Sada je: 28 ožu 2024, 09:14.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Prati li netko usporedno Debian 10 Buster i Debian Bullseye / testing...

Terminal kod Debian 10 je uredno proziran sa svim otvorenim ostalim programima, tekstovima, browserima ispod njega, (što je posebno pogodno u radu sa terminalom), a kod Debiana 11 kroz njega vidim samo osnovnu podlogu, bez obzira koji drugi prozori bili otvoreni.

Ako netko zna u čemu je problem, bio bih zahvalan...
O ovome govorim, terminal kod Debian 10.10
slika
i terminal kod Debian 11 freeze
slika
Zadnja izmjena: Optimus; 28 vel 2022, 18:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Provukao sam kroz Google pojam debian mate terminal transparency. Pojavio mi se ovaj link https://unix.stackexchange.com/question ... mmatically

Tvrdi se da treba intervenirati kroz dconf editor, koji pohranjuje svojstva terminala u radnom okruženju Mate. U terminal se unosi ova naredba
Kod: Označi sve
dconf write /org/mate/terminal/profiles/default/background-type "'transparent'"


Ukoliko se pak želi postojana boja (solid), a ne prozračna (transparent), onda se unosi ova naredba
Kod: Označi sve
dconf write /org/mate/terminal/profiles/default/background-type "'solid'"


Zatim se formiraju dva profila s različitim izgledom pozadine (prozračni/transparent i postojana boja/solid) i izabere se jedan kad se pokreće terminal
Kod: Označi sve
mate-terminal --load-config=FILE


Napominjem da nikad osobno nisam imao ovih teškoća, niti sam isprobao ova rješenja, niti mi je poznato da ih je netko drugi isprobao. Zato se ograđujem od svih posljedica koje bi unos ovih naredaba mogao izazvati; pišem isključivo u pokušaju da pomognem i da tako preduprijedim probleme ove vrste s kojima bih se jednom osobno mogao suočiti.

Kad otvorim svoj Menu i unesem Search: dconf, pojavi se dconf editor na poveznici /org/mate/marco/global-keybindings, uz opomenu računala da budem oprezan. Međutim, koliko vidim, tu se podešavaju samo kratice na tipkovnici za pokretanje pojedinih prozora (windows); nisam zapazio ništa vezano uz transparency. Sam terminal nakon pokretanja ima u izborniku Edit/Profile Preferences/Backround i tu se po želji može namjestiti Solid Color, Background Image ili Transparent background.

Mislim da razlike između Debian 10.10 i Debian 11 nemaju veze s "prozirnim" terminalom i da su nastale slučajno, prilagođavanjem terminala od strane razvijatelja distre. Ukoliko ovaj savjet ne pomogne i ne bude drugih odgovora, predlažem da se upit postavi na nekom od Debianovih foruma, poput ovoga https://forums.debian.net/

I meni se ponekad događalo da ne nađem odgovore na svoja pitanja na forumu LZS, pa bih onda uspio na forumima pojedinih distri koje sam koristio u tom trenutku (Mint, Debian, MX Linux). Svuda sam bio član, uglavnom pitao, a ponekad i odgovarao i pomagao drugima. Na tim forumima ipak je puno više korisnika, pa obično netko ima pravo rješenje i pošalje ga brzo. Ljudi imaju različite interese i prioritete i to je OK.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Provukao sam kroz Google pojam debian mate terminal transparency. Pojavio mi se ovaj link https://unix.stackexchange.com/question ... mmatically
...
...
I meni se ponekad događalo da ne nađem odgovore na svoja pitanja na forumu LZS, pa bih onda uspio na forumima pojedinih distri koje sam koristio u tom trenutku (Mint, Debian, MX Linux). Svuda sam bio član, uglavnom pitao, a ponekad i odgovarao i pomagao drugima. Na tim forumima ipak je puno više korisnika, pa obično netko ima pravo rješenje i pošalje ga brzo. Ljudi imaju različite interese i prioritete i to je OK.

Hvala na trudu, ovo mi miriše na rješenje, i sigurno ću ga isprobati...
Sada istražujem način nadogradnje Debiana 10.10 na Debian 11.0. Vjerojatno bi to pošlo bezbolnije da sam prihvatio promjenu repozitorija u prvoj ponudi nadogradnje, ili da mi je repozitorij bio postavljen na Stable, umjesto Buster...
Kakav bi učinak bio da u pokretanju 10.10 upotrijebim repozitorij od 11.0 ???
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:
rudar je napisao/la:Provukao sam kroz Google pojam debian mate terminal transparency. Pojavio mi se ovaj link https://unix.stackexchange.com/question ... mmatically
...
...
I meni se ponekad događalo da ne nađem odgovore na svoja pitanja na forumu LZS, pa bih onda uspio na forumima pojedinih distri koje sam koristio u tom trenutku (Mint, Debian, MX Linux). Svuda sam bio član, uglavnom pitao, a ponekad i odgovarao i pomagao drugima. Na tim forumima ipak je puno više korisnika, pa obično netko ima pravo rješenje i pošalje ga brzo. Ljudi imaju različite interese i prioritete i to je OK.

Hvala na trudu, ovo mi miriše na rješenje, i sigurno ću ga isprobati...
Sada istražujem način nadogradnje Debiana 10.10 na Debian 11.0. Vjerojatno bi to pošlo bezbolnije da sam prihvatio promjenu repozitorija u prvoj ponudi nadogradnje, ili da mi je repozitorij bio postavljen na Stable, umjesto Buster...
Kakav bi učinak bio da u pokretanju 10.10 upotrijebim repozitorij od 11.0 ???


Ima tutorijala po netu kako napraviti upgrade sa 10 na 11...

Evo jedan (napravi backup stvari koje ti trebaju da ne bi slučajno nešto krenulo krivo):

https://www.cyberciti.biz/faq/update-up ... -bullseye/
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Optimus je napisao/la: Sada istražujem način nadogradnje Debiana 10.10 na Debian 11.0. Vjerojatno bi to pošlo bezbolnije da sam prihvatio promjenu repozitorija u prvoj ponudi nadogradnje, ili da mi je repozitorij bio postavljen na Stable, umjesto Buster...
Kakav bi učinak bio da u pokretanju 10.10 upotrijebim repozitorij od 11.0 ???


Repozitorij Debian 11 ne bi bio prihvaćen prilikom pokretanja Debian 10, bez nadogradnje. O postavkama repozitorija raspravljalo se još prije nekoliko mjeseci (a sigurno i mnogo puta ranije). Evo linka na tu raniju raspravu, u kojoj sam naveo i vlastite repozitorije: http://www.linuxzasve.com/forum/viewtop ... 18&t=14442

Možeš imati Stable, Testing ili Sid i unesi tu riječ u repozitorije ako ti odgovara izabrana inačica. Izbriši riječ bullseye, ako si tako naveo, i upiši stable. Time ćeš uvijek primati nadogradnje za Stable, Testing ili Sid neovisno o tome koja je inačica trenutno aktualna: sad je Bullseye postao Stable, u pripremi je već Debian 12 (ne znam ime, ali piše na službenim stranicama) kao Testing, a Sid uvijek ostaje Sid. Dakle, umjesto Buster unesi u repozitorije riječ stable i primat ćeš nadogradnje za Stable.

Moguć je i drukčiji pristup: ako pak želiš pratiti baš inačicu Bullseye, pa i kad postane Oldstable za nepune tri godine, onda unesi bullseye.

Ponavljam da nikakvih problema s nadogradnjom nisam imao (evo, sjetio sam se još detalja da me upitao hoću li kod CUPS, za printer, prihvatiti novu ili zadržati staru verziju i izabrao sam staru, po davnoj preporuci s Mint foruma kako reagirati u takvim prilikama, bolje je zadržati staro i isprobano). Navodno je pametno izbrisati i PPA kao dodatne repozitorije ukoliko ih je korisnik naknadno unio, ali ja ih nisam imao, pa ne znam pouzdano...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.