Sada je: 19 ožu 2024, 07:04.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Posljednja 2-3 tjedna muku mučim s mountanjem mrežnih diskova. Nakon točno 17 minuta od mountanja se dogodi neki cirkus i mountani diskovi više nisu dostupni, nego dobijem hrpu upitnika:

Kod: Označi sve
[domy@Domy-NB ~]$ ls -alh /mnt/Domy-PC/
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir01': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir02': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir03': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir04': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir05': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir06': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir07': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir08': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir09': Invalid argument
ls: reading directory '/mnt/Domy-PC/dir10': Invalid argument
total 420K
drwxrwxrwx. 1 root root  280 velj 17 01:02 .
drwxr-xr-x. 1 root root   14 velj 17 01:02 ..
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir01
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir02
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir03
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir04
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir05
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir06
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir07
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir08
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir09
?????????? ? ? ? ?            ? /mnt/Domy-PC/dir10


Logovi su zatrpani nekim čudnim porukama koje mi ništa ne znače, a ni na Google nema baš ništa, svakih 6 sekundi se u journalctl i dmesg ponavlja isti ciklus poruka:

Kod: Označi sve
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: cifs_tree_connect: 20 callbacks suppressed
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22
velj 27 22:23:56 Domy-NB kernel: CIFS: VFS: cifs_tree_connect: could not find superblock: -22


Prvo sam mislio da je neki sukob permissiona unutar /mnt foldera i fstaba jer upitnici nestanu kada unmountam diskove, ali što god stavim i kako god mountam, ručno ili preko fstaba, kao user ili root, SMBv2 ili v3, problem se vraća i uvijek nakon otprilike 17 minuta.

Kako često mijenjam lokacije, napravio sam si skriptu za mountanje i unmountanje i kad se to dogodi, ona mi ne radi jer gleda dostupnost mountanih diskova i drugog PC-a na mreži (ono ako je PC online, a nema ništa mountano, onda mountaj i obrnuto).

Onda sam vrtio film unatrag i što sam sve instalirao, dnf history nije pokazivao ništa previše vezano uz mount pa je ostao jedino kernel. I tako sam bubnuo dnf downgrade kernel*, vratio mi je verziju 5.14.10 i problem je odmah nestao.

Ima li još netko takvih problema ili sam jedini? Jer stvarno ni na Google ne nalazim da je netko imao takvih problema na 5.15.x i novijim kernelima. :( Zasad updateam sustav bez kernela.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Ja sam na 5.16 kernelu, imam 1 CIFS mount, ovo je fstab linija:
Kod: Označi sve
//fritz.box/FRITZ.NAS /mnt/fritz/ cifs user=yyyyy,password=xxxxxx,rw,noserverino,uid=1000,gid=1000 0 0


a /mnt/fritz je od običnog usera sa kojim se logiram normalno, ne root ili nešto treće.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ovako je kod mene svaki drive:

Kod: Označi sve
//domy-pc/d$ /mnt/Domy-PC/dir01 smb3 credentials=/root/.smb,vers=3.0,uid=1000,gid=1000,file_mode=0600,dir_mode=0700,noauto,user,_netdev 0 0


S tim da sam probao i skroz bez ikakvih options i dodatno sa echo_interval=5,x-systemd.automount,x-systemd.mount-timeout=5 jer sam mislio da možda skripta nešto zeza. Bootam laptop, odmah po bootu mountam i nakon 17 min više ne radi.

Ne znam uopće što dalje raditi, sve što vidim od logova je to gore. Da, zaboravio sam napisati da sam i SELinux bio isključio, tj. prebacio na permissive, bez promjene. Firewall mi je na allow all kad je lokalna mreža u pitanju.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
pa probaj ovako mount naraviti kako sam ja. plus, jel ti dobro sve u tom /root/.smb?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:pa probaj ovako mount naraviti kako sam ja. plus, jel ti dobro sve u tom /root/.smb?


Ma nešto je trulo ovdje... Updateo sam kernel na najnoviju verziju i naravno da se problem opet vratio. U /root/.smb sam stavio username i password kako piše u manualu, tu sve štima. Potom sam samo jedan disk mountao po tvojim uputama i neki vrag se zblesirao, sad mi se sve mounta u bootu iako ne bi smjelo, zbog toga ne mogu kao običan user (un)mountati iako na mount.cifs imam sticky bit od prije, često ne ide u standby jer ga NetworkManager blokira, usporava mi sustav nakon resumea kad je taj PC offline itd. Ne znam kog vraga su čačkali po nečemu što je radilo, ovo sad ni dragi Bog ne može poštimati.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Mislim da ću odraditi reinstall čim izađe verzija 36 jer ovo nije normalno što se događa, a krenulo iz čista mira jer jako dugo nisam instalirao nijednu novu aplikaciju, radim samo update.

Skoro svako buđenje iz standbya mi se taskbar i sve vezano uz KDE điđe zamrzne na 5-10 min. Zatim se grafički driver ruši par puta dnevno, nakratko se pojave artefakti, ekran krene blicati i napiše KWin crashed. Zvuk nakon par dana uptimea krene prekidati i pucketati. Taskbar povremeno pocrni iako sam odabrao bijelu temu. Na bateriji mi webcam, card reader, pipewire i LTE modem gutaju bateriju iako se ništa od toga ne koristi (to sam se sjetio screenshotati). Sad brišem neke fileove i 10 sekundi mu treba za brisanje jednog filea. I taj spomenuti storage mountam kao user, a za unmount mi kaže da trebam biti superuser. I tko zna što sam još propustio napisati.

slika

Pa tko tu koga... Prva distra koja mi se samouništila, a logovi zatrpani KDE debug informacijama da ne kužim što je bitno, a što ne.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
A baš sam nekidan pogledao:


https://www.youtube.com/watch?v=D9h_0dnSGWk

Ok, priča o GNOME verziji, ali opet jer na jednom ThinkPadu imam već više od pola godine Kubuntu i nemam probleme kao ti. :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11316
Site Admin
Postovi: 11316
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 654 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.