Sada je: 20 svi 2024, 12:26.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam jedan stari laptop koji bih da osposobim. U pitanju je neki Celeron na 1,6 sa 512 Mb memorije, 40 Gb HDD.. Prilično stara mašina. Ipak, žao mi je da ga bacam a može poslužiti za neke najosnovnije poslove.

Isprobavao sam dosta toga ali mi treba neki LTS jer ne moram često reinstalirati sistem. Hardver na njemu je iz apgrejda u apgrejd sve manje podržan. Ništa iz *buntu familije (Lubuntu, Pepermint..) ne može da se instalira na njemu. Odmah nakon boot-a izbacuje nekakvu grešku. Tako je izbor pao na CentOS. Podržan je do večnosti :) (čak do 2016) a upravo mi to najviše odgovara jer ne verujem da će ovaj više i poživeti :)

Skinuo sam instalacioni disk ali kaže da nema dovoljno memorije za grafičku instalaciju i odmah pelazi u tekstualnu. Instalirao sam sistem ali je instalacija prošla nekako traljavo i ne znam da li je sve prošlo kako treba. Ne bih da ga budžim i da gubim vreme a ne znam da li je sve ok sa samim sistemom. Recimo, nije mi dao da kreiram korisnički nalog, nema login menadžer i ko zna šta još možda.. Ne mogu da znam jer i nemam mnogo iskustva sa tom distribucijom.

Zanimaju me vaša iskustva ili ako neko ima neko lepo uputstvo za instalaciju u tekstualnom modu, netinstall ili bilo šta drugo.. Dovoljno bi bilo da mi neko kaže da je ovo sasvim normalno a ja ću lako posle da dodam korisnika, login i ostalo.

Možda je malo preopširno i konfuzno ali nadam se da sam bar malo jasan. :)

Hvala unapred.. ;)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 srp 2012, 09:45
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware/Awesome/i3
Ne znam za Centos,ali možeš probati Lubuntu 12.04 alternate Cd.Skini altenate cd iso ovdje.Alternate cd treba manje rama nego grafička instalacija,pa vjerujem da bi trebao uspješno instalirati Lubuntu.Meni je Lubuntu radio na 192MB rama.Podrška za Lubuntu 12.04 je 5 godina. :D
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Zanimljivo, nisam znao za taj alternate..
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 srp 2012, 09:45
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware/Awesome/i3
koji medium tacno si skinuo ? To sto ti zelis, ako razumijem dobro, ce ici samo sa netinstal iso (194 MB) ili sa minimal iso (293 MB)
Kod: Označi sve
http://isoredirect.centos.org/centos/6/isos/i386/


pokusaj, trebalo bi biti u redu. CentOs je zakon ;)
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 05 stu 2012, 22:42
Lokacija: NL
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: fedora/ Os X /CentOs
@ rapha

Evo ti vodič za teksualnu instalaciju.Kod particioniranja izaberi opciju manual i daj mu sav prostor za root, osim 1GB za swap.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ako neće Lubuntu 12.04 alternate, probaj onda Sabayon 10 tekstualnu instalaciju ili Debian tekstualnu instalaciju (ne mogu reći da koristim Debian niti da sam ga ikada koristio (više sam ga "isprobavao", ako se to može tako nazvati, tj. koristim ga pod VirtualBoxom), ali sam fan Debiana.) Mislim da bi Debian dobro radio, jer je softver malo stariji, podržano je mnogo različitih hardverskih kombinacija i ne izlazi nova verzija tako često. Sabayon jer je rolling release i ima odlično prepoznavanje hardvera. Debianov GNOME 2.X bi, po mome mišljenju, odgovarao.
Zadnja izmjena: qwxy; 12 stu 2012, 00:03; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
Na sličnom laptopu imam Slackware 14. Isto 512 MB RAM samo je CPU Pentium 4 3.06 GHz i disk 80GB.
I openSUSE jako dobro radi.

Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
bilo što sa gnome2, xfce i slabijim de/wm-ima će radit skroz dobro na tome. osobno, na tu bi mašinu stavio nešto sa lxde-om.
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Shicy je napisao/la:osobno, na tu bi mašinu stavio nešto sa lxde-om.


+1
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
Izvinjavam se što kasnim :), bio sam van grada za vikend sa manjkom neta.. :)

CentOS mi je zanimljiv jer se kod mene u firmi motaju SUSE i RHEL/CentOS pa rekoh, bilo bi lepo da ga naučim. Osim toga, vrlo je lagan, dugotrajan.. :) Merkam ga već neko vreme, čitam, proučavam, ali do sada nisam imao vremena da se ozbiljnije upustim u tu avanturu.

LM, uspeo sam da ga instaliram. To što sam mislio da je problem zapravo i nije jer je tekstualna instalacija zapravo takva. Nakon instalacije nema GDM-a, nema usera. Uloguješ se kao root, napraviš korisnika, uloguješ se opet i dalje pičiš sa instalacijom svega što ti treba.

Moram priznati da mi je trebalo malo vremena da ga podesim jer nemam baš nikakvog iskustva sa Fedora forkovima. Sama Fedora mi je uvek bila bljutav sistem. Bilo je malo muke sa repoima i prioritetima ali kada se podesi radi kao zmaj.. Zaista, veoma je lagan sistem, prilično neosetan.

Lubuntu alternate je otkrovenje za mene. :) Nisam ni znao da takvo nešto postoji. Neće se vrteti na ovom laptopu ali na nekom drugom svakako hoće. Bitno mi je bilo samo da bude neki LTS jer me stvarno smara da instaliram sistem svaki čas. Inače, LXDE i Openbox bi se tu vrteli savršeno.. ;)

Možda ne bi bilo loše otvoriti neku temu generalno za CentOS. Verujem da ću vas smarati i ubuduće. :D
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 srp 2012, 09:45
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware/Awesome/i3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.