Sada je: 20 tra 2024, 07:34.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Više sam godina imao HTPC kao središte kućne multimedije. Doduše u mom pred-linux dobu. Većinu vremena je posao odrađivao MediaPortal (http://www.team-mediaportal.com/), neko vrijeme Windows Media Centar, te sam isprobao sva slične programe. Tada sam bio teški linux-početnik i prelaz na neko linux rješenje nije uspio. Pogotovo jer su u igri bile satelitska i tv kartica, koje i dandanas nisam uspio upogoniti pod Linuxom.

Uglavnom, kompleksno je to područje. Puno zavisi i koliko duboko želite ući u sve to. Potrebno je puuno entuzijazma.

- Izbor/izrada/prerada kućišta da bi "pasalo" uz namještaj i postojeće komponente,
- Odabir konfiguracije, kupnja, recikliranje postojeće, možda?
- Odabir softwarea, u pravom mediacentru operativni sustav zapravo viđate možda jednom mjesečno, dakle iz mc-a se skoro ne izlazi, dobar, brz sleep je od krucijalne važnosti,
- Odabir i konfiguracija daljinskih upravljača (sigurno nećete stati na jednom),
- Pokazat će se da daljinski nije dovoljan, pa je potrebna i dobra multimedijska prenosiva tipkovnica(http://mms.mymediasystem.net/mms110/mis ... ate810.jpg),
- Zatim, bez obzira na đojstik ili tačpad na tipkovnici, potreban je i miš, i to dobrog dometa, neki multimedijalni s puno osvjetljenih gumbića...
- Buka. Ono što u početku djeluje vrlo tiho i prihvatljivo, vremenom se razvije u pravu borbu protiv buke i vibracija, a tu su se diskovi pokazali najtvrdokornijim gnjavatorima.
- Mogao bih ja tako do sutra nabrajati...

Rekao bih da je glavna podjela HTPC-a na one s TV tunerom (ili tunerima), te na one bez. Ova druga kategorija je neizmjerno jednostavnija.

Skoro sam zaboravio na najvažniju stvar. Odnosi se na oženjene. :zvizdi
Dakle, sve treba odigrati pametno. Mora biti besprijekorno funkcionalno, estetski i financijski prihvatljivo (barem službeni dio proračuna ;) ).
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
@Fugu, a na neoženjene? :-D
nije teško napraviti HTPC, niti je problem napisati članak, problem je uhvatiti malo vremena pa se opustiti i uživati u multimediji...
Fugu je napisao/la:Uglavnom, kompleksno je to područje. Puno zavisi i koliko duboko želite ući u sve to. Potrebno je puuno entuzijazma.

središte kućne multimedije vidim kao:
LED TV 46" - 85"
2 recaro sjedišta sa konzolom između njih
logitec g27
dvosjedi sa obje strane
4 zvučnika u uglovima + pojačalo
i HTPC
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:@Fugu, a na neoženjene? :-D


Neoženjenima je lakše. Ne moraš misliti o kompromisima. Lova i entuzijazam su granica... :thmb-up
Možda su u htpc-najnepovoljnijoj situaciji mladci kojima su starci vladari dnevnih soba... :zabrinut .
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la:Neoženjenima je lakše. Ne moraš misliti o kompromisima. Lova i entuzijazam su granica...
Možda su u htpc-najnepovoljnijoj situaciji mladci kojima su starci vladari dnevnih soba... .

::bravo
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Fugu je napisao/la:Možda su u htpc-najnepovoljnijoj situaciji mladci kojima su starci vladari dnevnih soba... :zabrinut .


Ja sam u toj situaciji, gotovo je ista stvar kao što si naveo za oženjene, razlika je u tome što sam plaćaš.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Vidiš, uvijek se zanemaruje ova kućna društveno politička :hihi strana slaganja i korištenja HTPC-a.
Svi samo o hardwareu i softwareu, a što će žena ili ćaća reć, ništa.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Nažalost nisam uspio sa pomenutim hardwerom.

Ako ćaća odobri, i ženi se dopadne krećemo sa sastavljanjem HTPC (ovo važi za mnoge :hihi ) bi bio početak priče.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
nekoliko puta sam kretao u kupovinu tihog pc koji bi radio kao multimedijalni centar u dnevnom boravku.
jednom sam čak i uspio nagovoriti ženu da nam to treba, pa sam davne 2002. godine kupio barebone pc.
vrlo brzo - već nakon mjesec dana - shvatio sam da nije tako tih kako bi ja želio. prodao sam ga bez problema, po nabavnoj cijeni.

danas koristim originalnu tehnologiju - tzv. balkan-style.
po uzoru na split-sistem klima uređaja - računalo je izvan kuće, odmah s druge strane zida na kojem je televizor. na suncu, kiši, vjetru i snijegu. stavio sam ga tamo 2012.g i do sada radi bez problema.
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
heh, svaka čast! ja svoj razmišljam staviti na tavan - od tamo lako mogu provući kablove u skoro svaku prostoriju, ali isto mi je najviše zbog buke/tišine

baš me zanima kako ovo tvoje izgleda; možeš uslikati pa podijeliti s nama?
Avatar
Postovi: 38
Postovi: 38
Pridružen/a: 25 vel 2014, 14:17
Lokacija: Nuštar, HR
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian Stretch, Cinnamon
slika
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.