Sada je: 29 ožu 2024, 07:02.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce


Kod: Označi sve
optimus@debian10:~$ date && inxi -MSCGm
pon, 21.09.2020.  11:33:47 CEST
System:    Host: debian10 Kernel: 4.19.0-10-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 3.8.8 Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:   Type: Desktop System: Hewlett-Packard product: Compaq 500B Microtower v: N/A serial: <root required>
           Mobo: FOXCONN model: 2A8Ch v: 1.0 serial: <root required> BIOS: American Megatrends v: 5.13 date: 03/03/2010
Memory:    RAM: total: 3.82 GiB used: 1.43 GiB (37.3%)
           RAM Report: permissions: Unable to run dmidecode. Root privileges required.
CPU:       Topology: Dual Core model: Pentium E5400 bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB
           Speed: 1642 MHz min/max: 1203/2700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1352 2: 1417
Graphics:  Device-1: Intel 4 Series Integrated Graphics driver: i915 v: kernel
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel G41 v: 2.1 Mesa 18.3.6
optimus@debian10:~$



Imam jednu zagonetku.
Zašto mi ne reagira - desni klik, Otvori u Terminalu ?
Ne reagira ni Ctrl+Alt+T
Inače reagira uredno na ikonu na Desktopu i na Panelu...
Zadnja izmjena: Optimus; 22 ruj 2020, 21:48; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Za problem s kombinacijom Ctrl+Alt+T rješenje je opisano ovdje: https://askubuntu.com/questions/498968/ ... untu-14-04

Što se tiče problema s desnom tipkom miša, to ovisi o radnom okruženju. Ako uz Debian koristiš Gnome, onda treba instalirati Gnome Tweaks i zatim slijediti korake opisane ovdje: https://itsfoss.com/fix-right-click-touchpad-ubuntu/

Nadam se da će uspjeti...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
I Ctrl-Alt-T ovisi o postavkama u radnom okruženju.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:I Ctrl-Alt-T ovisi o postavkama u radnom okruženju.

Točno, ovo se rješava sa Tipkovnicom u Postavkama, iako ni ovdje sve nije optimalno... Kod default kategorije 'Pokretači', prečac 'Pokreni terminal' stoji Ctrl+Alt+T, ali bez mogućnosti editiranja i kontrole koja komanda stoji iza toga, i koja ne pokreće ništa...

Ovo mogu, i preskočio sam, sa kategorijom 'Prilagođeni prečaci', u kojoj sam dodjelio 'MATE Terminal' sa komandom mate-terminal kojoj sam dodjelio prečac Ctrl+Alt+T, čime sam poništio ionako nefunkcionalnu ranije zadanu postavku...

Ali i dalje mi ostaje zagonetan Desni Mouse click, 'Otvori u Terminalu'... Debian na ovo ne reagira, ostale distribucije su sa ovime bez greške... Ne znam gdje je zez i gdje je debian ovo isključio, inače je i on funkcionirao uredno...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:I Ctrl-Alt-T ovisi o postavkama u radnom okruženju.

Točno, ovo se rješava sa Tipkovnicom u Postavkama, ali mi je zagonetan Desni Mouse click, Otvori u Terminalu... Debian ne reagira, ostale distribucije, bez greške... Ne znam gdje je zez i gdje je debian ovo isključio, inače je i on funkcionirao uredno...


Malo sam taj tvoj debian izvrtio u live načinu :-D . Defaultni Terminal nije postavljen u postavkama/željene aplikacije. Treba odabrati jedan od 4 ponuđena i tada radi ctrl-alt-t. Postavke tipkovnice nisam morao mjenjati.
Desni klik s mišem, otvori u terminalu, se pokreće. Tu jedino ne radi funkcija copy-paste s mišem, več se to odradi s tipkovnicom :hmm . Malo nezgodno. Gdje se to mijenja u postavkama nisam našao.
Ako sam dobro shvatio ti uopče nemaš opciju otvori u terminalu ili ......???

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
NoMaam je napisao/la:
Optimus je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:I Ctrl-Alt-T ovisi o postavkama u radnom okruženju.

Točno, ovo se rješava sa Tipkovnicom u Postavkama, ali mi je zagonetan Desni Mouse click, Otvori u Terminalu... Debian ne reagira, ostale distribucije, bez greške... Ne znam gdje je zez i gdje je debian ovo isključio, inače je i on funkcionirao uredno...

...

Ako sam dobro shvatio ti uopće nemaš opciju otvori u terminalu ili ......???

Pozz

Ovo Ctrl+Alt+T, ostavimo po strani, mene više intrigira ako nešto ne radi, kako bi trebalo raditi...
Ali kako je sada u punoj funkciji kako sam je postavio, pa više nije bitno...
A ja imam opciju 'Otvori u Terminalu', na desnom kliku, samo što klik na nju ostaje bez odziva... rješivo je to na drugi način, samo to nije to... i Hvala na trudu...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ako se prvo ne odabere željeni defaultni terminal tada ,naravno, ne radi desni klik s mišem/otvori u terminalu.Odabrati željeni Terminal treba u:
Izbornik/postavke sustava/željene aplikacije/terminal-odabrati. Imaš 4 za izbor. Odabereš prvi :-D
Jedino mi nije jasno ono s mišem i "copy-paste" :hmm

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
NoMaam je napisao/la:
Optimus je napisao/la:
jurastublic je napisao/la:I Ctrl-Alt-T ovisi o postavkama u radnom okruženju.

Točno, ovo se rješava sa Tipkovnicom u Postavkama, ali mi je zagonetan Desni Mouse click, Otvori u Terminalu... Debian ne reagira, ostale distribucije, bez greške... Ne znam gdje je zez i gdje je debian ovo isključio, inače je i on funkcionirao uredno...


Malo sam taj tvoj debian izvrtio u live načinu :-D . Defaultni Terminal nije postavljen u postavkama/željene aplikacije. Treba odabrati jedan od 4 ponuđena i tada radi ctrl-alt-t. Postavke tipkovnice nisam morao mjenjati.
...
Pozz

Bio si na dobrom tragu, u Željene aplikacije sam postavio MATE terminal i sada funkcioniraju obje ove funkcije... Bilo je tako jednostavno, a mi udri po googlu... :-D Hvala!
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Sve se da riješiti :-D .
Ja sam naknadno instalirao xfce-terminal i na njemu radi copy-paste s mišem.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
NoMaam je napisao/la:Sve se da riješiti :-D .
Ja sam naknadno instalirao xfce-terminal i na njemu radi copy-paste s mišem.

Pozz

Ja imam Deepin terminal. Isto radi savršeno, a ima još i dodatnih opcija koje drugi terminali nemaju. Probaj :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.