Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)
Odgovori

Re: Re: Fedora 16

12 tra 2012, 17:06

drone je napisao/la:
Suko je napisao/la:
Shicy je napisao/la:meni je isto brzo radila, međutim, nešto mi je falilo...ne znam šta...
jednostavno, osjeća sam neku "nelagodu" dok sam je koristija...
moga bi je opet "zavrtit"...čisto da vidim dokle ću izdržat sa free softwareom :)

Meni sve rpm distre daju takav osjecaj. Ko da sam se uselio kod susjeda.

Da zanimljivo, isto i kod mene. Razmišljao sam o tom osjećaju, ali nisam ga mogao artikulirati. Dobro si usporedio :)

Ista stvar i kod mene.

Re: Fedora 16

12 tra 2012, 19:07

RPM - Rađeno Po Mjeri. Samo ne znam čijoj. :bleh

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 13:29

wm - Openbox
upaljeni Firefox (3 taba, a nijedan nije youtubeolik), Thunderbird i XChat
potrošnja: 550 MB RAM + 25 MB swap

previše, brate...previše

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 19:21

Iskustvo korištenja F16


Prošlo je ohoho vremena otkako je izašla ova verzija popularne Fedora GNU/Linux distribucije pa sam istu, vođen idejom korištenja isključivo, ili u najvećoj mjeri, otvorenog softvera, odlučio isprobati.

Sastavih si lijepo bootabilni USB sa 16-icom Xfce, odredio jednu particiju za nju i ajmo 'instalirat'. Početne postavke kod instalacije su kao i kod bilo koje distre, a to su dosadne stvari tipa vremenska zona i slične.

E sad, dolazimo do određivanja medija na koji ćemo instalirati te tu dolazi do prve zbunjole, jer vrla Fedora nudi opcije kao Target Device i još neku, i tu trebamo stavit da nam je disk Target Device. No dobro, to smo riješili i sad na našem disku biramo particiju gdje ćemo je instalirati. Ok, odaberem ovu particiju što sam je pripremio za F16, odaberem da to bude / particija, kad on javlja ovo:

"Nedostaje BIOS boot particija".

Upitnici nad mojom glavom izgovaraju "Dafuq did I just read"...

Ništa, idem nekom standardnom logikom, napravim /boot particiju uz / i opet stisnem Next kad ono Fedora opet veli da joj fali BIOS boot particija. E sad sam već blago šta izgubljen šta živčan...pokušavam smislit šta bi mu bio BIOS boot je*o ga BIOS boot...Stavim particiju od 256 MB, je*iga, računam da mu je to neka njegova retardirana verzija /boot particije, označim je kao BIOS boot (našao negdi u opcijama) i kliknem Next, a sad mi voljena Fedora javlja da je ta particija prevelika i da se ona inače stavlja od, pazite ovo, 0-2 MB...
Popi*dija, stavljam je 1 MB, ostatak / particija i instalacija se vozi do kraja.

Ajde, instalacija gotova, sad prvi boot, namještanje opet onih dosadnih postavki i pali se Xfce. Dragi moji linuksaši, ako je išta po defaultu ružno i gadno, to je Fedorin Xfce.
Ali hajde, pošto Xfce za sobom vucaram po drugim distrama, i ovdje sam se brzo snašao i sredio ga da em liči na nešto, em je funkcionalan.

Kako sam naveo na samom početku ove žalopojke, odlučih koristit free software i tako je i bilo dok nisam
ubacio originalni dvd, ako koga baš zanima, a ne znam zašto bi, riječ je o Metalurgija - Live at San Diego, i on neće pjeva :D
Šta je sad, koji mu je ku***??

Ništa, treba instalirat libdvdcss koji Fedora, eto, nema po defaultu. Ajde, i dvd je propjevao uz instalaciju
VLC-a.

I tako sam sav sretan koristio F16, dok mi u jednom momentu mila Fedora nije otpilila tastaturu na laptopu.
O.O
Nevjerojatno, zar ne? Jedino je reboot pomagao.

Ok, rebootam je, umjesto Xfcea stavim Openbox jer je lakši, pokrenem 'htop' uz pokrenute Firefox, Thunderbird i XChat.
Rezultat: 550 MB RAM + 25 MB swap!!!!
Pa šta ona misli, jel' ona neka princeza????
Jbt, pa Debian Wheezy mi sa ovim pokrenutim programima, uz Xfce, troši 380 MB...

Nakon ovih brojki odlučujem da principessa Fedora leti sa mog diska. Mrš đubre rastrošno!

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 21:29

Instalirao sam Fedoru 16 na stick ali kako sam primjetio ne snima promjene na stick.
Jel' moram ici u terminal da bi mi spremio promjene?

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 22:24

Shicy, ovako lijep review definitivno zaslužuje naslovnicu! Šikni ti to, brate, u draft.
Baj-d-usput. Mene je najviše uje*a Fedorin retardirani instaler koji nije zna pročitat veličinu preostalog diska prije nego bi mi ponudija kolika će bit slijedeća particija. Je*a te led, ka da su je na Psihijatriji sklapali!

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 22:45

kažem ti...neki BIOS boot...bokte posra šta je to??? :D

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 22:54

Na taj BIOS biser nisan naiša. Da je je*eš, Fedora je u blagom ku*cu. A tek šta RAM-a ždere, guda nezasitna! A spora, a nikakva, a a...

Re: Fedora 16

13 tra 2012, 22:57

da sve protekne u paradox-moodu, sad sam je izbrisa preko gparteda iz Fedora 16 LiveUSB-a rofl

Re: Fedora 16

14 tra 2012, 10:55

Ljudi, vi očito nešto krivo radite. Instalirao sam Fedoru na 30-ak računala i nikad nikakvih problema koje nisam sam uzrokovao - sve se ponaša predvidivo - ako krivo nešto postaviš to će krivo raditi, ako ispravno postaviš to će ispravno raditi.

@Shicy:
If you are creating a custom partition layout on a non-EFI x86 system, you are strongly advised to create a separate, 1MB BIOS boot partition. This will be used by the GRUB boot loader for storage.

(izvor)

Što se tiče zauzeća RAM-a, pogledaj što toliko zauzima (koji proces), to jer to je jako neobično.
Odgovori