Sada je: 29 ožu 2024, 05:37.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pošto mi je ovo prvi post, samo uvodno. Nakon pauze od 8 godina ponovno bih se prihvatio korištenja Linuxa, ali svakako u dual boot okruženju jer na poslu za 'svakodnevni rad' moram biti u inače 100% Windows okruženju. Linux sam već koristio , a sada bih nastavio, zbog korištenja programskog paketa za numeričke simulacije/izračune. To bih ipak želio raditi u stabilnom multitasking okruženju kakvo pruža Linux.
U periodu 1998.-2008. na prethodnim računalima (doba XP-a) sam tadašnje suse distribucije bez problema koristio u dual boot okruženju tj. GRUB (možda prije i LILO?) su radili bez problema, tj. nudili izbor OS-a pri boot-u. Sada, koliko čitam u eri Win 8/10 i UEFI firmwarea to baš i nije tako. Spominju se i neke mogućnosti brisanja MBR i slično, pa da mi bude sve jasno prije no što krenem u instalaciju linuxa, evo mog posta.
==
Na poslu imam desktop računalo Dell Optiplex 3020. Originalno su na njemu bili instalirani Win 7, a zatim je nadograđeno na Win 10. Sada bih želio dodatno instalirati „opensuse Leap 42.2“.
Imam jedan hard disk s dvije particije: OS (C:) 228 GB i New volume (E:) 227 GB (potpuno prazna)
No kad pogledam iz Disk Management, piše da postoje:
- OEM Partition 39 MB (100% free)
- RECOVERY System, Active, Primary Partition 10.28 GB
- OS (C:) 228,31 GB Boot, Page File, Crash Dump, Primary Partition
- New volume (E:) 227,21 GB Logical drive (100% free)

U System Information; System Summary piše: BIOS Mode: Legacy. Secure boot je : OFF

Osnovno pitanje: Kako uspješno instalirati Linux a da nakon toga bez problema kod boot-a imam na popisu za izbor oba OS-a: Win 10 i opensue Leap?

Potpitanja:
- Ako ne želim čitavu E: particiju uzeti za Linux, onda moram prvo napraviti 'Shrink volume' i 'uzeti' npr. 100 GB koji će do daljnjega biti 'Unknown volume' ?
- U pripremi Linux instalacije na 'Unknown volume', trebam li osim 'uobičajenih' particija : swap, root (/), i /home napraviti još i /boot?
Da li je sve to dovoljno da bih nakon instalacije Linuxa imao u boot loaderu oba OS-a na popisu?

Ono što mi također nije jasno, treba li se koristiti GRUB ili Windows boot loader? Vidio sam u nekim video tutorialima da nakon instalacije Linuxa, u Windowsima koriste EasyBCD softver kako bi u 'Windows boot loader' dodali Linux na popis. Da li je to nužno?

Thnks
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10
Dobrodošao :bok

... i kako se radi o poslovnom računalu (gdje je valjda poslodavac odredio koji OS i programe možeš/smiješ koristiti za potrebe firme), ja bih ti predložio jednostavniji i sigurniji način dualboota, a to je da si:
    - ili od informatičara u firmi
    - ili privatno
... pribaviš još jedan HDD (cijene polovnih 2.5" diskova su danas smiješne) i ubaciš ga u desktop, isključiš disk sa Windowsima prilikom instalacije Linuxa i kad završiš ponovno ga priključiš i onda u UEFI-u odabereš sa kojeg će se diska dizati primarni OS i prema tome će se onda podešavati i način kako će se pokretati drugi OS prilikom paljenja računala.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala na brzom i svakako korisnom odgovoru/prijedlogu. Vidjet ću što moji IT-evci o tome misle.
Samo jedna opaska/pitanje. Jesam li dobro shvatio da ako na mom računalu piše:

BIOS Mode: Legacy,

da onda to računalo niti nema UEFI već BIOS? Mijenja li to išta na stvari, ili ću u svakom slučaju kod boot-a moći birati hard disk pa time i OS?
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10
Prema ovom imaš UEFI... no najbolje je provjeriti sa informatičarima njihov stav oko dualboota (kod mene u firmi to službeno ne dozvoljavaju).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Samo bih dodao informacije na postavljena pitanja:

Osnovno pitanje: Kako uspješno instalirati Linux a da nakon toga bez problema kod boot-a imam na popisu za izbor oba OS-a: Win 10 i opensue Leap?

U linux instaleru odaberi "Uz postojeći sustav" da automatski odredi ili odaberi ručno podešavanje pa napravi jednu malu swap particiju (par giga) i jednu ext4 za linux proizvoljne veličine, koju instaleru označiš kao buduću root (/) particiju. Neki naprave i posebnu particiju za /home - po volji.
Potpitanja: - Ako ne želim čitavu E: particiju uzeti za Linux, onda moram prvo napraviti 'Shrink volume' i 'uzeti' npr. 100 GB koji će do daljnjega biti 'Unknown volume' ?

Kao prvo - ta E: je "extended" a ne primarna particija (vidim po natpisu 'logical volume), što znači da je taj disk MBR a ne GPT. Pri particioniranju imaj u vidu da na MBR disku možeš imati samo 4 primarne particije ili 3 primarne i 1 extended. Ali zato na tu extended možeš dalje postaviti hrpu logičkih particija bez brige.
Ako ne želiš čitavu E: udijeliti samo jednom linuxu :), možeš je particionirati iz windowsa, ili iz Live DVD/USB-a linuxa pomoću gparteda ili odmah pri instaliranju u linux instaleru (ali win particionaš ne zna za linux ext4 pa pri instaliranju mora biti prethodno formatirana u ext4 - svejedno veličine možeš srediti u win). Pošto nema nikakvih podataka na njoj, ne moraš je "resizati" nego samo obrišeš pa stvaraš nove po želji, (ne zaboravi jednu malu swap-aču). Inače, ako ikada smanjuješ particiju u kojoj ima podataka, uvijek to radi s desne strane (ono gdje je prazno), da se nepotrebno ne prebacuju podaci jer to zna trajati satima.

- U pripremi Linux instalacije na 'Unknown volume', trebam li osim 'uobičajenih' particija : swap, root (/), i /home napraviti još i /boot?

Ne treba /boot. Ne treba ni /home ako nećeš. U suprotnom, /root stavi 20-30 gb a ostalo /home.

Da li je sve to dovoljno da bih nakon instalacije Linuxa imao u boot loaderu oba OS-a na popisu?

Dovoljno je u slučaju da pri instalaciji odabereš "automatski" ili ručno ako odabereš opciju da se GRUB bootloader instalira na MBR glavnog diska (/dev/sda obično - PAZI da ne odabereš oznaku s brojem, recimo /dev/sda1 - česta pogreška jer to bi instaliralo samo na particiju i ne bi radilo bez glavnog bootloadera)

Ono što mi također nije jasno, treba li se koristiti GRUB ili Windows boot loader? Vidio sam u nekim video tutorialima da nakon instalacije Linuxa, u Windowsima koriste EasyBCD softver kako bi u 'Windows boot loader' dodali Linux na popis. Da li je to nužno?

Windows bootloader radi samo za windowse dok grub pozna sve. EasyBCD je nepotreban jer napravi isto što i linux instaler.
Ako odabereš pri instaliranju da se postavi grub na /dev/sda, sve će ti biti riješeno nakon instalacije i imat ćeš boot izbornik za odabir linux ili windows sustava. GRUB će biti glavni bootloader.
Pri odabiru windowsa u GRUB meniju, GRUB će pozvati windows bootloader i prepustiti dalje. Ako odabereš linux, grub će ga sam podići.

IMAJ U VIDU jednu stvar prije nego počneš raditi a to je da windows 8/10 ima tzv. hibridni boot i to moraš isključiti u windowsima. Napravili su da se Win brže podiže tako da kad stisneš "Ugasi", umjesto da crkne samo ode na spavanje, poput suspenda.
To radi probleme kod dual boota jer sustav nije pravilno ugašen i disk nije pospremljen prije nego se pokrene linux. Linux će to primijetiti i prikazat će pogrešku pri podizanju.

Admine, bolan nebio, aj časkom prebaciš ovo u zasebnu temu. :hihi
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Admine, bolan nebio, aj časkom prebaciš ovo u zasebnu temu. :hihi

Mogu kompletno sve prebaciti u temu "Linux općenito" iz ove teme... ako si na to mislio ;)

****
EDIT: Prebacio sam kompletno sve, ali ne u Linux općenito nego u temu o openSUSE-u.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala juras na mnogobrojnim i meni korisnim odgovorima. Ja sam da 'onjušim' situaciju pokrenuo instalacijski dvd linuxa da vidim što installer predlaže kao 'automatsku' instalaciju. Ovo su najbitnije stvari koje sam zapisao:
=========
PREPORUČENO PARTICIONIRANJE:
• Smanji Windows particiju /dev/sda3 na 151.18 GiB
• Smanji Windows particiju /dev/sda5 na 75.82 GiB
• Create swap volume /dev/sda6 (2.01 GiB)
• Create root voulme /dev/sda7 (35.45 GiB) with btfrs
• Create volume /dev/sda8 (113.93 GiB) for /home with xfs
• Create subvolume @/boot/grub2/i386pc on device /dev/sda7
• Create volume @/boot/grub2/x86_64_efi on device /dev/sda7
….

====

Ne razumijem zašto želi smanjiti obje particije: /dev/sda3 na kojoj su već windowsi i /dev/sda5, extended particija koja je prazna.
Ako se pozbroje GB-i koje bio dao: swap, "/" i /home particijama, to je: 151.4 GB što je točno prostor koji bi se oslobodio na /dev/sda5 nakon smanjivanja na 75.82 GB. Znači li to da bi sva Linux instalacija ipak išla na dio koji bi nastao smanjivanjem /dev/sda5?
Što je onda sa 77.13 GB slobodnog prostora sa /dev/sda3 nakon smanjivanja?

Uglavnom, installer je dalje nastavio sa sljedećim obavijestima kako bi izgledala predložena instalacija:

=====

POSTAVKE INSTALACIJE
PODIŽEM:
• Boot loader type: GRUB2
• Enable Trusted Boot: no
• Status location: /dev/sda (MBR)
• Change Location;:
o Install bootcode into MBR (do not install)
o Do not install bootcode into “/“ partition (install)
• Order of hard disks: /dev/sda, /dev/sdb

FIREWALL AND SSH
• Firewall will be enabled (disable)
• SSH will be blocked (open)
• SSH service will be disabled (enable)
=========

Koliko je ovaj 'automatski' prijedlog u skladu s onim što si do sada napisao na ovu temu?
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10
Darko0 je napisao/la:Ne razumijem zašto želi smanjiti obje particije: /dev/sda3 na kojoj su već windowsi i /dev/sda5, extended particija koja je prazna. Što je onda sa 77.13 GB slobodnog prostora sa /dev/sda3 nakon smanjivanja?

Nemam pojma. Nemam opensuse a Btrfs datotečni sustav ne koristim i o njemu ne znam ništa. Nemam ni pravi uvid u stanje tvoga diska i ne mogu špekulirati zašto instaler želi smanjiti Win particiju. Je li to instaler odabrao potpuno automatski ili si prethodno sam odredio veličinu nekih particija?
Znači li to da bi sva Linux instalacija ipak išla na dio koji bi nastao smanjivanjem /dev/sda5?

Da. Sve particije s oznakom preko broja 4 su logičke particije unutar one Extended particije. A swap, / i /home idu na sda6, 7 i 8. Instaliranje GRUBa na /dev/sda je u redu.

Ono što mi je sumnjivo (osim Win particije) je mala veličina root particije za Btrfs sustav jer koliko znam, ti snapshoti mogu pojesti dosta diska. Snapshoti su neka vrsta recovery-ja specifičnog za Btrfs. Također mi je čudna odluka da se root formatira kao Btrfs a /home kao XFS - shvaćam da je XFS brži kod malih datoteka ali zato /home ostane bez Btrfs recovery-a.
Možda najbolje da pričekaš da ti se javi neki čistokrvni Btrfs Suseovac. :)
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
nezahvalno je pomagati ovako naćoravo - dovoljno je da NISI isključio hibridni boot na desetki da cijela stvar ode u krivom smjeru

zato ću još jednom naglasiti - najjednostavnija rješenja su najbolja ! bertone je predložio najbolje rješenje - stavi drugi disk i život postaje puno lakši.

može se i ovako, ali onda pusti da automatika odradi što više - slobodnu particiju imaš , ako linux instaler vidi tu particiju - prepusti mu sve odluke
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
bertone je napisao/la:Dobrodošao :bok

... i kako se radi o poslovnom računalu (gdje je valjda poslodavac odredio koji OS i programe možeš/smiješ koristiti za potrebe firme), ja bih ti predložio jednostavniji i sigurniji način dualboota, a to je da si:
    - ili od informatičara u firmi
    - ili privatno
... pribaviš još jedan HDD (cijene polovnih 2.5" diskova su danas smiješne) i ubaciš ga u desktop, isključiš disk sa Windowsima prilikom instalacije Linuxa i kad završiš ponovno ga priključiš i onda u UEFI-u odabereš sa kojeg će se diska dizati primarni OS i prema tome će se onda podešavati i način kako će se pokretati drugi OS prilikom paljenja računala.


Evo mene iz razmišljaone. U situaciji gdje će na svakom hardu biti po jedan OS, morat ću svaki put pri uključivanju računala ići s F12 u UEFI i birati s kojeg diska će se podići sustav, ili samo jednom se to podesi i zapamti u UEFI?
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 srp 2017, 15:12
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.