Sada je: 28 ožu 2024, 09:33.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

naravno da smije.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
sa discard opcijom dobijem crn ekran pri bootanju.....kako ide sa cron opcijama...idem malo proučavati...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
To nema smisla:) discard opcija se stavlja u opcije u fstabu (di su rw,default,discard) na ssd particije. cron ti funkcionira da pokreće u nekom intervalu "fstrim /" gdje je / ssd mount može biti i fstrim /home. to se radi kao root. prboaj ručno recimo fstrim -v /home ili što već je ssd
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
uspio sam sa fstrim preko crona rješit...hvala
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
evo i mene novog fana ove distirbucije, nisam je nikad koristio ali danas sam je nekako zavolio
jutros mi nesto dosadno pa gledam kud bi, sta bi, i sjetim se da imam jos jednu slobodnu particiju od 25g na disku
odmah me inspiracija uhvatila ali bez ideja pa razmisljam sta bi i sjetim se debiana... nikad koristio,pa rekoh da i to probam

skinuo bootstrap minimal install, mountao iz archa, chrootao, rekapmajirao gcc glibc bc automake... alate, iskompajlirao xorg jer me apt zezao sa dependencima... svasta bi on meni sa xorgom instalirao... 10 grafickih drivera, neke tamo input-wacom gluposti..
lakse iskompjalirat nego apt ukrotit...
ali kasnije je za fluxbox bio pametniji pa sam instalirao to iz repositorija
i tako proveo dan, lijepo se zabavio i vojla:

slika

ne znam zasto mi kaze 1,6ghz procesoru, kernel je iz gentoo gdje dobro ocitava...sredit ce se to vec.

slika

moj novi ljubimac, odmah sam ga zavolio...
iako je butan na kernelu iz gentoo, posudio sam kernel dok ne vidim kako to radi...
zasluzio je i debian itekako svoj kernel pa imam jos tu malo posla i sredit jos desktop...

i tako sam ja danas postao nenadano iz dosade fan ove zapravo poprilicno zanimljive distribucije...
i nakrcao svoj disk do kraja:

slika

vise nemam sta... :lulz disk krcat
mogu ic spavat..sutra slijedi najbolje, podesit si dekstop i upoznat malo apt instaliranjem ostatka..
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
@abnette ovo se zove multi boot :) , a ne kod mene samo 3-4.

Das boot - odličan stari film, kao i pjesma U96- das boot.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
ma neee...
ovo se zove multiboot:

slika

sad mi je stvarno dosta.... :hihi nema vise nist zanimljivo
treba sad to sve odrzavat... svakom od njih sam maksimalno truda dao da ga podesim i prilagodim..bilo bi steta zapustit
nac ce se vremena, svaki mjesec u gento iskompajlriam dva kernela, jedan za systemd drugi normalan i samo ih pokopiram po sustavima kome koji ide, butam svaki i apdejtam...niti ne treba, chroot iz gentoo i updejt, gentoo je tu glavni, na njemu je instaliran grub, on odrzava sve
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Jedna vrlo zanimljiva stvar, mozda ce netko znati odgovor. Primjetil sam da audio preko hdmi 2.0 ne radi na Debianu, odnosno iskljucen je kernel modul za to na AMD grafickama. Dugo je bil isti problem na vecini dsitribucija. Na ubuntu i Fedori radi vec cca godinu dana out of the boz, centos nikad nije bil maknut modul, arch radi, gentoo radi. . Obrazlozenje debian je "iz sigurnosnih razloga". Pa me zanima kako na sigurnost sustava utjece audio :hmm :hmm da nije isto bed kojega imal 2012 apple sa macbookom?
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
Si probao iskopati negdje na debian mailing listi?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nisam jos ali sam nasel rijesenje problema i dobil da radi. Budem jos par puta reporduciral da vidim dal je to to ili je samo slucajno proradilo. Ugasil podrsku za apple crap u kernelu.
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.