Sada je: 05 svi 2024, 15:01.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

ukratko, razlika je u tome što ti su daje root ovlasti, ostaješ u istom radnom direktoriju u kojem si bio kao obicni user i ne mozes koristiti naredbe iz /usr/sbin, a sa su - možeš koristiti sve naredbe i zapravo postaješ "pravi root", a radni direktorij ti se mijenja na root-ov direktorij tj /root
Avatar
Postovi: 321
Postovi: 321
Pridružen/a: 12 stu 2008, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Arch GNU/Linux
Kova je napisao/la:ukratko, razlika je u tome što ti su daje root ovlasti, ostaješ u istom radnom direktoriju u kojem si bio kao obicni user i ne mozes koristiti naredbe iz /usr/sbin, a sa su - možeš koristiti sve naredbe i zapravo postaješ "pravi root", a radni direktorij ti se mijenja na root-ov direktorij tj /root


...iliti samo "su" ne inicijalizira varijable okoliša ($PATH i sl.), tako da moraš sve izvršne datoteke iz "/usr/bin" i druge pokretati s punom putanjom. ;)

No općenito, nije dobra praksa pokretati GUI programe rootom, ako ništa drugo, neuredno je kad ti je root direktorij pun .gnome2, .kde direktorija. Zato bi trebalo ovladati nekim od sljedećih konzolnih editora: nano, vim, emacs, vi, joe... :zamisljen
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Ako imate malen ekran:
http://xjonquilx.co.cc/2011/07/11/maximize-your-screen-real-estate-in-fedora-15/
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
drustvance moze pomoc? :)

Pre koji mesec sam nesto cackao oko software updates repo-a i iskljucivao/ukljuciovao neke i od tog vremena mi ispisuje da nema novih updejtova sto bas nije tacno (jer je proslo dosta vremena)
Pa jel moze neko sa default Fedorom da uradi SS ili da ispise koji repo-i su mu ukljuceni?
Hvala
Avatar
Bug
Postovi: 240
Postovi: 240
Pridružen/a: 18 lip 2009, 23:33
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 19, Debian 7
inace, naredba ti je
Kod: Označi sve
yum repolist

i ispisti ce ti samo ukljucene
a mozes i rucno tako da odes u /etc/yum.repos.d/ i otvoris svaku datoteku i provjeris je li ukljucen, ako je ukljucen u file-u ce ti pisati, između svega, enabled=1 a ako nije onda enabled=0
također ovako ih možeš ukljucivati i iskljucivati ako si vec nesto smrdo...
Avatar
Postovi: 321
Postovi: 321
Pridružen/a: 12 stu 2008, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Arch GNU/Linux
Hej bok :)) evo mene nakon dugov vremena i vidi na čemu sam na fedorici :D

pa me zanima pošto moram neke video stvari riješavati kako instalirati blender i openshot na fedoru 15 64bit guglo sam al neuspješno pa ono ak može mala pomoć ;)) btw super redizajn forma al ja na staroj temi :D :D :D
オープン思考....Linuxを使う=オープンWikiの [url]wiki.open.hr[/url](すべての情報を持って)

एक खुले दिमाग .... लिनक्स Wiki- [url]wiki.open.hr[/url] सभी जानकारी (के साथ खुला का उपयोग करना.)
Avatar
Postovi: 702
Postovi: 702
Pridružen/a: 04 pro 2009, 12:16
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Tražim svoj indentitet
treba pričekati barem 6.mj sa novim verzijama fedore dok ne isprave bug-ove.
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 24 srp 2011, 11:22
Lokacija: Okolica Zagreba
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora, Debian, FreeBsd
fakin je napisao/la:treba pričekati barem 6.mj sa novim verzijama fedore dok ne isprave bug-ove.

Fedora je bleeding edge distribucija, pa tko voli nek' izvoli ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
vuksamotnjak je napisao/la:Hej bok :)) evo mene nakon dugov vremena i vidi na čemu sam na fedorici :D

pa me zanima pošto moram neke video stvari riješavati kako instalirati blender i openshot na fedoru 15 64bit guglo sam al neuspješno pa ono ak može mala pomoć ;)) btw super redizajn forma al ja na staroj temi :D :D :D

sudo yum install blender openshot

za openshot moras samo dodati rpm fusion repo...
Avatar
Postovi: 321
Postovi: 321
Pridružen/a: 12 stu 2008, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Arch GNU/Linux
Kova je napisao/la:
vuksamotnjak je napisao/la:Hej bok :)) evo mene nakon dugov vremena i vidi na čemu sam na fedorici :D

pa me zanima pošto moram neke video stvari riješavati kako instalirati blender i openshot na fedoru 15 64bit guglo sam al neuspješno pa ono ak može mala pomoć ;)) btw super redizajn forma al ja na staroj temi :D :D :D

sudo yum install blender openshot

za openshot moras samo dodati rpm fusion repo...

ako se ne varam blendera nema u repou ovaj koji meni treba 2.5+ beta je još :S
オープン思考....Linuxを使う=オープンWikiの [url]wiki.open.hr[/url](すべての情報を持って)

एक खुले दिमाग .... लिनक्स Wiki- [url]wiki.open.hr[/url] सभी जानकारी (के साथ खुला का उपयोग करना.)
Avatar
Postovi: 702
Postovi: 702
Pridružen/a: 04 pro 2009, 12:16
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Tražim svoj indentitet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.