Sada je: 29 ožu 2024, 07:30.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kod: Označi sve
optimus@debian10:~$ sudo systemctl mask sleep.target hibernate.target hybrid-sleep.target
[sudo] lozinka za optimus:

Created symlink /etc/systemd/system/sleep.target → /dev/null.
Created symlink /etc/systemd/system/hibernate.target → /dev/null.
Created symlink /etc/systemd/system/hybrid-sleep.target → /dev/null.

Traži li ova aktivnost još neki dodatni zahvat, jer nakon ovoga, kada biram 'Suspenziju', traži mi autorizaciju, koju inače nikada nije tražilo, te je izlazak moguć samo uz 'Isključivanje', također uz traženje autorizacije...

Jeli rješenje u dekomentiranju nekih opcija u /etc/systemd/logind.conf...
Želim ostati na izboru:
'Suspenzija' 'Ponovo pokreni' 'Odustani' 'Isključivanje'

Kod: Označi sve
System:    Host: debian10 Kernel: 4.19.0-14-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 3.8.8 Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:   Type: Desktop System: Hewlett-Packard product: Compaq 500B Microtower v: N/A serial: <root required>
           Mobo: FOXCONN model: 2A8Ch v: 1.0 serial: <root required> BIOS: American Megatrends v: 5.13 date: 03/03/2010
CPU:       Topology: Dual Core model: Pentium E5400 bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB
           Speed: 1888 MHz min/max: 1203/2700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1779 2: 1262
Graphics:  Device-1: NVIDIA GF106 [GeForce GT 440] driver: nouveau v: kernel
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: NVC3 v: 4.3 Mesa 18.3.6
....
Sensors:   System Temperatures: cpu: 35.0 C mobo: N/A gpu: nouveau temp: 59 C
           Fan Speeds (RPM): N/A gpu: nouveau fan: 3480
Info:      Processes: 169 Uptime: 1d 2h 05m Memory: 3.85 GiB used: 1.56 GiB (40.4%) Shell: bash inxi: 3.0.32
Zadnja izmjena: Optimus; 25 vel 2021, 15:09; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
ti si... onemogućio suspenziju, a želiš da ti uređaj može ići u suspenziju?? :hmm :zabrinut
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:ti si... onemogućio suspenziju, a želiš da ti uređaj može ići u suspenziju?? :hmm :zabrinut

Ovo je link sa kojim sam se rukovodio: https://www.tecmint.com/disable-suspend ... -in-linux/, i sa originalne terminal komande
Kod: Označi sve
sudo systemctl mask sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.target

sam izuzeo suspend.target, a što sam pretpostavio da je Suspenzija.
Iz trenutne izlazne sesije:
'Suspenzija' 'Hibernacija' 'Ponovo pokreni' 'Odustani' 'Isključivanje'

želim isključiti 'Hibernacija'
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Sleep je isto. Hybrid sleep možda također. Unmaskaj ih.

Nego, zašto uopće imaš nešto protiv toga da ti računalo može ići u hibernaciju?
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:Sleep je isto. Hybrid sleep možda također. Unmaskaj ih.

Nego, zašto uopće imaš nešto protiv toga da ti računalo može ići u hibernaciju?

Pa možda iz razloga da smanjim zapisivanje na SSD disk, da smanjim njegovo "trošenje" da se tako izrazim, to je jedan od savjeta koje sam pokupio na ovome forumu... ako je to totalno bez veze, samo naprijed, ja sam vječiti početnik.

Ili možda samo želim ovakvu izlaznu formu:
'Suspenzija' 'Ponovo pokreni' 'Odustani' 'Isključivanje'

I uzgred rečeno, sinoć sam napravio Hibernaciju, i povratak nije bio sretan... na ekranu mrak, a signal PC-a upaljen, monitor ugašen ???
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ovo je već funkcioniralo na prethodnoj verziji / dopuni Debiana 10 (10.7) kernel ... -4.19.0-13-amd64, sa svim mojim prethodno opisanim akcijama. Želio sam vratiti ovaj kernel, ali sam bio previše vrijedan, pa sam ga izbrisao... Tekuća verzija je -4.19.0-14-amd64.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:Pa možda iz razloga da smanjim zapisivanje na SSD disk, da smanjim njegovo "trošenje" da se tako izrazim, to je jedan od savjeta koje ...


Sredinom 2012. godine sam kupio svoj prvi SSD (OCZ Vertex 4 128GB) koji je prvih godinu dvije bio primarni disk (prvo u desktopu, a potom u radnom laptopu).
Kako je vrijeme prolazilo i ukazala mi se potreba za većim diskovima pa je taj prvi SSD postao disk kojeg koristim za testiranje raznih Linux distribucija ili povremeni prijenos veće količine podataka (znači seli se iz laptopa u laptop ili eksterno kućište) i nikad, ali baš nikad ga nisam pazio i mazio i radi još dan danas,... tako da zaboravi na "tweakanje" OS-a radi šparanja i čuvanja diska jer postići puno nećeš, a možeš si samo natovariti glavobolju i probleme,... eto, to je moj savjet ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Pa možda iz razloga da smanjim zapisivanje na SSD disk, da smanjim njegovo "trošenje" da se tako izrazim, to je jedan od savjeta koje ...


Sredinom 2012. godine sam kupio svoj prvi SSD (OCZ Vertex 4 128GB) koji je prvih godinu dvije bio primarni disk (prvo u desktopu, a potom u radnom laptopu).
Kako je vrijeme prolazilo i ukazala mi se potreba za većim diskovima pa je taj prvi SSD postao disk kojeg koristim za testiranje raznih Linux distribucija ili povremeni prijenos veće količine podataka (znači seli se iz laptopa u laptop ili eksterno kućište) i nikad, ali baš nikad ga nisam pazio i mazio i radi još dan danas,... tako da zaboravi na "tweakanje" OS-a radi šparanja i čuvanja diska jer postići puno nećeš, a možeš si samo natovariti glavobolju i probleme,... eto, to je moj savjet ;)


Slažem se. Prije četiri godine sam kupio 1 TB SSD za stari laptop, nisam ga uopće pazio, hibernacija se često koristila, page file je bio ogroman, dosta se velikih videa zapisivalo i danas ima 25 TB zapisa što je smiješno malo obzirom na tvornički deklariranih 150 TB. Prema tome, glupo se uopće zamarati takvih stvarima. Sa SSD-ovima od prije 10-15 godina da, ali s današnjim više nema smisla.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
bertone je napisao/la:
Optimus je napisao/la:Pa možda iz razloga da smanjim zapisivanje na SSD disk, da smanjim njegovo "trošenje" da se tako izrazim, to je jedan od savjeta koje ...


Sredinom 2012. godine sam kupio svoj prvi SSD (OCZ Vertex 4 128GB) koji je prvih godinu dvije bio primarni disk (prvo u desktopu, a potom u radnom laptopu).
...

Ovaj odgovor iwebu je o štednji diska, je malo reći, od trećerazredne važnosti... više me zanima ova greška sama po sebi, jer sam istu proceduru već prošao bez posljedica, po urednu funkcionalnost izlazne sesije...
Jeli razlog ovome zadnji debian kernel ili ne... neznam, nisam baš kvalificiran.

Osnovni je ovdje problem, što nakon ove akcije,
Kod: Označi sve
optimus@debian10:~$ sudo systemctl mask sleep.target hibernate.target hybrid-sleep.target
[sudo] lozinka za optimus:

Created symlink /etc/systemd/system/sleep.target → /dev/null.
Created symlink /etc/systemd/system/hibernate.target → /dev/null.
Created symlink /etc/systemd/system/hybrid-sleep.target → /dev/null.

nemam uredan izlazak sa 'Suspenzijom'...
Izlazna maska je promjenjena sa:
'Suspenzija' 'Hibernacija' 'Ponovo pokreni' 'Odustani' 'Isključivanje'
na:
'Suspenzija' 'Ponovo pokreni' 'Odustani' 'Isključivanje'

s time sada za bilo koji izbor mi traži Autorizaciju... ???

I nakon izbora Suspenzije i autorizacije, na ekranu imam samo poruku '-Prekid mreže', '-Spajanje na mrežu', te ostajem na potpuno funkcionalnom ekranu bez smetnji, na kome mogu nastaviti rad...

Nemam veliku želju testirati sve ostale mogućnosti, pokušaj Hibernacije je opisan ranije...
Nije problem da nastavim rad i sa jednim izborom više ('Hibenacija'), pri izlaznoj sesiji...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Osnovni je ovdje problem, što nakon ove akcije, nemam uredan izlazak sa 'Suspenzijom'...

Kod: Označi sve
sudo systemctl unmask suspend.target sleep.target hibernate.target hybrid-sleep.target
bi ti trebalo riješiti probleme s tim da ne možeš ući u suspenziju. Neće riješiti to što vidiš jednu opciju koja ti ne treba, ali eto :) (možda bi maskiranje samo hibernate.target sredilo da nemaš hibernaciju, ali da ostale stvari rade, ali o tom po tom)

Sleep.target je dependency od suspend.target, kojeg si maskirao. Pisanje stvari u terminal koje ne razumiješ je fin način da si napraviš kaos na sustavu, a systemd je baš jedna od onih stvari za koje se isplati malo pročitati prije nego što pišeš nešto vezano s njim. Maskiranje systemd targeta i servisa je još bolji način za doći do problema.

Ovo je redoslijed poziva suspend.target:
Kod: Označi sve
suspend.target
|-systemd-suspend.service
  |-sleep.target

Kako ne može pozvati sleep.target, eto ti ga na, ne može ući u sleep. Zašto te traži autorizaciju, tko to zna (možda pokušava izvršiti /dev/null, što očito ne može, ali nagađam trenutno), ali svakako ne može pozvati taj dependency jer je maskiran, odnosno symlinkan na /dev/null.

Ovo je već funkcioniralo na prethodnoj verziji / dopuni Debiana 10 (10.7) kernel ... -4.19.0-13-amd64, sa svim mojim prethodno opisanim akcijama. Želio sam vratiti ovaj kernel, ali sam bio previše vrijedan, pa sam ga izbrisao... Tekuća verzija je -4.19.0-14-amd64.

Ovo je iznenađujuće samo po sebi, ali tko će znati kako Debianovci konfiguriraju systemd. Vjerojatno čak nije do kernela nego do systemd targeta, ali stvarno nemam pojma ovako.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.