Sada je: 11 svi 2024, 23:09.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: situacija
14 tra 2009, 20:44
glaskoncILLa je napisao/la:gledao sam i njega, ali nekako ne volim kde, tak da sam odustao prije pocetka..
flash radi na tome?

Koliko sam upoznat to je usminkani FreeBSD pa ima i njegove portove gdje se nalaze i drugi WM/DMovi.
Ako se dobro sjecam, flash je rijesen preko windows Firefoxa. Inace, BSDovi su vise prilagodjeni da budu server nego multimedijalno racunalo.
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Postovi: 176
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
Lokacija: /usr/home/
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: FreeBSD | Fluxbox
Re: situacija
14 tra 2009, 20:50
sad sam skroz odustao.. :D
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Re: situacija
14 tra 2009, 20:56
glaskoncILLa je napisao/la:u medju vremenu sam probao i freebsd, ali drugi put cu se radje bicevati po ledjima ukoliko zazelim patiti, manje boli. :mrgreen:


Ako ces koristit BSD pretpostavka je da znas sta radis, nije ti to tutuntu :P
BSD ti instalira OS a ti ga dalje sredi kako ti oces.
Ako zapnes imas prilicno dobru dokumentaciju.

blah, instalacija gnome-a u trajanju 12 sati, prvenstveno zbog izrazito sporih repozitorija/portova, ali covjek bi ocekivao da ce bar kreirati sve potrebne usere nakon sto se instalirao 12 sati. :)


Mogao si instalirat vec kompajlirane pakete (pkg_add -r gnomeovono), ali tako ces vjerovatno imat stariju verziju i mislim da nisu podrzane sigurnosne nadogradnje binarnih paketa.
Fino stavis preko noci da kompajlira i milina, obicno nije potrebna ljudska interakcija.

inace, cijela filozofija i topologija :) mi se dosta svidjela, masina se vrlo brzo vrtjela na tome, dokumentacija je jedna od boljih i netko tko je malo rondao po lindji se moze prilicno brzo prilagoditi i vjerovatno je savrseni serverski os, ali jos uvijek je daleko od desktopa.


I meni se svidja nacin razvijanja i dokumentacija. Po meni nije daleko od desktopa jer ga znam upogonit s dostupnim dijelovima. Meni je problem sto nema flasa, ali sam to rjesavao s youtube shell skriptom i mplayerom. I problem je bio suspend/hibernacija.
Upravo skidam 7.2-BETA1 pa cu ponovo stavit na laptop :)

odnosno barem je tako sa gnome-om, em se svaki cas smrzava, em instalacija sun jave traje podosta vremena, em onaj hack sa emulacijom linuxa za upogonjavanje flasha svako malo rusi firefox (da, upgrade-ao sam ga na trojku), rucno editiranje xorg.conf-a za mis sa 6 tipki i tako..
malo sam pregledao i fluxbox, ali bemu oblacic, pa nismo u '87toj, 21 stoljece je. :)


Za GNOME ne znam, ne volim ga previse.
Al rucno editiranje xorga je tebi neki problem?
Da, flash je zajeban.
Ako ti ne valja Fluxbox onda uzivaj u tebi dragom GNOMEu. Ima nas koji vole minimalizam i softver koji ce prilagodit svojim potrebama.

tako da debian jos uvijek ostaje kralj distri. :)


Nadam se da znas sredit Debian nakon sta ga instaliras kao minimal install (valjda se tako zove, ne sjecam se vise). Jer ako ne, ne znam sta si trazio s FreeBSDom :P
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Postovi: 176
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
Lokacija: /usr/home/
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: FreeBSD | Fluxbox
Re: situacija
14 tra 2009, 21:57
ne znam zasto si to shvatio tako osobno, ali nazirem trag ogorcenosti u tvom postu. :D
veci dio mog posta je bio napisan u zajebanciji i nije isao tebe osobno.

ipak ostajem pri tome da je daleko od desktopa (barem sa gnome-omom).
sto se tice instalacije, valjda si propustio dio da sam ga instalirao, ali da ne radi dobro bez ocitih razloga
dapace, cak ga je i lakse instalirati/dotjerati iako zahtijeva vise rada/vremena nego debiana prvenstveno zbog te vec spominjane vrlo dobro/razumljivo dotjerane dokumentacije.

ovo za fluxbox bas i ne kuzim osim ako tvoja jedina potreba kompa za po doma nije editiranje txt file-ova (karikiram, ali nisam ni daleko), a i onak, pisati skriptu da bi mogao gledati youtube u 2009 godini mi je u najmanju ruku zesce gubljenje vremena, a da i ne spominjem da mis sa 6 tipki vec prilicno dugo vremena nije nikakav egzotican komad hardware-a tako da editiranje xorg.conf-a takodjer spada u kategoriju gubljenja vremena.

u svakom slucaju, iako ni debian mozda nije bas najuserfriendly i nema fancy dokumentaciju, moras priznati da za desktop kantu sije freebsd za pet duzina po mogucnostima/kvaliteti rada, a bogami i testiranosti software-a.
recimo onakav gnome ili los izgovor za flash bi u debianu bio jos debelo u sidu, a to mogu odgovorno reci buduci da sam na nekakvom testingu vec prilicno dugo vremena i jedino sto mi se dogodilo je taj zez vezan za bugoviti rad je sa gstreamer-alsa-om (koji sam uspio zakrpati buduci da je srecom u stable-u ostala ista verzija gstreamer-a koja je bila STABILNA), ali nakon mjesec dana je vec dosla verzija sa kojom nema problema.

ali zanima me, buduci da sam ja samo obicni (l)user koji nema pojma sto bi sa gnome-om na freebsd-u, odnosno postao sam to cim sam uopce pozelio nesto sto ima vise od samo slova, a ti si uvazeni unix/linux pravovjerni krizar koji zna sto zeli i kako doci do toga, zasto mi onda nisi pomogao kod detekcije sa kojim tocno paketom je problem nego sam sve morao sam? :mrgreen:

zezanje, nista osobno, ali moram priznati da se hrvatski forumi uglavnom svode na malo ili nista pomoci kod problema/pitanja koji vec nisu opisani na 200-300 miliona drugih stranica i nisu u kategoriji "ako ti je napisano da nemas dozvolu za otvaranje tog file-a sta jebeno mislis da bi mogao biti problem :mrgreen: ", ali su zato puni ljudi koji proglasavaju blasfemijom sve sto nije unix/linux sto mi je malo debilno jer nije li glavna namjena kompova da ti olaksaju zivot i ubrzaju svakodnevne zadace?
mogucnost pisanja skripti za customizaciju i automatizaciju nekih vlastitih taskova spada u tu kategoriju, ali spada li tu pisanje skripti za nesto sto je vec odavno smisljeno i siroko se koristi?

eh, jesam se raspisao, valjda zato sto sam danas bio na jobu skoro 10 sati i cijelo vrijeme samo buljim u cli pa mi fali razgovora. :mrgreen:
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Re: situacija
15 tra 2009, 06:54
glaskoncILLa je napisao/la:ne znam zasto si to shvatio tako osobno, ali nazirem trag ogorcenosti u tvom postu. :D
veci dio mog posta je bio napisan u zajebanciji i nije isao tebe osobno.

Nisam shvatio osobno, a mislim da moji "savjeti" u stilu "nije to za tebe dijete" nisu ogorcenost nego takodjer zajebancija ;)

ovo za fluxbox bas i ne kuzim osim ako tvoja jedina potreba kompa za po doma nije editiranje txt file-ova (karikiram, ali nisam ni daleko), a i onak, pisati skriptu da bi mogao gledati youtube u 2009 godini mi je u najmanju ruku zesce gubljenje vremena, a da i ne spominjem da mis sa 6 tipki vec prilicno dugo vremena nije nikakav egzotican komad hardware-a tako da editiranje xorg.conf-a takodjer spada u kategoriju gubljenja vremena.

Napisem config za fluxbox i sluzio me mozda vec i godinu dana. Eventualno sto sam promijenio je sto sam dodao/promijenio neki precac za tipkovnicu.
Skripta koju sam spomenio nema veze s Fluxboxom nego s nepostojanjem sluzbene podrske za flash u FreeBSDu. I nisam ju ja napisao nego sam ju nasao i upogonio nakon max 30 minuta googlanja.
Imao sam ja mis s 6 tipki pa sam sredio to CPanjem dijela configa sto sam nasao na netu. Ako zelis bit Linux korisnik mislim da ti to ne bi trebalo predstavljat neki osobit problem.

u svakom slucaju, iako ni debian mozda nije bas najuserfriendly i nema fancy dokumentaciju, moras priznati da za desktop kantu sije freebsd za pet duzina po mogucnostima/kvaliteti rada, a bogami i testiranosti software-a.


U mojem slucaju je Debian 1 duzinu (da se tako izrazim) meni bolji za desktop, zbog vec ranije spomenite flash podrske.
I vjerujem da bi se GNOME mogao sredit i pokretat fino pod FreeBSDom.

recimo onakav gnome ili los izgovor za flash bi u debianu bio jos debelo u sidu, a to mogu odgovorno reci buduci da sam na nekakvom testingu vec prilicno dugo vremena i jedino sto mi se dogodilo je taj zez vezan za bugoviti rad je sa gstreamer-alsa-om (koji sam uspio zakrpati buduci da je srecom u stable-u ostala ista verzija gstreamer-a koja je bila STABILNA), ali nakon mjesec dana je vec dosla verzija sa kojom nema problema.

Primijeti da ono sto se na FreeBSDu po defaultu instalira u /usr/local nije OS nego dodatnih programi. Na Linuxu ti je sve programi/paketi. Ali da, te programe/pakete prilagodjavaju paketari za upotrebu na njihovom sistemu.

ali zanima me, buduci da sam ja samo obicni (l)user koji nema pojma sto bi sa gnome-om na freebsd-u, odnosno postao sam to cim sam uopce pozelio nesto sto ima vise od samo slova, a ti si uvazeni unix/linux pravovjerni krizar koji zna sto zeli i kako doci do toga, zasto mi onda nisi pomogao kod detekcije sa kojim tocno paketom je problem nego sam sve morao sam? :mrgreen:


Nisam znao? Ne koristim GNOME, koristim tek nekoliko GTK aplikacija.
Ako nista drugo deinstaliraj cijeli GNOME, updateaj portove, preko noci ostavi da kompajlira i vidi sta se desi. Ako ne radi googlaj, probaj promijenit C flagse za kompajliranje, probaj instalirat binarni paket...

mogucnost pisanja skripti za customizaciju i automatizaciju nekih vlastitih taskova spada u tu kategoriju, ali spada li tu pisanje skripti za nesto sto je vec odavno smisljeno i siroko se koristi?

Svakoj budali njegovo veselje :mrgreen:
Ima ljudi koji ne vole imat 300 gnome paketica i vole imat brzi sistem (zato koristim Fluxbox WM, a ne neki DM).
I ja bih volio na FreeBSDu imat podrzani flash, ali meni nije neki problem to gledat preko skripte (a i nije da nesto previse gledam flash fajlove po netu).
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Postovi: 176
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
Lokacija: /usr/home/
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: FreeBSD | Fluxbox
Re: situacija
15 tra 2009, 20:03
dijete, evo vec se osjecam bolje, vec mi dugo to nitko nije rekao. :mrgreen:

skripte i mis, ma nisu problem, a i moja prva iskustva sa linuxom su bila u vrijeme kada su takve stvari bile uobicajene, pocevsi vec od rezolucije na monitoru, a kamoli da imas neki fancy mis. poanta je da je danas 2009 i da to vise nije uobicajeno i da je to mana freebsd-a nasparm ostalih sustava.
ok, po toj liniji i debian nije bas nesto ako se radi o nekim non-free firmwareima i driverima, ali ajde, ako kupujes komp sa namjerom vrcenja nekog unixa/linuxa, onda si izaberes i prikladan hardware.

ovaj dio sa paketarima i prilagodbom nisam bas skuzio, ali slazem se da je freebsd "cisci" iako to nema veze sa njegovom upotrebljivoscu kao desktopa.

sto se tice gnome-a i bsd-a, nisam odustao nakon dva sata vec sam danima kopao po logovima i googlu i, gle, to jednostavno ne radi dobro i ne mozes nista uciniti po tom pitanju, ako mi ne vjerujes probaj pa javi.

e da, gnome sam instalirao iz gotovih paketa, ali sve ostalo sam kompajlirao jer mi se svidjela ideja da sa locate nesto | grep port mogu dobiti popis i lokaciju srodnih aplikacija, skoro pa radi bolje nego aptitudeov search :) i naravno, to nije promijenilo cinjenicu da firefox sa tim hackom za flash ne moze biti ziv duze od tri minute.
ovo sa instalacijom binarnih paketa i djidjama jednostavno ne dolazi u obzir jer sam vec imao neke slicne pokusaje sa editiranjem makefileova za nesto sto se bas ne zeli instalirati na tome sto imas i to se pokazalo kao lose, na kraju se instalira, ali nikad ne radi dobro.
a i nije da sam neki developer plus to bi tek bilo gubljenje vremena. :mrgreen:

mislim, kuzim ja da tebe to zabavlja i da je to glavni razlog, zato jer i mene zabavlja iako u onoj mjeri da se ne zelim tjednima baviti sa nekim osnovnim i uobicajenim stvarima nego vise customizacijom. inace bio na xp-ima i mirna bosna.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.