Sada je: 25 tra 2024, 22:12.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

drone je napisao/la:
jasox je napisao/la:Ubuntu koristi linux, Ubuntu NIJE LINUX i nema potrebe da naglasava kako je to linux, kao sto mnogi navode.

Misliš na kernel?
Moglo bi se reći da ni Arch, Slackware, Gentoo, Mint pogotovo, niti bilo koji drugi sličan OS nije Linux nego koristi Linux, ali tako ne govorimo. Ubuntu je GNU/Linux sistem. Hoće li to ostati i u budućnosti ili će postati neki zaseban OS, samo baziran na Linux kernelu, poput Androida ili mnogih embedded sustava, vidjet ćemo, ali trenutno je GNU/Linux.

https://help.ubuntu.com/12.04/installat ... linux.html
The most important part of an operating system is the kernel. In a GNU/Linux system, Linux is the kernel component. The rest of the system consists of other programs, many of which were written by or for the GNU Project. Because the Linux kernel alone does not form a working operating system, we prefer to use the term “GNU/Linux” to refer to systems that many people casually refer to as “Linux”.

;)


Naravno da je GNU/Linux sistem, al mnogi 'placu' kako treba vise da Ubuntu spominje 'linux', ako ce i spominjat sistem na kome je izgradjen onda naravno treba to biti GNU/Linux, al bolje je ovako, da ostane samo Ubuntu jer mnogu se i plase od rijeci Linux a kamoli od GNU ili FSF-a.
Nije sloboda radit ono sto hoces, nego da ne radit ono sto neces.
Avatar
Postovi: 324
Postovi: 324
Pridružen/a: 30 kol 2011, 04:14
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Ovih dana situacija oko Ubuntua se malo zagrijala, prepucava se svatko i njegov brat. Baš zato mislim da treba biti oprezniji s izjavama i u potpunosti precizan i jasan. Nema razloga za strah od GNU-a ili FSF-a. Potrebno je imati u vidu da bi mogli doći novi korisnici koji nisu upoznati s tim stvarima, pa iako ih možda ne zanima, svejedno bi im mogla ostati u glavi netočna izjava "Ubuntu nije Linux". Nije bitno mari li netko za to ili ne, činjenice su činjenice, a mišljenja mogu biti svakakva.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
evo da se uclanim i ja kako njega i spinove pretezito koristim...

pocelo je sa opensuseom pa mandriva ali ubuntu je bio razlog zbog kojeg sam skroz presao na linux jer je jednostavno sve radilo dok se drugi nisu u to vrijeme mogli pohvaliti

a i dan danas su ubuntoidi jedini sa kojima nisam imao problema, barem ne vecih, na sva moja 3 kompjutera koja sam koristio u zadnjih 4-5 godina ili koliko vec

a samo jedna jos stvar za kraj... neznam da li ste pogledali markovu najavu za ubuntu phone os, onu dugu od 20 minuta... pa u njoj mark kaze da je ubuntu linux... da ne kazete da nikada ne kaze :bleh
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
jasox je napisao/la:
drone je napisao/la:Naravno da je GNU/Linux sistem, al mnogi 'placu' kako treba vise da Ubuntu spominje 'linux', ako ce i spominjat sistem na kome je izgradjen onda naravno treba to biti GNU/Linux, al bolje je ovako, da ostane samo Ubuntu jer mnogu se i plase od rijeci Linux a kamoli od GNU ili FSF-a.


Pa nije li smisao cijele ove priče upravo ovo? Smisao svega i jest da NE PLAČU! Ne treba se stidjeti ni Linuxa ni GNU-a ni FSF-a. Upravo suprotno treba ljude obrazovati, a ne da sve ostane samo na razini Ubuntua ili na razini Androida, pa kad im velim da im se Android zapravo vrti na Linuxu, blijedo me gledaju.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:
jasox je napisao/la:
drone je napisao/la:Naravno da je GNU/Linux sistem, al mnogi 'placu' kako treba vise da Ubuntu spominje 'linux', ako ce i spominjat sistem na kome je izgradjen onda naravno treba to biti GNU/Linux, al bolje je ovako, da ostane samo Ubuntu jer mnogu se i plase od rijeci Linux a kamoli od GNU ili FSF-a.


Pa nije li smisao cijele ove priče upravo ovo? Smisao svega i jest da NE PLAČU! Ne treba se stidjeti ni Linuxa ni GNU-a ni FSF-a. Upravo suprotno treba ljude obrazovati, a ne da sve ostane samo na razini Ubuntua ili na razini Androida, pa kad im velim da im se Android zapravo vrti na Linuxu, blijedo me gledaju.


Nezz mislim da si upravu, mozda je ovo moje razmisljanje samo naivnost i zelja da se ne desava vise podjela u FLOSS-svijetu i da se odrzi to neko 'jedinstvo'. Ponekad je potrebno cvrsto se drzati odredjenih stavova, ponekad pravit kompromise i presutit.
Nije sloboda radit ono sto hoces, nego da ne radit ono sto neces.
Avatar
Postovi: 324
Postovi: 324
Pridružen/a: 30 kol 2011, 04:14
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Grof je napisao/la:Upravo suprotno treba ljude obrazovati, a ne da sve ostane samo na razini Ubuntua ili na razini Androida, pa kad im velim da im se Android zapravo vrti na Linuxu, blijedo me gledaju.


Slažem se, meni su takve stvari žalosne, i primijetila sam da ljudi koji inače ne koriste Linux imaju problema sa shvaćanjem cijelog tog koncepta. Drugim riječima, misle da je Linux ta jedna "stvar", jedan operativni sustav kao Windowsi, samo što nije Windows. Ne znaju što su distribucije, nije im jasno. I trebalo bi im barem pokušati objasniti. Ali onda se žale, kao sad na portalu..."Čemu ta prosvjetiteljska uloga?". To mi je gotovo jednako kao da kažu "Nije me briga.", i to je ono što je, kako napisah na početku posta, žalosno. :(
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Kolko sam ja shvatil, nije problem ko voli Unity ko ne, vec Ubuntu koji se predstavlja ko FLOSS projekt, ali zapravo to nije. Zastko i kako je argumentiral Lutherus.
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Avatar
Postovi: 1536
Postovi: 1536
Pridružen/a: 22 tra 2012, 08:55
Lokacija: ForHill Croatia
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Spol: M
OS: eOS Luna
postoji jedna korelacija koja mi se vrti po glavi, možda je i polunepristojno to izjavit u klubu obožavatelja ubuntua, a to je da ubuntu uglavnom koriste ljudi koji ga koriste isključivo jer je besplatan. da ih je briga za išta drugo, nebi ga koristili.
a sad me komodno mogu razapet sbatine
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Nećemo te razapeti. Nisi u pravu ali nema veze. Imaš pravo misliti što god hoćeš o korisnicima Ubuntua.
Btw, dobrodošao u klub. ;)
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6158
Moderator
Postovi: 6158
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Shicy je napisao/la:postoji jedna korelacija koja mi se vrti po glavi, možda je i polunepristojno to izjavit u klubu obožavatelja ubuntua, a to je da ubuntu uglavnom koriste ljudi koji ga koriste isključivo jer je besplatan. da ih je briga za išta drugo, nebi ga koristili.
a sad me komodno mogu razapet sbatine

::bravo
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.