Sada je: 28 ožu 2024, 13:17.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

CentOS 7
08 srp 2014, 15:17
Danas je izašao CentOS 7. Release notes su ovde:

http://wiki.centos.org/Manuals/ReleaseNotes/CentOS7


Mene zanima, koliko dugo imaju podršku CentOS verzije?
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Re: CentOS 7
08 srp 2014, 16:10
http://wiki.centos.org/Download
Sve piše.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Re: CentOS 7
08 srp 2014, 16:53
2024. wat
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Re: CentOS 7
08 srp 2014, 17:13
pa CentOS je poznat po cjeloživotnoj podršci :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Re: CentOS 7
08 srp 2014, 17:48
Radi OK. Baziran je na Fedori 19 pa su u startu neki paketi stariji... Još samo da se dodatni repozitoriji updejtaju (RPMForge, RPMFusion itd.) i to je to....
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31
Re: CentOS 7
08 srp 2014, 17:50
jedina distra koju nisam isprobao....sad mi opet vrag neda mira.....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Re: CentOS 7
09 srp 2014, 09:30
Sad ce to na zenin komp cim nadem vremena, ionako je vrijeme da zamjenim mint 13... I moze nekoliko godina bez brige dalje..
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Re: CentOS 7
09 srp 2014, 14:13
ja skidam iso i ide u dual boot pa da vidimo kako će to raditi.....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Re: CentOS 7
09 srp 2014, 19:44
Evo, EPEL i RPMForge su updejtani za CentOS 7, tako da je serverski dio pokriven u potpunosti.

Za sada nedostaje još RPMFusion, ali on je primarno interensantan onima koji koriste CentOS kao desktop (codeci, media playeri itd...)

Sve u svemu, ja happy :-D.

Koristim CentOS i na serverima i na desktopu, .... za sada na serveru samo u par virtualki (KVM), a kad "sazrije" zamijeniti će 6.5 na "bare-metal" koji je za sada kao KVM host.... na desktopu mi fali RPMFusion, ali valjda će i on uskoro...

mane:
- morao sam mauelno patchati VirtualBox da bi ga mogao pokrenuti na CentOS 7 (edit datoteke memobj-r0drv-linux.c), koristio sam *.run datoteku za sve distribucije sa virtualbox.org stranice
- nema OwnCloud klijenta za 7-icu, a webdav radi loše .... copy - nekad radi, a nekad ne, sa i na webdav lokaciju od OwnCloud servera, source klijenta nisam uspio uspješno kompajlirati
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31
Re: CentOS 7
10 srp 2014, 01:21
Ovo sam dobio na PP, ali vjerujem da će biti interesantno onima koji žele isprobati CentOS.
Yeti je napisao/la:Pozdrav! Posto si jedini kojeg znam da koristi cent os da pitam tebe... Kako je raditi sa njim ko desktop user? Znaci osnovne stvari bez virtualboxa ili clouda kako je navedebo (osim dropboxa)? Po defaultu nema instalirane multimedije? I kako seinstalira ako ne? Nisam nikad koristio yum distre iako sam dugogodisnji korisnik linuxa ali preferiram debian i opensuse vecinom, i arch u testne svrhe da vidim sto ima novo u linux svijetu... Pa ako nije problem par kratkih crta! Hvala


Za desktop je najbolje koristiti CentOS sa svojim repozitorijima + dodati RPMFusion repozitorij za multimediju, također dodam i VirtualBox repozitorij, te eventualno Adobe repozitorij za flash (flash plugin ima i u RPMForge, pa ako imam i njega onda ne koristim Adobe repo). Skoro sav ostali software ima rpm pakete za CentOS/RHEL/ScientificLinux (DropBox, Copy, Google Chrome itd.) tako da je software lako naći, a glede komercijalnog linux softwarea, skoro sve komercijalno postoji i za RHEL a sve to radi i na CentOSu (Mathematica, Statistica, Oracle, AutoDesk aplikacije itd.)

Ja osobno dodajem i RPMForge i EPEL ali da izbjegnem probleme sa zavisnostima paketa te repozitorije držim isključene dok mi ne zatreba nešto iz njih, za svaki slučaj imam podešen i yum-plugin-priorities (za server je situacija sa repozitorijima obrnuta: prvo PRMForge+Epel, a RPMFusion ako mi baš zatreba neki paket koji ova dva nemaju)...
Ovisno o hardveru još eventualno dodam ElRepo ako mi fali koji driver....

Upotreba kao desktop .... eh, do sada sam bio na CentOS 6.5, i mogu samo reći da mi je sve radilo kako treba, bez ikakvih problema (Gnome 2), s tim da treba uzeti u obzir da su verzije paketa i softvera bile dosta starije u usporedbi sa npr. Ubuntu, Gentoo, Fedora i sl. A ja sam dodao samo zadnji LibreOffice sa službene stranice i VirtualBox sa službenog repozitorija te nisam koristio one verzije koje dolaze uz distribuciju, sve ostalo je bilo iz CentOS repozitorija i gore spomenutih dodatnih.

Na desktopu obavezno isključim SELinux jer mi ne treba.

Za CentOS 7 je još rano reći jer je tek izašao i još fali dosta paketa u dodatnim repozitorijima da bi bio potpuno upotrebljiv...(konkretno, nije još napravljen baš RPMFusion repozitorij, tako da je za desktop upotrebu i multimediju još neupotrebljiv).
No kako sam do sada isprobao puno distribucija mogu reći da stroj doslovce leti u usporedbi sa drugim RPM based distribucijama..... Sam način rada je ko i na svakoj Gnome 3 baziranoj distribuciji... kao npr. na Fedori 19 ili 20, s tim da je CentOS 7 osjetno brži.

CentOS 7 bi ako baš moram uspoređivati, usporedio sa Debianom 7, .... znači, paketi nisu najnoviji, ali ono što je tu radi bez greške, ali za razliku od Debiana potrebni su mu dodatni repozitoriji za komotan rad.

Inače za Desktop usage sam bio najsretniji sa OpenSuse 12.3 i Fedorom 19/20, .... OpenSuse 13.1 je pun sitnih bugova, a i neupotrebljiv mi je kao server jer mu nedostaju HA paketi. Fedora mi ima prekratak lifetime za server, ali za desktop je OK, mada se vidi da je upstream distribucija jer je znala koji put puknuti aplikacija ili mi se srušiti radi nekog paketa ili updejta (s tim da se sve uglavnom brzo i lako popravilo).

CentOS koristim na svojim serverima, a kako volim testirati onda volim da mi je i desktop na istoj distribuciji kao i serveri.

----
a ako nekoga interesira upotreba kao Server, onda je CentOS 7 potpun po paketima i mogućnostima i savršeno upotrebljiv u svim mogućim scenarijima za serversku upotrebu. Znam da većina kod nas u HR preferira Debian za server, ali ja sam godinama radio na RHEL distribucijama pa se tu osjećam kao "doma", no to je ionako stvar osobnog izbora. a ja biram EL.

Evo mog desktopa ... na yotubeu
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.