Sada je: 29 ožu 2024, 11:08.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,

moram i ja podijeliti koje zrnce mudrosti :hihi

U posljednih desetak godina promijenio sam nekoliko laptopa i stolnih računala i shvatio sam kako mi je najdraže/najlakše/najdugotrajnije/najsigurnije instalirati minimalnu distribuciju i namjestiti je po svome. Na taj način naučite štošta o svom sustavu te možete lakše ispravljati greške i održavati sve u dobrom stanju. Korisnici Arch Linuxa znaju o čemu pričam.

Fedora također ima opciju minimalne instalacije.

https://alt.fedoraproject.org/

Uđete na gore navedenu stranicu i odaberete Everything iso.
Pomoću njega možete modificirati svoju instalaciju preko solidnog instalera (Anaconda) do mile volje. Ja osobno odaberem "minimal" kako bih dobio temelj OS-a od nekih 300 instaliranih "paketa". Nakon toga možete u CLI-u dodati DE po izboru kao i grupe alata i programa.

Dok sam radio u bivšoj tvrtki shvatio sam kako je prednost ali i mana Fedore fantastični/užasni SELinux (kako kome odgovara - u tvrtki su ga isključili dok ga ja osobno koristim posvuda), Secure Boot opcija, RedHat roditeljstvo itd...

Smatram kako ima nešto za svakoga jer Fedora je posebna distribucija. Može se svidjeti ljubiteljima Archa, Ubuntua, MXLinuxa ali i ostalima.

Eto jedno zrnce za sada od mene :zamisljen

Edit:
Nije za početnike.
Tema je napravljena jer ljudi skidaju prvo što vide na web stranici...ipak je dobro znati da postoji još opcija.
Zadnja izmjena: anuetlu; 05 sij 2020, 15:01; ukupno mijenjano 2 put/a.
anuetlu
anuetlu
Debian ima isto po defaultu opciju minimum instala, ili isti efekt postigneš ako instalraš serversku verziju, pa si sam instalriaš što želiš i kako želiš. Ipak, valja napomenuti da ovo ipak nisu stvari za početnike :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Koristio sam neko kratko vrijeme Fedoru i moram priznat kako nije loša distribucija. Trenutačno čekam novi službeni laptop pa ću vjerojatno staviti ponovno nju. Pokušati ću s minimalnom instalacijom pa javim dojmove :thmbs-up
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
shrike je napisao/la:Debian ima isto po defaultu opciju minimum instala


Nekoliko distribucija također ima tu opciju iako je meni valjda Fedori instaler najbolji. Mada mu je kod loš i ponekad zna blokirati.
anuetlu
anuetlu
Novi laptop stigao :thmbs-up
Nisu neke specifikacije ali definitivno bolji od prošlog.

Kao što sam rekao, instalirao sam Fedoru preko Everything iso-a. Jedino što sam odabrao od ponuđenih "paketa" bilo je Minimum.
Nakon uspješno završene instalacije u CLI-u sam ručno instalirao prvo Plasmu a zatim i GNOME DE (Plasma mi nije dobro sjela kao na Archu - tamo sam mogao napraviti minimalni install bez mnogo KDE bloata a ovdje je puno veća "meta" grupacija). XFCE mi je otpao zbog screen tearinga tako da sam zapeo sa GNOME-om...a da budem iskren, sve mi se više sviđa workflow (bez ikakvih ekstenzija).

Sve u svemu sam zadovoljan. Boot up vrijeme mi je oko 5-6 sekundi što je čak za 3 sekunde brže nego na Archu :hihi
Totalni broj instaliranih "paketa" mi je 937 (kod Archa je to oko 700 a kod tipične instalacije Fedore Workstationa sa njihovog .iso - čak 1500). :thmbs-up :thmbs-up

Nije loše.... možda čak i privatni laptop prebacim na Fedoru :kava
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
samo da priupitam....dali je u GNOME-u riješen memory leak....zbog toga već dugo nisam koristio GNOME a mislim da Fedora najbolje radi sa njim....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Nisam uočio nikakav memory leak od 3.30 verzije. Štoviše, 3.34 je smanjila potrošnju RAM memorije poprilično a 3.36 će još i više (navodno).
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
bikerbj je napisao/la:samo da priupitam....dali je u GNOME-u riješen memory leak....


Trenutačno mi potrošnja RAM-a miruje na 600Mb...

Koristim Fedoru 32 s GNOME DE-om, tako da mogu reći kako su definitivno poboljšali stanje s memorijom i poznatim "leakom".
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Pozdrav kolege Fedoraši,

kod mene se na nekoliko računala i laptopa vrti Fedora 32 Silverblue. Prije toga sam imao običnu Fedoru instaliranu preko Everything .iso + Minimal install.
Također su sve s GNOME-om zbog Waylanda (Firefox 76 + VAAPI = napišem uskoro neke upute da pomognem ostalima).

Potrošnja RAM-a bila je oko 600-700Mb iako i to ovisi o hardveru (na jednome laptopu mi je čak oko 800Mb). Ali CPU potrošnja u mirovanju je minimalna tako da me nije briga za RAM. Iako, Silverblue troši oko 1GB RAM-a u mirovanju....

Ako instalirate Fedoru 32 na ovaj način obratite pažnju da se EarlyOOM (potrebno instalirati) i fstrim ne aktiviraju automatski kao kod Workstation verzije!
Evo vam mala pomoć:

Kod: Označi sve
sudo systemctl enable fstrim.timer --now


Provjera TRIM-a (automatski je namješten na rad jednom tjedno - ovako provjerite kada točno):
Kod: Označi sve
systemctl list-timers --no-pager



EARLYOOM (super korisna stvar za računala s malo RAM memorije!!):
Kod: Označi sve
sudo dnf install earlyoom
sudo systemctl enable --now earlyoom
roc1nante270
roc1nante270
Thx, mislia sam da se EarlyOOM automatski instalira i konfigurira prilikom minimalne instalacije ali ima smisla. Ipak to vise nije Workstation.
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.