Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.
Odgovori

[RIJEŠENO] Kako da na popis Zadanih aplikacija, dodam PDF

19 svi 2021, 16:55

Kako da na ovaj popis dodam aplikaciju koja mi otvara *.pdf datoteke.
Trenutno mi direktno otvaranje *.pdf, forsira otvaranje sa Inkscape ImageMagick (color depth=q16)
i bez reakcije na: Desni klik – Svojstva – Otvori pomoću – Postavi kao zadano.
slika
Kod:
System:    Host: debian10 Kernel: 4.19.0-16-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 3.8.8 Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:   Type: Desktop System: Hewlett-Packard product: Compaq 500B Microtower v: N/A serial: <root required>
           Mobo: FOXCONN model: 2A8Ch v: 1.0 serial: <root required> BIOS: American Megatrends v: 5.13 date: 03/03/2010
CPU:       Topology: Dual Core model: Pentium E5400 bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB
           Speed: 1482 MHz min/max: 1203/2700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1907 2: 1758
Graphics:  Device-1: NVIDIA GF106 [GeForce GT 440] driver: nouveau v: kernel
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: NVC3 v: 4.3 Mesa 18.3.6

Na drugom disku na kojemu se vrti Debian Bullseye/sid 11.0 sve je na svojmu mjestu, imam PDF izbor, kao što je i Firefox predstavljen sa svojom prirodnom ikonom, šta ovdje nije slučaj...
Zadnja izmjena: Optimus; 20 svi 2021, 15:18; ukupno mijenjano 2 put/a.

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

19 svi 2021, 17:21

A to pitanje nije moglo ići u ovu temu (ili je jednostavno nisi mogao preimenovati u ovu sadašnju?

PS. Vidio sam tvoje pitanje u toj drugoj temi kad si ga napisao no odgovor mi nije poznat jer koristim drugu verziju Cinnamona i kod mene postoji nativno, a istraživati odgovor nisam imao vremena.
Ono što mi pada na pamet (ovak na brzinu) je da kaj nemaš u Debianu mogućnost da nakon desnog klika na PDF odabereš popis programa (znači ne da ideš odmah na 1-2 ponuđena) i da iz popisa svih instaliranih programa odabereš onaj kojim ćeš otvoriti PDF i da postaviš da se ubuduće isti tip datoteke otvara isključivo tim programom (ako ima onda ne moraš ništa dodavati na popis Željenih aplikacija).

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

19 svi 2021, 18:12

bertone je napisao/la:A to pitanje nije moglo ići u ovu temu (ili je jednostavno nisi mogao preimenovati u ovu sadašnju?

PS. Vidio sam tvoje pitanje u toj drugoj temi kad si ga napisao no odgovor mi nije poznat jer koristim drugu verziju Cinnamona i kod mene postoji nativno, a istraživati odgovor nisam imao vremena.
Ono što mi pada na pamet (ovak na brzinu) je da kaj nemaš u Debianu mogućnost da nakon desnog klika na PDF odabereš popis programa (znači ne da ideš odmah na 1-2 ponuđena) i da iz popisa svih instaliranih programa odabereš onaj kojim ćeš otvoriti PDF i da postaviš da se ubuduće isti tip datoteke otvara isključivo tim programom (ako ima onda ne moraš ništa dodavati na popis Željenih aplikacija).

Ma da, oprosti ako malo forsiram, iako nema prevelikog razloga, pdf otvorim, ovako ili onako...
Evo da ilustriram... Izbor - Postavi kao zadano, ne seli Preglednik dokumenata u Zadane aplikacije, ostaje stanje kao na slici, ali da se ne zamaram previše sa ovim i zaključim ovu temu...
slikahttps://postimages.org/

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

19 svi 2021, 19:54

Pa jesi li probao označiti Preglednik dokumenata i kliknuti na "Postavi kao zadano" ili pak kliknuti na "Vrati zadano sustavom" jer Inscape sigurno nije bio zadana aplikacija za otvaranje PDF dokumenata?

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

19 svi 2021, 21:10

bertone je napisao/la:Pa jesi li probao označiti Preglednik dokumenata i kliknuti na "Postavi kao zadano" ili pak kliknuti na "Vrati zadano sustavom" jer Inscape sigurno nije bio zadana aplikacija za otvaranje PDF dokumenata?


Upravo tako, zbog toga sam možda pomalo i naporan, pogađaš u sridu, jer ne vjeruješ upravo u ono što ti govorim i šta ni sam ne vjerujem, a šta i meni nije jasno, da je Inscape zadana aplikacija za pdf...

I radim ponovo na *.pdf file, desni klik, Svojstva, Otvori pomoću, Preglednik dokumenata, Postavi kao zadano... klik, i nema više, zadana ostaje ImageMagick (color depth=q16) ???

Zavirio sam u /usr/share/applications/x-cinnamon-mimeapps.list, ali tu se ne usuđujem intervenirati, jer iskreno neznam šta i kako.
Negdje je ovo mimeapps.list, negdje defaults.list, evdje u debianu je to što je, x-cinnamon-mimeapps.list...

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

20 svi 2021, 00:10

I to se događa sa svim PDF dokumentima ili samo sa onima koje si iz nekog razloga uređivao?

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

20 svi 2021, 07:33

bertone je napisao/la:I to se događa sa svim PDF dokumentima ili samo sa onima koje si iz nekog razloga uređivao?

Rijetko, ili nikada ne uređujem pdf dokumente, eventualno ponekad transfer iz nekog teksta ili tablice... To su najčešće računi ili nešto drugo što stigne sa weba...

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

20 svi 2021, 13:09

Ne razumijem te jer izvlačim riječi iz tebe.
Dakle, imaš na računalu bilo koji PDF (račun, manual, strip/knjigu) kojeg si prenio na računalo sa weba, donio si na e-mail, presnimio sa USB-a ili DVD-a i kad klikneš na dokument svaki put ga otvori Inscape ili ne - to pitam.

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

20 svi 2021, 13:57

Upravo iz ovakvih razloga neke ljude stavljam na crnu listu.
Neki ljudi si ne mogu pomoći, jednostavno su energetski vampiri. :pogled_dolje

Re: Kako da na popis - Željenih aplikacija, dodam PDF ?

20 svi 2021, 13:58

bertone je napisao/la:Ne razumijem te jer izvlačim riječi iz tebe.
Dakle, imaš na računalu bilo koji PDF (račun, manual, strip/knjigu) kojeg si prenio na računalo sa weba, donio si na e-mail, presnimio sa USB-a ili DVD-a i kad klikneš na dokument svaki put ga otvori Inscape ili ne - to pitam.

Ne otvori ga, pokuša ga otvoriti, direktno - dvoklik, kao rezultat toga imam sliku u prilogu... i to je to...
Ok, mogu ga otvoriti sa: - Desni klik, Otvori sa... Ali prvi glavni izbor je na Inscape... i taj default ne mogu promjeniti...
slika
Odgovori