ga instalirati i za 6h ali to nije to... treba provijeriti i podesiti sve use flags za svaku aplikaciju posebno ako hocemo da to bude optimizirano kako treba, a na taj nacin ce potrajati...
Ako nam je u interesu samo upisati "emerge xorg-server" potvrditi sa y i pustiti da se kompajlira, onda nema smisla niti koristiti gentoo.
Ili na samome pocetku, lupiti "genkernel all" i idemo dalje, u tom slucaju nam je bolje koristit arch jer je on vec optimiziran najbolje, a ako napravimo "emerge xorg-server" bez podesavanja flagova, imat cemo sporiji i manje optimiziran xorg od onoga na archu bez obzira sto se kompajlirao sa -march=native za nas procesor, usporit ce ga gomila nepotrebnih use.
Isto je i sa genkernelom, arch ima bolji i brzi kernel od genkernela, ako vec koristimo gentoo, onda cemo i potrositi 2 sata na konfiguraciju vlastitog kernela da to ima nekog smisla.
Inace kernel je jako bitan, neko je napomenuo u temi. U kernelu su svi procesor i disk scheduleri i konfiguracija cache i alokatora memorije. Tu je prava optimizacija sustava jer konfiguracijom kernela zapravo konfiguiramo procesor i memoriju, dok ono micanje nepotrebnog hardware u kernelu je tek bonus za velicinu i ubrzavanje runtime-a.
Samo gentoo-source kernel tu nije nesto, najbolji je cisti vanilla-source sa kernel.org i razliciti patchevi ili neke vec patchirane expert verzije source-a poput ck-source i sl. Osobno uvijek koristim ck-sources, jedino na archu imam vanilla-source ali opet patchiran sa nekim patcehvima iz ck...
Odkad sam probao neke expert schedulere za procesor koji vjerojatno jos godinama nece biti po defaultu u linux-u dok se ne usavrse i dovoljno ne istestiraju, vise ni jedan kernel bez njih mi nema smisla..
Takodjer ako imate haswell ili nove generacije procesora, mozete konfiguirati kernel za 5-level paging. Linux koristi 4-level i jos ce ga godinama koristiti po defaultu... 5-level je totalni bingo virtualnoj memoriji i performansama ali nisam ga probao jer mi je preslab procesor za to.

Tako da, gentoo trazi vremena ali ga na kraju itekako uzvrati ako zelimo potpunu kontrolu nad sustavom i optimizaciju.
Zadnja izmjena: abnettaa; 08 vel 2019, 01:45; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Necete pozalit sa gentoo ako ga dobro slozite, pa cu napomenuti bitne stvari.
Vec sam rekao, kernel je prva bitna stvar i najbolje vam je instalirati ck-sources sa "experimental" use flagom i dobro uprljat ruke u konfiguraciji. zatim ako ne idete iz stage 1 (sto preporucam da idete kako biste kasnije bolje razumjeli sto radite) onda barem rekompajlirajte 47 baznih paketa sustava koje skinete u stage 3 (drugih benefita stage1 instalacija nema), odmah na pocetku cim podesite konfiguraciju.

Pazite jako na make.conf file, gentoo ima desetak i vise konfiguracijskih fileova ali make.conf je najbitnija i najkriticnija.

slika

CFLAGS i CXXFLAGS Vidjao sam svasta. Osim -march i -O2 NEMOJTE nista drugo stavljati jer cete unistit svoj gentoo,
-pipe samo ubrza multiprocese kod kompajlianja. Sve ostalo izbjegavajte u CFLAGS, pogotovo -O3 koji ubrzava neke aplikacije ali koristiti ga globalno za cijeli sustav znaci usporiti sustav do bola... jer taj flag dodaje mnogo optimizacijskih kodova aplikacijama s namjerom da ih ubrza i neke specificne mogu proci s tim flagom ali taj flag ce vam cijeli sustav povecati za par gigabajta i usporiti totalno. Nema veze sa procesorom, cak i da imate i9 ..drzite se -O2.
Neki cesto stavljaju i -fomit-frame-pointer ili neke druge opcije koje same po sebi kao i ona vec spadaju u -O2...

USE, druga najbitnija linija u tom file-u, Izbjegavajte je totalno,. Kao sto vidite kod mene, samo sam stavio flagove za koje sam siguran da nista u sustavu nece trebati, samo sam podrzao jedan flag minimal. Ovdje nista ne valja podrzati..cak i ako koristite gnome, nemojte dodati gnome flag tu jer ce vam ~50 retardiranih dependencija koji samo sluze necem drugom, izgraditi podrsku za gnome pa ti depovi povuci jos novih dependecya.
U Linuxu svasta podrzava svasta...
Use flagovi se konfiguiraju u drugom konfiguracijskom file-u, za svaki paket posebno tako da neki depovi ne izgrade neku podrsku koju treba samo tek pokoja aplikacija.
Nemojte koristiti bindist flag nikad i nigdje a kamoli ovdje u globalnoj datoteci. Cak i ako vas emerge trazi za neku aplikaciju da stavite bindist kako biste je mogli instalirati, ne radite to.
Npr ako instalirate wpa_supplicant prije instalacije openssl, emerge ce zahtijevati bindist flag wpa_supplicant aplikaciji i ako to ucinite, na prvom apdejtu kasnije nakon sto instalirate openssl i sve njegove depove koji ce zbog bindist wpa_suplicantu traziti bindist za sebe.., dobit cete slot konflikte koje ce biti zeznuto rijesit i necete moc apdejtat dok ih ne rijesite i na kraju cete sve bindistove morat za svaku aplikaciju maknut i rekompajlirat ih nekim specificnim redom, kojeg ce biti tesko determinirati, da ne dodje u konflikt sa drugom aplikacijom koja hoce bindist. Npr vise necete moci rekompajlirati wpa-supplicant sa bindist jer ce openssl biti kompjliran sa bindist... pa ce vas apdejt traziti da vratite bindist za wpa_supplicant a ako to ucinite, opet ce vas traziti da maknete bindist wpa_supplicantu kako biste mogli updejtat nesto trece iz tog zacaranog kruga u koji cete se zapetljat ako lokalno podrzite bindist za nesto, a ako podrzite globalno za sve, nece bit konflikta ali cete imati ne ubuntu nego live cd kali na pentiumu 1.. to je samo za developere koji rade crosscompile binary..
I nemojte stavljati ACCEPT_LICENSE="amd64" ovdje jer to podrzava cijeli sustav, a treba samo rijetkim aplikacijama kojima cete to dati u /etc/portage/package.accept.license (npr "media-libs/aplikacija ~amd64) nakon sto vas emerge obavijesti o tome.
Ako to stavite globalno i glibc, bc, gcc vam se izgrade s tom podrskom... za neko vrijeme, na nekom apdejtu, cete moci samo gentoo obrisati i ici ispocetka..
Cesto na freenode dodju korisnici s problemima koji nikom nisu jasni dok ne postaju make.conf datoteku pa u njoj bude amd64 licensa... tad im se kaze: uzmi live cd i formatiraj...

slika

ovdje...
pr, simplescreenrecorder treba pulseaudio da bi uhvatio zvuk tokom snimanja desktopa i pulseaudio flag povlaci alsa-plugins paket koji sadrzi pulseaudio.
Sta bi se desilo da sam stavio pulseaudio u make.conf ? Pri prvom apdejtu bi se jedno 100 aplikacija rekompjaliralo sa pulseaudio podrskom... to je los primjer ali je primjer
Bolji primjer je instalacija xorg-server koji povlaci oko 70 dependencija ako ga instaliramo na svijezi bazni sustav...
neki flag koji treba xorg serveru, mozda ce tako biti podrzan i za par dependecy-a koje server povlaci a njma ne treba i tu je problem jer taj flag na tim dependency aplikacijama ce povuci njihove dependency i to vise nece biti xorg sa 70 dependency aplikacija nego cijeli cuspajz od 150 aplikacija od kojih nam pola njih ne treba.
Use flags ne samo da grade podrsku u pojedinoj aplikaciji vec i povlace nove dependency-e i treba jako pazit s njima.
Dobar primjer na slici je i nano. Bez "minimal" flaga u make.conf, svasta ce se instalirat ali ako stavimo taj flag, neke aplikacije ce ostat osakacene, npr nano nece izgraditi highlight podrsku, zato sam ovdje nano aplikaciji maknuo flag minimal koji mi je globalno podrzan. Takodjer, trebalo ga je maknuti i xorgu da bi isti mogao instalirati xorg-drivere (evdev za tipkovnicu i mis i video za grafiku)

slika

evo primjer instalacije.
(terminal 2) hocemo aplikaciju (xorg server vec imam, pa za pr audacity)
dodat cemo -a (ask) i potvrditi sa n.
zatim cemo provjeriti flagove sa equery u (terminal 1) . Equery je dio gentoolkita (kojeg treba instalirati odmah na pocetku)... ne pise sve u handbooku.
Kod: Označi sve
equery u audacity

equery u ce nam pokazati sve flagove koje audacity ima i sta koji flag znaci.
u konkretnom slucaju ja sam komandom
Kod: Označi sve
( echo "media-sound/audacity -flac -midi"; echo "media-libs/libsoundtouch -openmp ) >> /etc/portage.package.use

maknuo flac i midi podrske za audaciti i openmp podrsku za libsoundtouch u file-u /etc/portage/package.use (sa predhodne slike u postu), da sam to ucinio u make.conf, kasnije bi mi se music player instalirao bez flac podrske...
ali sam odlicio aplikaciju libsoundtouch kompajlirati sa -O3, ali nisam taj -O3 stavio u make.conf jer bi se i aplikacija audacity kompajlirala sa -O3, buduci da se instaliraju skupa...
pa sam u terminalu 3 na slici napravio speed file, ili kako god ga nazvao, u direktoriju /etc/portage/env, koji ne postoji i treba ga predhodno napraviti, i u tom fileu sam dodao
Kod: Označi sve
CFLAGS="${CFLAGS}
(sto znaci "citaj cflags iz make.conf" plus dodaj
Kod: Označi sve
-O3"
,
time ce emerge citati make.conf-ov flag -march ali ce -O2 zamjeniti sa ovim iz speed file-a u env direktoriju
ali moramo to emerge narediti u terminalu 4
u kojem sam napravio file package.env u /etc/portage direktoriju (istom gdje je i direktorij /env gdje je speed
U tom pakage.env fileu sam reko poretage-u da cita speed datoteku za aplikaciju libsoundtouch..
Cisto za primjer ako zelimo audacity optimizirati sa -Os, reci cemo portage da cita datoteku size, ili kako vec je nazvali, u kojoj cemo napraviti isto samo umjesto -O3 staviti -Os, a sve ostale aplikacije koje audacity povlaci ce se optimizirati sa -O2 citajuci glavnu make.conf datoteku.
Na taj nacin cemo instalirati gentoo; provjeriti sve useflagove za svaku aplikaciju sa
Kod: Označi sve
equery
i koristiti ih posebno za svaku aplikaciju.
i po potrebi mijenjati cflagove u /env sa package.env file-om

Jos jedna bitna datoteka jest
/var/lib/portage/world

slika
(desni terminal) uz nju cemo odrzavati sustav..
U njoj su sve userland aplikacije, kad zelimo nesto obrisati, komentirat cemo to u ovoj datoteci i zatim pokrenuti
Kod: Označi sve
emerge -a --depclean

obavezno -a (ask), tad ce portage ucitati sve deselektirano iz te datoteke i razmisliti koji vam dependency mozda vise nece trebati i obrisati sve... ali cesto ce se desiti da selektira dependency koji vam treba nekoj drugoj aplikaciji. zato stavljamo -a i potvrdjujemo sa n, nakon cega idemo istraziti dependency-e koje zeli obrisati za nas:

slika
emerge -ca (-c = -depclean, -a = ask) desna slika, to ce nam izlisatiti sve sto emerge misli da moze obrisati nakon naseg selektiranja u world fileu.
Inace mozemo upisati i emerge --deselect firefox i to ce ga umjesto nas deselektirati u tom fileu...
zatim opet equery (lijeva slika)
Kod: Označi sve
equery depends soxr

odaberemo aplikaciju koju nismo sigurni smijemo li obrisati iz desne slike koju emerge zeli obrisat i equery depends ce nam reci sto je sve ovisno o toj aplikaciji i sto ju je i kako instaliralo.
konkretno na slici vidimo pulseaudio i flag sox, sto znaci da je pulseaudio ili instalirao taj soxr sa flagom sox ili tek znaci da je taj flag u pulseaudio povezan sa soxr aplikacijom koju zelimo obrisat, pa cemo opet provjeriti flagove za pulseaudio sa equry u
da provjerimo sox flag. I vidimo na slici da je plavi (znaci da pulseaudio nije povukao aplikaciju soxr i da ne ovisi o njoj.
Isto moramo uciniti i za sljedecu aplikaciju koja mozda ovisi o soxr kojeg zelimo obrisat, a to je ffmpeg kojoj cemo takodjer provjeriti use jer nam je equery depends soxr pokazao da ovisi i o ffmpeg-ovom flagu libsoxr
Ako ustanovimo da i taj flag ne treba ili je plavi pa je nije niti on povukao, sto bi znacilo da je soxr instaliralo nesto drugo kao dep sto smo vec obrisali, tada mozemo upisati
Kod: Označi sve
emerge -cv soxr

i on ce obrisati tu aplikaciju...
Moze se desit da je npr sox flag u equery u za aplikaciju pulseaudio bio crven sto bi znacilo da je pulseaudio povukao soxr kao dependency, a mi ipak ustanovimo da nam soxr ne treba kao ni sox podrska pulseaudiu. U tom slucaju je najbolje prvo maknuti sox flag pulseaudiu u /etc/portage/package.use, rekompajlirati pulseaudio i zatim obrisati aplikaciju soxr...kako se ne bi desilo da pulseaudio ima runtime error jer vise ne postoji aplikacija s cijom podrskom je izgradjen. (malo vjerojatno u konkretnom primjeru ali moguce kod nekih slucajeva)
NIKAD ne brisemo aplikacije izravno sa "emerge -C".

Takodjer kad sve lijepo instaliramo, obrisat cemo direktorij
/usr/portage/distfiles/
sa komandom:
Kod: Označi sve
eclean-dist -d

(-d = --deep) sto ce obrisati sve source koje je portage skinuo i kompajlirao, bit ce koji gigabajt toga... portage to cuva i ne brise po defaultu.
obrisat cemo i temporary direktorij portagea, u kom portage sejva aplikacije i logove koje su dale ozbiljniji warning ili imale compile error ili bile prekinute tokom instalacije...
Kod: Označi sve
rm -rf /var/tmp/portage/


Ako se drzimo ovoga svega, instalacija ce potrajati dan dva.. ali prednosti su magija kakva ce gentoo tada biti
sve sto dalje trebamo je povremeno apdejtati.
Jednom kad slozimo flagove i konfiguracije, dalje je odrzavanje jednostavno i nemamo vise puno posla oko konfiguiranja i tokom tih apdejtova, portage ce gledati stare flagove i konfiguracije, na nama je samo da koristimo -a (ask) pri apdejtima da provjerimo ima li nesto sto bismo trebali promijeniti....

To su tek osnove da bi se sa portage moglo raditi, sve njegove mogucnosti da se opisu, trebalo bi 10 ovakvih postova...
wikipedia, man emerge , emerge --info i emerge --help ce biti nasi najbolji prijatelji kao i aplikacije iz gentoolkita poput man equery..
Handbook je samo recept tipa "posoli pa promijesaj, dodaj mrkvu pa kad ona omeksa dodaj vegete i opet promijesaj, pusti da se kuha pa dodaj persina..." ali koliko soli, koliko vegete, da li zutu ili crvenu mrkvu.... to nam handbook ne zna reci jer ne zna nase ukuse
..ne zna nase potrebe, nase buduce aplikacije a jos manje nas hardware, to znamo samo mi i moramo iskuhat par neukusnih juha kako bi iskuhali onu pravu...
Zadnja izmjena: abnettaa; 08 vel 2019, 05:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.