Sada je: 28 ožu 2024, 09:03.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

domy_os je napisao/la:...
Inače me još od Fedore prati taj problem s rušenjem KWina kod prebacivanja među aplikacijama, bilo preko ALT+TAB ili preko taskbara. Jedina razlika je da na Kubuntu do sad nisam vidio artefakte i brže dođe k sebi.


Fedoru sam koristio sa GNOMEtom pa ne znam kako se ponaša na njoj KDE, ali od Kubuntua sam koristio 20.04 i 22.04 na T440p i nije mi se ni jednom srušio ili smrznuo KWin, a uglavnom koristim ALT+TAB za prebacivanje između aplikacija,... doduše, rijetko kad imam otvoreno više od pet aplikacija (najčešće 2-3) istovremeno pa je možda do toga.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
domy_os je napisao/la:To je to...

The final version of Plasma 5.25 will become available for the general public on the 14th of June.


https://kubuntu.org/news/plasma-5-25-be ... r-testing/

Inače me još od Fedore prati taj problem s rušenjem KWina kod prebacivanja među aplikacijama, bilo preko ALT+TAB ili preko taskbara. Jedina razlika je da na Kubuntu do sad nisam vidio artefakte i brže dođe k sebi.


Novu verziju KDE-a očekuj tek MOŽDA u 22.10 izdanju. Bar me to naučilo mukotrpno korištenje ubuntoida. :pogled_dolje
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Mene je iskustvo naučilo da tek sa verzijom xx.04.1 poprave da sve radi kako treba i onda se treba držati te verzije narednih 2-3 godine jer sa verzijama xx.04.2 prelaze sa GA kernela na HWE kernel i onda obično opet počinju kakice tako da je realno očekivati da je do izlaska xx.04.1 popeglati kaj treba i ako bu sve ok, ići na Plasmu 5.25.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Plasma 5.25 for Jammy 22.04 available via PPA
https://kubuntu.org/news/plasma-5-25-fo ... e-via-ppa/
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Neka smo i to dočekali :thmbs-up

https://ubuntu.com/desktop/flavours

https://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-unity ... 0/release/

... i za kraj, od maloprije na testiranju :-D

slika

... i ne, nije sve išlo glatko :sokiran pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Neka smo i to dočekali :thmbs-up

https://ubuntu.com/desktop/flavours

https://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-unity ... 0/release/

... i za kraj, od maloprije na testiranju :-D

slika

... i ne, nije sve išlo glatko :sokiran pface


A ma je li moguće, danas nije 1. April? :D

I kako radi, što se događa?
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Namjerno sam ga išao instalirati na T420, a ne na nešto novije i mučio sam se sa instalacijom dobrih sat vremena da bi na kraju odustao od ručnog particioniranja diska, ubacio drugi SSD u laptop i odabrao automatsku instalaciju i onda je sve prošlo OK.

Kako sam izgubio previše vremena na neuspješne pokušaje instalacije, nisam se stigao više igrati sa UU, ali ono što jesam radi malo čudno, na momente je sporo, na momente sve leti,... ono što se nije promijenilo u Unityu je jednostavnost korištenja sa tipkovnicom i minimalni broj klikanja da bi odradio bilo što ::bravo

Na prvu mi nije radilo skaliranje (na T420 imam FHD IPS pa je na 14" ipak sve malo presitno), no nakon par ponovnih pokretanja skaliranje je proradilo i ponaša je jednako kao nekad, odnosno odlično ::bravo ::bravo

Global menu ne radi u Firefoxu (prije sam ga mogao popraviti, ali sad to više ne funkcionira, možda zato što FF dolazi kao SNAP), ali ljudi su se već javili Mozila timu da to vrate,... u LibreOfficeu radi zato odlično kao i u još par aplikacija koje sam probao.

Za sad je to što mogu objektivno napisati jer stvarno nisam stigao nešto pretjerano raditi u UU, a i previše subjektivno sam pristupio instalaciji i korištenju jer mi je u mislima još sjećanje na Ubuntu 16.04.1 :-D

E da, za kraj ono što mi se ne sviđa je forsiranje tamne teme u startu tako da još nisam prokljuvio gdje sve pogasiti da Ambiance theme izgleda jednako i normalno u svim aplikacijama (FF recimo gura tamnu temu bez obzira kaj odaberem)...

... i zadnja misao za sada, animacije mi općenito izgledaju sporije nego što su bile kod 16.04.1, ali tu ću staviti malu ogradu jer u zadnje vrijeme 80% vremena koristim MacOS Monterey na MBP pa možda očekujem previše.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
A što me nerviraju, iako volim novo, nadogradnje...
Nakon nadogradnje Ubuntu često nešto pokida na VLC playeru, tako da mi ovaj ne zna povući prijevod za filmove. Vjerojatno sama nadogradnja za VLC skrši stvar.
Ovog puta nešto novo, pri pokušaju skidanja titlova izbaci "unauthorized error 401".

Dobra je stvar što nakon nekog vremena poprave, zna li itko više zašto to mora biti tako i može li bolje?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:A što me nerviraju, iako volim novo, nadogradnje...
Nakon nadogradnje Ubuntu često nešto pokida na VLC playeru, tako da mi ovaj ne zna povući prijevod za filmove. Vjerojatno sama nadogradnja za VLC skrši stvar.
Ovog puta nešto novo, pri pokušaju skidanja titlova izbaci "unauthorized error 401".

Dobra je stvar što nakon nekog vremena poprave, zna li itko više zašto to mora biti tako i može li bolje?

Meni se problem sa skidanjem titlova preko vlc-a cesto desava i na kompjuteru i na tv-u tako da nije problem vjerojatno u vlc-u nego u serveru di su titlovi ili tako nesto. Meni se popravi samo od sebe za desetak minuta. Eto, mozda je pomoglo...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.